Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Instytut Pileckiego i Regionalne Centrum Krwiodawstwa…
2024-05-24, 13:44 Autor: IAR/#Wosiek/w dwi/

Instytut Pileckiego i Regionalne Centrum Krwiodawstwa upamiętnią rotmistrza Witolda Pileckiego

Witold Pilecki [fot.www.sejm.gov.pl]
Witold Pilecki [fot.www.sejm.gov.pl]
W przeddzień 76. rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego a zarazem Międzynarodowego Dnia Pamięci Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, Instytut Pileckiego wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Warszawie upamiętnią rotmistrza między innymi akcją krwiodawstwa.
W pobliżu domu Bez Kantów na Krakowskim Przedmieściu ustawiony będzie specjalny krwiobus. Mobilnej zbiórce krwi towarzyszyć będą działania o charakterze edukacyjnym i popularyzatorskim - zapowiedział Jakub Kiersikowski z Instytutu Pileckiego. "Podczas akcji krwiodawstwa na placu przy kościele Sióstr Wizytek, będzie można poznać rotmistrza Witolda Pileckiego od zupełnie innej strony: jako społecznika, ekonoma, zarządcę, gospodarza" - tłumaczył Jakub Kiersikowski. Zapowiedział też, że do domu będzie można wrócić z owocami Witolda: jabłoniami, gruszkami, suszonymi ziołami, jaśminem czy bzem.

Działania edukacyjne obejmą między innymi pokazy materiałów filmowych, a także prelekcję Aleksandry Kaiper - Miszułowicz, autorki wystawy stałej w Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.

Zainteresowani będą mogli skorzystać z 40 procent zniżki na wszystkie publikacje Instytutu Pileckiego (wraz z talonem na 50 procent upust, który można zrealizować podczas trwających w tym czasie Targów Książki w Pałacu Kultury i Nauki). Przez czas trwania akcji, w specjalnie stworzonej strefie gier w galerii DeBeKa, miłośnicy planszówek będą mogli spróbować swoich sił w grach historycznych przygotowanych przez Instytut, takich jak „Konspiracja” lub „Dom Turka”. Udział w akcji zapowiedziały osoby ze świata kultury, sportu, a także wojskowi i młodzież.

Zobacz także

2024-06-17, godz. 15:43 Muzeum Auschwitz unieważniło przetarg na remont dachu poobozowego bloku Muzeum Auschwitz poinformowało o unieważnieniu w poniedziałek przetargu, który miał wyłonić wykonawcę remontu dachu jednego z poobozowych bloków na terenie… » więcej 2024-06-17, godz. 11:00 Wrocław/ Spłonął pałac Stolbergów na osiedlu Świniary Po całonocnej akcji strażaków udało się ugasić pożar, ale ogień strawił cały XIX-wieczny pałac na wrocławskim osiedlu Świniary. Z budynku zostały… » więcej 2024-06-17, godz. 10:15 Prof. Fałkowski: Zamek Królewski jest w ciągłym ruchu, jak żywy organizm [WYWIAD] Zamek znajduje się w ciągłym ruchu, jak żywy organizm. Kreuje wydarzenia kulturalne stolicy i całej Polski. To nie jest zakrzepła struktura obrócona ku… » więcej 2024-06-17, godz. 09:29 105 lat temu polska armia wzbogaciła się o pierwsze czołgi 105 lat temu przybył do Polski z Francji 1. pułk czołgów armii dowodzonej przez gen. Józefa Hallera. Dla uczenia tego wydarzenia 17 czerwca ogłoszono Świętem… » więcej 2024-06-17, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 17 czerwca » więcej 2024-06-16, godz. 11:00 MHP otworzyło wystawę "Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum" Muzeum Historii Polski otworzyło wystawę "Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum". Ekspozycję ukazującą ewolucję w podejściu do historii… » więcej 2024-06-17, godz. 09:00 80 lat temu zginął dowódca partyzantki Jan Piwnik "Ponury" 80 lat temu - 16 czerwca 1944 roku - w walce z Niemcami pod wsią Jewłasze nad Niemnem zginął major Jan Piwnik "Ponury", cichociemny, żołnierz AK, słynny… » więcej 2024-06-16, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 16 czerwca » więcej 2024-06-15, godz. 14:19 Kolejne prace renowacyjne na terenie dawnego obozu w Sławięcicach Specjaliści od ratowania zabytków wracają na teren byłego niemieckiego podobozu KL Auschwitz III – Blechhammer. Wkrótce rozpocznie się remont dwóch bram… » więcej 2024-06-15, godz. 13:00 W Krakowie-Łagiewnikach beatyfikacja ks. Michała Rapacza, męczennika komunizm 15 czerwca w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach trwa beatyfikacja księdza Michała Rapacza, zamordowanego przez komunistyczną bojówkę… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »