Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Włochy - Acquafondata uroczystość w hołdzie poległym…
2024-05-20, 22:30 Autor: IAR #Banach/w to/

Włochy - Acquafondata uroczystość w hołdzie poległym polskim żołnierzom w bitwie o Monte Cassino

Flagi polska i brytyjska na ruinach klasztoru na Monte Cassino. [fot wikipedia domena publiczna/NAC]
Flagi polska i brytyjska na ruinach klasztoru na Monte Cassino. [fot wikipedia domena publiczna/NAC]
We włoskiej Acquafondacie uczczeni zostali polscy żołnierze polegli w bitwie pod Monte Cassino. Uroczystość jest częścią obchodów z okazji 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego dowodzonych przez generała Władysława Andersa.
Uroczystość odbyła się przed Pamiątkowym Cokołem w miejscu pierwotnego pochówku żołnierzy poległych w walkach o Monte Cassino. Burmistrz Acquafondaty Marina Di Meo wspominała, że mieszkańcy miasteczka wciąż wspominają polskich żołnierzy. "Polscy żołnierze byli serdeczni, przyjaźni i mili, odnosili się z niezwykłym szacunkiem do kobiet, nazywali je w zależności od wieku: "matkami" lub "siostrami". Dzielili się tym, co mieli, z ograbioną i głodującą ludnością, kiedy mogli wkładali dzieciom jedzenie do wiaderek, lekarze i pielęgniarki opiekowali się ludnością. Dobrzy, życzliwi, współczujący, wnieśli kruszyny człowieczeństwa na tereny dotknięte nieludzką wojną" Marina Di Meo przypomniała, że po bitwie o Monte Cassino na tymczasowy cmentarz w Acquafondacie zostali zwiezieni polegli, niezwykli bohaterowie. "Bitwa o Monte Cassino była świadectwem polskiej odwagi i poświęcenia oraz wyrazem solidarności z innymi narodami świata walczącymi z nazizmem. Jej bohaterami byli żołnierze przybyli z daleka, walczyć o demokrację i pokój, aby uwolnić Włochy i świat od nazistowskiego faszyzmu. Młodzi polscy chłopcy "oddali swoje dusze Bogu, ciała włoskiej ziemi, a serca Polsce".

A szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell przypomniał, że Acquafondata to miejsce przywołujące wyjątkowo przejmujące wspomnienia. "Zachowały się fotografie z tamtych dni, widzimy na nich ciała przynoszone na prowizorycznych noszach i wykopane doły. Na kolejnych widnieją rzędy krzyży zbitych naprędce, a obok nich stoją lub klęczą żołnierze żegnający swoich kolegów. Jednych przytulic miała gościnna włoska ziemia, drudzy ruszali ku nowym wyzwaniom, czekały na nich Ankona i Bolonia" Acquafondata to miejsce, gdzie założono jeden z dwóch polowych cmentarzy polskich żołnierzy, głównie z 5. Kresowej Dywizji Piechoty i 4. Pułku Pancernego "Skorpion". Pochowano tam tymczasowo około 700 poległych, między innymi porucznika Stefana Bortnowskiego, dowódcę 1. szwadronu czołgów 4. Pułku Pancernego. Na jego grobie ustawiono krzyż z gąsienic, prawdopodobnie pochodzących z transportera opancerzonego Universal Carrier, ozdobiony wizerunkiem orderu wojennego Virtuti Militari. Po ekshumacji poległych i przeniesieniu ich szczątków w 1945 roku na Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino, krzyż z grobu porucznika Bortnowskiego ustawiono w Acquafondatcie na rozstaju dróg zwanym "Miglio".

Zobacz także

2024-06-17, godz. 15:43 Muzeum Auschwitz unieważniło przetarg na remont dachu poobozowego bloku Muzeum Auschwitz poinformowało o unieważnieniu w poniedziałek przetargu, który miał wyłonić wykonawcę remontu dachu jednego z poobozowych bloków na terenie… » więcej 2024-06-17, godz. 11:00 Wrocław/ Spłonął pałac Stolbergów na osiedlu Świniary Po całonocnej akcji strażaków udało się ugasić pożar, ale ogień strawił cały XIX-wieczny pałac na wrocławskim osiedlu Świniary. Z budynku zostały… » więcej 2024-06-17, godz. 10:15 Prof. Fałkowski: Zamek Królewski jest w ciągłym ruchu, jak żywy organizm [WYWIAD] Zamek znajduje się w ciągłym ruchu, jak żywy organizm. Kreuje wydarzenia kulturalne stolicy i całej Polski. To nie jest zakrzepła struktura obrócona ku… » więcej 2024-06-17, godz. 09:29 105 lat temu polska armia wzbogaciła się o pierwsze czołgi 105 lat temu przybył do Polski z Francji 1. pułk czołgów armii dowodzonej przez gen. Józefa Hallera. Dla uczenia tego wydarzenia 17 czerwca ogłoszono Świętem… » więcej 2024-06-17, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 17 czerwca » więcej 2024-06-16, godz. 11:00 MHP otworzyło wystawę "Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum" Muzeum Historii Polski otworzyło wystawę "Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum". Ekspozycję ukazującą ewolucję w podejściu do historii… » więcej 2024-06-17, godz. 09:00 80 lat temu zginął dowódca partyzantki Jan Piwnik "Ponury" 80 lat temu - 16 czerwca 1944 roku - w walce z Niemcami pod wsią Jewłasze nad Niemnem zginął major Jan Piwnik "Ponury", cichociemny, żołnierz AK, słynny… » więcej 2024-06-16, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 16 czerwca » więcej 2024-06-15, godz. 14:19 Kolejne prace renowacyjne na terenie dawnego obozu w Sławięcicach Specjaliści od ratowania zabytków wracają na teren byłego niemieckiego podobozu KL Auschwitz III – Blechhammer. Wkrótce rozpocznie się remont dwóch bram… » więcej 2024-06-15, godz. 13:00 W Krakowie-Łagiewnikach beatyfikacja ks. Michała Rapacza, męczennika komunizm 15 czerwca w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach trwa beatyfikacja księdza Michała Rapacza, zamordowanego przez komunistyczną bojówkę… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »