Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Jan Józef Kasprzyk o bitwie o Monte Cassino
2024-05-23, 10:00 Autor: IAR/#Wosiek/w Wj

Jan Józef Kasprzyk o bitwie o Monte Cassino

Polscy żołnierze. Walka na granaty pod wzgórzem „593”. [fot. wikipedia/domena publiczna]
Polscy żołnierze. Walka na granaty pod wzgórzem „593”. [fot. wikipedia/domena publiczna]
To była jedna z kluczowych bitew II wojny światowej -tak o bitwie o Monte Cassino mówił były szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. W siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich z okazji 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, dowodzonych przez generała Władysława Andersa, odbyło się spotkanie w cyklu "Szlakiem nadziei".
Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że nie byłoby zwycięstwa alianckiego na Półwyspie Apenińskim, gdyby nie zwycięstwo pod Monte Cassino.

"Matthew Parker, brytyjski historyk, specjalizujący się w dziejach najnowszych, a zwłaszcza historii II wojny światowej, uważa jest to największa bitwa lądowa na terytorium Europy prowadzona w czasie II wojny światowej. Bitwa, bez której niemożliwy byłby sukces aliantów walczących z niemiecką III Rzeszą, co było też przecież w polskim interesie" - mówił Jan Józef Kasprzyk.

Dodawał, że Monte Cassino było naturalną konsekwencją "stanowczego nie, które Polska powiedziała zarówno Niemcom, jak i Sowietom w roku 1939. I, jak przypomniał, polscy żołnierze pod dowództwem generała Andersa przyczynili się do zwycięstwa nad niemiecką III Rzeszą.

"To zwycięstwo nie zostało przez aliantów na tyle docenione, żeby posłużyło w powiedzeniu stanowczego "Nie Stalinowi", który już miał wtedy plany zajęcia Polski, Europy Środkowo-Wschodniej po II wojnie światowej" - tłumaczył.

Mówił, że z jednej strony to gorzkie zwycięstwo, ale z drugiej takie, bez którego niemożliwy byłoby sukces na froncie zachodnim w pokonaniu III Rzeszy.

Generał Władysław Anders wyprowadził z sowieckich łagrów około 120 tysięcy Polaków, ponad 70 tysięcy z nich stało się później żołnierzami 2. Korpusu Polskiego. Żołnierze dowodzeni przez generała Andersa zdobyli Monte Cassino, wyzwoli z rąk Niemców Ankonę i Bolonię oraz dziesiątki miejscowości we Włoszech.

"2. Korpus Polski to była niezwykła armia" - podkreślił Jan Józef Kasprzyk.
Wspomina ją jako armię "obszarpanych niewolników, ale mających w sobie ogromną wiarę w zwycięstwo".

"Armia, którą generał Anders i w dużej mierze to jest też zasługa kapelanów 2. Korpusu, która z armii niewolników stała się armią zwycięzców" - zaznaczył Jan Józef Kasprzyk.

Jak przyznał, że nie zna drugiego takiego przykładu w historii nie tylko Polski, ale i świata.

"Ta wiara, w to, że po Golgocie przychodzi Zmartwychwstanie, narodziła się w nich w czasie pobytu na Bliskim Wschodzie, już po wyjściu z sowieckiego piekła, kiedy znaleźli się w ziemskiej ojczyźnie Chrystusa, w Palestynie" - wskazał.

Rankiem 18 maja 1944 roku żołnierze 12 Pułku Ułanów Podolskich zatknęli na szczycie zaciekle bronionej przez Niemców góry biało-czerwony proporzec. W kilkunastodniowej bitwie o Monte Cassino, zwanej "bitwą narodów", poległo 923 polskich żołnierzy.

Na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino znajduje się 1048 grobów polskich żołnierzy poległych w walkach o Monte Cassino, okoliczne wzgórza i inne miejscowości. W 1970 roku obok swoich żołnierzy spoczął również generał Władysław Anders.

Zobacz także

2024-06-20, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 20 czerwca » więcej 2024-06-19, godz. 14:18 Wodzisław Śląski/ W muzeum odtworzono miejski rynek, który został zniszczony w 1945 r. Rynek w Wodzisławiu Śląskim został niemal doszczętnie zniszczony podczas walk w 1945 r. Po kilku latach pracy udało się go szczegółowo odtworzyć. Wystawa… » więcej 2024-06-19, godz. 11:13 Małopolskie/ Marian Misiak, żołnierz wyklęty, spoczął w Wadowicach Marian Misiak ps. "Anioł", partyzant Batalionów Chłopskich oraz poakowskiej Armii Polskiej w Kraju, spoczął we wtorek w Panteonie Wyklętych na cmentarzu… » więcej 2024-06-19, godz. 10:08 MKiDN: Instytut Myśli Politycznej im. Narutowicza zamiast Instytutu Dmowskiego i Paderewskiego Instytut Myśli Politycznej im. Gabriela Narutowicza zastąpi Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Jana Ignacego Paderewskiego - poinformowano… » więcej 2024-06-19, godz. 09:39 100 lat temu urodził się Wasil Bykau - pisarz oskarżający Łukaszenkę o niszczenie narodu 19 czerwca 1924 r. w Byczkach w województwie witebskim urodził się Wasil Bykau, pisarz, założyciel Białoruskiego Frontu Ludowego. Był zdecydowanym krytykiem… » więcej 2024-06-19, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 19 czerwca » więcej 2024-06-18, godz. 13:59 UNESCO: sztuczna inteligencja sprzyja rozpowszechnianiu fałszywych informacji o Hokolauście Generatywna sztuczna inteligencja (genAI) sprzyja rozpowszechnianiu fałszywych informacji o Holokauście, a to grozi podsycaniem antysemityzmu i zmianą stosunku… » więcej 2024-06-18, godz. 11:39 Ludowa historia Górnego Śląska. Bez robotników nie byłoby wielkich fortun i pałaców (wywiad) Bez robotników i górników nie byłoby wielkich fortun ani ich pałaców. Niektórzy zapominają, że potrzebna była praca tych bezimiennych mas, żeby nieliczni… » więcej 2024-06-18, godz. 10:56 55 lat temu zginął Jerzy Zawieyski, pisarz, dramaturg i działacz katolicki 18 czerwca 1969 r. zmarł tragicznie Jerzy Zawieyski, pisarz, dramaturg, publicysta, współzałożyciel i prezes Klubu Inteligencji Katolickiej, poseł na Sejm… » więcej 2024-06-18, godz. 09:25 W Poznaniu rozpoczyna się Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej rozpoczyna się we wtorek w Poznaniu. Organizowane przez IPN dwudniowe wydarzenie odbywa się pod hasłem „Historia mówi… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »