Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » W sobotę 20. Noc Muzeów
2024-05-15, 13:00 Autor: IAR/#Piotrowska/i pl/w dwi/

W sobotę 20. Noc Muzeów

Muzeum Narodowe w Warszawie [źródło: www.mnw.art.pl/edukacja/noc-muzeow-3/]
Muzeum Narodowe w Warszawie [źródło: www.mnw.art.pl/edukacja/noc-muzeow-3/]
312 instytucji zgłosiło się do tegorocznej dwudziestej Nocy Muzeów w stolicy. Jubileuszowa akcja odbędzie się w najbliższą sobotę. Jak co roku na tę noc muzea i instytucje kultury przygotowały specjalne programy i atrakcje; wśród nich - niedostępne na co dzień miejsca, specjalne pokazy i oprowadzania, koncerty, spektakle teatralne, pokazy filmowe, spotkania z artystami, happeningi, wykłady, warsztaty i konkursy.
Wstęp na imprezy jest wolny, choć w wielu miejscach konieczna jest rezerwacja i zapisy. Zamek Królewski przygotował specjalne trasy zwiedzania i - wspólnie z Muzeum Jazzu - część muzyczną tej wyjątkowej nocy w Arkadach Kubickiego. Tematem przewodnim tegorocznej strefy jazzu będzie jubileusz stulecia powstania Polskiej YMCA.

Wiele instytucji przygotowało wydarzenia związane z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, między innymi Muzeum Harcerstwa zaprezentuje wystawę „80 lat minęło... Powstanie Warszawskie - i nie tylko”.

Polskie Radio zaprasza na Noc Muzeów w Pałacu Staszica w Warszawie. Zwiedzający będą mogli nie tylko poznać bogate zasoby, które Polskie Radio przez prawie sto lat wytworzyło, lecz także dotknąć dźwięku, czyli obejrzeć kolekcję unikatowych głosów uwiecznionych w wydrukach 3D.O roli publicznego nadawcy będą mówić dyrektorki Jedynki Paulina Stolarek-Marat i Trójki Agnieszka Szydłowska, a także Bartosz Panek - redaktor naczelny Studia Reportażu. Dokumentu, laureat "Prix Italia" - radiowego Oscara. Radiową Noc Muzeów zakończy "Wieczór płytowy", który poprowadzą Piotr Metz, Tomasz Szachowski i Przemek Psikuta. Wydarzenie w sali Okrągłego Stołu w sobotę 18 maja od dziewiętnastej do północy poprowadzi dziennikarz muzyczny radiowej Dwójki Andrzej Zieliński.

Blisko 50 placówek weźmie udział w akcji po raz pierwszy. To, między innymi, Teatr Ateneum, który zaprasza na zwiedzanie wystawy poświęconej Gustawowi Holoubkowi - wybitnemu aktorowi i dyrektorowi teatru oraz zabytkowych wnętrz budynku. Dla spacerowiczów będzie także dostępny gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy pl. Defilad, który oficjalnie zostanie otwarty jesienią tego roku.

Nie zabraknie też wydarzeń plenerowych. Muzeum Łazienki Królewskie przygotowało atrakcje dla dzieci m.in. pokazy teatru kamishibai, a Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego nocną grę terenową. Z kolei na Osiedlu Jazdów odbędzie się wydarzenie „Sztuka w krzakach”, a w jego ramach wystawy, performance, koncerty i warsztaty. Miasto zaplanowało także niezwykle popularną paradę zabytkowych autobusów.

Podobnie, jak w latach poprzednich w Nocy Muzeów uczestniczą nie tylko muzea czy miejsca kojarzone z kulturą, ale też miejsca na co dzień niedostępne, np. zakamarki Ministerstwa Sprawiedliwości, dział starej książki medycznej w Głównej Bibliotece Lekarskiej, gabinet Premiera i sala obrad rządu w al. Ujazdowskich, profesjonalne studio nagrań audiobooków czy gabinet Prezydenta m.st. Warszawy.

Zobacz także

2024-06-08, godz. 11:00 85 lat kończy Norman Davies, brytyjski historyk i publicysta 8 czerwca 85 lat kończy Norman Davies, brytyjski historyk i publicysta walijskiego pochodzenia, autor monumentalnych prac dotyczących historii Europy, Polski… » więcej 2024-06-08, godz. 09:00 105 lat temu urodził się Władysław Siemaszko, prawnik, żołnierz AK, badacz zbrodni wołyńskiej 105 lat kończy dziś Władysław Siemaszko, pseudonim Wir, żołnierz Armii Krajowej, prawnik, od lat 80. badacz zbrodni na ludności polskiej na Wołyniu w okresie… » więcej 2024-06-08, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 8 czerwca » więcej 2024-06-07, godz. 18:25 Uroczystości 40-lecia zwycięskiej obrony krzyża w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem Spotkanie absolwentów, msza święta i widowisko muzyczne zaplanowano dziś w Miętnem w powiecie garwolińskim z okazji czterdziestolecia zwycięskiej obrony… » więcej 2024-06-07, godz. 13:00 W poniedziałek (10.09) w CMJW sesja edukacyjna 2024’ Tym razem tematem przewodnim XIX Sesji edukacyjnej „Jeśli nie pamięć, to co? Edukacja w miejscach pamięci narodowej” będzie współpraca muzeów ze szkołami… » więcej 2024-06-07, godz. 11:28 Polacy wspominają lądowanie aliantów w Normandii 80 lat temu odbyła się największa inwazja w historii, w trakcie której Alianci dokonali desantu na plażach Normandii. Udział w operacji wzięli również… » więcej 2024-06-07, godz. 09:00 W Normandii zakończyły się międzynarodowe obchody 80. rocznicy D-Day [DŹWIĘK] We francuskiej Normandii zakończyły się międzynarodowe obchody 80. rocznicy D-Day, czyli lądowania alianckich wojsk w tym regionie. Przywódcy 25 państw… » więcej 2024-06-07, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 7 czerwca » więcej 2024-06-06, godz. 11:00 80 lat temu Alianci wylądowali na plażach Normandii [DŹWIĘK] 80 lat temu rozpoczęła się największa inwazja w historii, w trakcie której Alianci dokonali desantu na plażach Normandii i tym samym otworzyli kolejny front… » więcej 2024-06-06, godz. 10:00 Międzynarodowe obchody 80. rocznicy lądowania w Normandii We francuskiej Normandii dziś (6.06.) międzynarodowe obchody 80. rocznicy D-Day, czyli lądowania tysięcy alianckich żołnierzy w tym regionie podczas drugiej… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »