Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Podczas rytuałów Majowie używali naparu z tyt…
2024-06-27, 11:50 Autor: PAP

Podczas rytuałów Majowie używali naparu z tytoniu

Majowie – grupa ludów indiańskich [fot. pixabay]
Majowie – grupa ludów indiańskich [fot. pixabay]
Członkowie społeczności Majów spożywali tytoń w trakcie rytuałów na długo przed przybyciem europejskich kolonizatorów. Rośliny tej używano w formie naparu - twierdzą naukowcy.
Dotychczasowe dowody na korzystanie przez Majów z tytoniu pochodzą z okresu, kiedy w Amerykach mieszkali już przybysze z Europy - zauważyli archeolodzy z Uniwersytetu Yale, autorzy badania opublikowanego w naukowym piśmie "Antiquity".

Podczas badań przeprowadzonych na terenie starożytnego miasta Majów Cotzumalhuapa, w południowo-zachodniej Gwatemali, potwierdzono, że tytoń mógł być używany zarówno do celów leczniczych, jak i w trakcie rytuałów religijnych.

Kluczowe w trakcie badań okazało się znalezienie siedmiu ceramicznych naczyń. We wnętrzu trzech z nich znajdowały się pozostałości tytoniu.

Uczestniczący w badaniu Oswaldo Chinchilla Mazariegos wskazał, że dotychczasowe ślady korzystania z tytoniu podczas obrzędów organizowanych przez Majów sięgają dopiero okresu kolonialnego. Dodał, że pierwsze dowody pochodzą z XVI w.

Zdaniem autorów analiz, prowadzonych w ruinach miasta Cotzumalhuapa (którego pełnia rozkwitu przypadała na lata 650-950), żyjący tam Majowie tytoń pili - a nie palili. Ma o tym świadczyć znalezienie śladów tej rośliny w naczyniach, które służyły do przechowywania oraz picia naparów.

Badacze przypomnieli, że według dotychczasowej wiedzy Majowie palili suszone liście tytoniu lub wdychali tę roślinę po jej rozdrobnieniu na proszek.

Zaplanowane na najbliższe miesiące prace archeologiczne mogą potwierdzić tezę o powszechnym stosowania tytoniu przez Majów w epoce prekolumbijskiej - poinformował Chinchilla Mazariegos. Według naukowca konieczne jest także potwierdzenie przypuszczeń naukowców, że cele rytualne i terapeutyczne z użyciem tytoniu były ze sobą powiązane.

W okresie prekolumbijskim wpływy kulturowe wspólnoty Majów z Cotzumalhuapa, która była regionalną potęgą, sięgały na tereny dzisiejszego Salwadoru i Nikaragui, a także meksykańskiego stanu Chiapas. (PAP)

Zobacz także

2024-06-27, godz. 12:18 Muzeum Auschwitz wyremontuje dach i sufity w budynku tzw. sauny Muzeum Auschwitz podało, że zamierza poddać remontowi dach, sufity i kominy w historycznym budynku tak zwanej centralnej łaźni nazywanej sauną. Znajduje… » więcej 2024-06-27, godz. 10:22 "Rz": Śledczy IPN zbadają obóz, w którym produkowano rakiety V-1 Prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej z Koszalina rozpoczęli śledztwo w sprawie zbrodni niemieckich popełnionych na terenie podobozu KL Ravensbrück, zlokalizowanego… » więcej 2024-06-27, godz. 09:14 USA/ Dom Marilyn Monroe wpisany na listę zabytków w Los Angeles Rada Miejska Los Angeles jednomyślnie uznała dom, w którym w 1962 roku zmarła gwiazda kina Marilyn Monroe, za zabytek historyczny. Ma to na celu uniknięcie… » więcej 2024-06-27, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 27 czerwca » więcej 2024-06-26, godz. 12:23 Poznań/ W środę premiera filmu "Zamek Królewski w mieście stołecznym Poznaniu" Mimo że w poznańskim zamku powstał herb Królestwa Polskiego, odbywały się śluby i wesela monarchów, to historia Zamku Królewskiego w Poznaniu nie jest… » więcej 2024-06-26, godz. 12:10 Gdańsk/ Wystawa główna w Muzeum II Wojny Światowej ma wrócić do wersji z 2017 roku; zdaniem byłego dyrektora jest… Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, którą od kwietnia br. zarządza prof. Wnuk, poinformowała o planowanych i wprowadzonych już zmianach na wystawie… » więcej 2024-06-26, godz. 10:42 Hołownia o Muzeum II WŚ: przestrzegam przed robieniem kolejnego frontu wojny polsko-polskiej Przestrzegam przed robieniem kolejnego frontu wojny polsko-polskiej o historię; chciałbym, żeby wokół Muzeum II Wojny Światowej zapanował spokój i by to… » więcej 2024-06-26, godz. 08:26 Warszawa/ Wystawa "Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 5. edycja" - od wtorku przed Ko… Akt detronizacji cara Mikołaja I, rękopis "Chłopów", zbiór fotograficzny "Zapis socjologiczny" prof. Zofii Rydet oraz 14. innych dokumentów historycznych… » więcej 2024-06-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 26 czerwca » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »