Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Święto Żandarmerii Wojskowej
2024-06-13, 07:00 Autor: IAR/J.Leszczyńska/K.Koziełł/dok.

Święto Żandarmerii Wojskowej

Żandarmeria wojskowa [Logo: wikipedia/domena publiczna]
Żandarmeria wojskowa [Logo: wikipedia/domena publiczna]
„Szkarłatne berety” - polska Żandarmeria Wojskowa - czyli wyodrębniona i wyspecjalizowana służba, wchodząca w skład Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - obchodzi dziś swoje święto.
Co roku 13 czerwca formacja przypomina o swoich chlubnych tradycjach i prekursorach - Dywizjonie Karabinierów Konnych utworzonym z Korpusu Żandarmerii Królestwa Polskiego, którego atak na wojska rosyjskie w marcu 1831 roku pod miejscowością Dębe Wielkie porównuje się do szarży szwoleżerów pod Somosierrą, oraz o żandarmerii z lat 1914-1945.

Data Święta Żandarmerii Wojskowej wiąże się z utworzeniem przez generała Tomasza Łubieńskiego 13 czerwca 1831 roku Straży Polowej - pierwszych oddziałów wojskowej policji. Podczas powstania listopadowego czuwały one nad porządkiem w wojsku polskim.

Według pierwotnego zamysłu święto miało być obchodzone co dwa lata. Pierwsze obchody zostały zorganizowane w czerwcu 1936 roku w Krakowie, kolejne we Lwowie, następne w roku 1940 już się nie odbyły. Do tradycji święta "szkarłatnej formacji" powrócono w Polsce po przemianach ustrojowych, w 1994 roku. Od tego czasu jest ono obchodzone corocznie.

Żandarmeria Wojskowa działa na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 roku o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych. Pełni w armii rolę policji. Do jej najważniejszych zadań należy zapewnienie przestrzegania dyscypliny wojskowej, ochranianie porządku publicznego na terenach i w obiektach jednostek wojskowych oraz w miejscach publicznych, a także chronienie życia i zdrowia ludzi oraz mienia wojskowego przed zamachami naruszającymi te dobra. Żołnierze Żandarmerii Wojskowej mogą brać udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych i nadzwyczajnych zagrożeń środowiska, a także uczestniczyć w akcjach poszukiwawczych, ratowniczych i humanitarnych.

Żandarmeria Wojskowa współdziała między innymi ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego, Służbą Wywiadu Wojskowego, a także z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Policją, Strażą Graniczną, organami celnymi, organami kontroli skarbowej, Biurem Ochrony Rządu i strażami ochrony kolei.

Żołnierze tej formacji pełnią także służbę poza granicami kraju, uczestnicząc w misjach pokojowych i stabilizacyjnych początkowo pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych, później NATO i Unii Europejskiej. Byli w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie oraz Republice Środkowoafrykańskiej.

Znak Żandarmerii Wojskowej przedstawia nałożone na siebie litery "ŻW", umieszczone wewnątrz koła otoczonego wieńcem laurowym. Kropka nad literą "Ż" ma kształt znicza z płomieniem. Policja wojskowa nosi szkarłatne berety.

Dowódcą formacji i przełożonym wszystkich służących w niej żołnierzy jest Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej, który podlega bezpośrednio Ministrowi Obrony Narodowej. Od 14 lutego 2024 roku jest nim pułkownik Tomasz Kajzer.

(więcej)

Żandarmeria wojskowa funkcjonowała regularnie od 1914 roku do końca drugiej wojny światowej. W 1946 roku, gdy rząd brytyjski przejął na siebie przeprowadzenie demobilizacji Polskich Sił Zbrojnych, w stworzonym Polskim Korpusie Przysposobienia i Rozmieszczenia utrzymał formacje żandarmerii. Miały one pomóc zapewnić porządek i dyscyplinę wśród demobilizowanych żołnierzy. W 1949 roku PKPiR został zlikwidowany. Był to koniec żandarmerii wojskowej II Rzeczypospolitej.

W okresie PRL porządku w wojsku pilnowała Wojskowa Służba Wewnętrzna, czyli WSW. Powstała ona w 1957 roku, w miejsce zlikwidowanego Głównego Zarządu Informacji MON, podlegała ministerstwu obrony. Łączyła funkcje kontrwywiadu wojskowego, utrzymania bezpieczeństwa sił zbrojnych oraz zapewnienia dyscypliny wojskowej i ścigania przestępstw. Jej zadaniem było między innymi zwalczanie działalności szpiegowskiej skierowanej przeciwko wojsku PRL i sojuszniczym siłom zbrojnym oraz dywersji politycznej, terroru, sabotażu czy zapobieganie tworzeniu nielegalnych związków w wojsku. Została zlikwidowana na początku lat 90. XX wieku.

Żandarmeria Wojskowa, po czterdziestu latach nieobecności w strukturach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, została reaktywowana 1 września 1990 roku. Przejęła część zadań dawnej WSW.

Po raz pierwszy po transformacji ustrojowej obchodziła swoje święto w czerwcu 1994 roku.

Zobacz także

2024-07-05, godz. 10:07 Kanada/ Ukazał się pierwszy raport o cmentarzach przy szkołach przymusowych dla Indian Nieinformowanie rodzin o zgonach dzieci w przymusowych szkołach dla Indian, szkolne cmentarze, oszczędzanie na pogrzebach udokumentowano we wstępnym raporcie… » więcej 2024-07-05, godz. 11:49 Warszawa/ Wystawa “Do Potomnego” upamiętni twórców pokolenia wojennego Fotografie, rękopisy, dokumenty przywołujące postacie twórców pokolenia wojennego m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego i Krystyny Krahelskiej… » więcej 2024-07-05, godz. 09:16 Weterani walk o niepodległość RP w drodze do Wilna na obchody 80-lecia operacji "Ostra Brama" Weterani walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej – żołnierze Armii Krajowej wyruszyli w piątek na obchody 80-lecia operacji "Ostra Brama", które… » więcej 2024-07-05, godz. 07:08 Kalendarium historyczne 5 lipca » więcej 2024-07-04, godz. 15:26 Indonezja/ Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie, liczy co najmniej 52 tys. lat Najstarsze figuratywne malarstwo na świecie odkryli w indonezyjskiej prowincji Celebes Południowy naukowcy z Australii i Indonezji – poinformowała stacja… » więcej 2024-07-04, godz. 10:32 Rozpoczęły się uroczystości z okazji 35-lecia odrodzonego Senatu RP W czwartek o godzinie 11 rozpoczęły się uroczystości z okazji 35-lecia odrodzonego Senatu RP, w których udział wezmą prezydent Andrzej Duda, marszałkowie… » więcej 2024-07-04, godz. 09:00 Muzeum Auschwitz: wirtualna lekcja o losie Świadków Jehowy w obozie Lekcję internetową poświęconą losom Świadków Jehowy i Badaczy Pisma Świętego - więźniów niemieckiego obozu Auschwitz, przygotowało Międzynarodowe… » więcej 2024-07-04, godz. 08:29 Wrocław/ Uczczono pamięć profesorów lwowskich zamordowanych przez Niemców w 1941 roku Przedstawiciele władz i uczelni wyższych uczcili pamięć profesorów lwowskich. W 1941 roku tuż po zajęciu Lwowa Niemcy zamordowali kilkadziesiąt osób związanych… » więcej 2024-07-04, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 4 lipca » więcej 2024-07-03, godz. 11:40 MKiDN ogłosiło konkurs na kandydata na dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło w środę konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku. Dokumenty można… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »