Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Do polskich kin wchodzi 'Przysięga Ireny' - historia…
2024-04-19, 13:00 Autor: IAR/#Wosiek /w kry

Do polskich kin wchodzi "Przysięga Ireny" - historia Polki Ireny Gut, która z narażeniem życia ratowała Żydów

Irena Gut-Opdyke - fotografia z archiuwm rodzinnego [Fot. źródło: wroclaw.ipn.gov.pl/]
Irena Gut-Opdyke - fotografia z archiuwm rodzinnego [Fot. źródło: wroclaw.ipn.gov.pl/]
W rocznicę powstania w getcie warszawskim, do polskich kin wchodzi „Przysięga Ireny”. To oparta na faktach historia polskiej pielęgniarki Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała kilkunastu Żydów ukrywających się po likwidacji getta.
Dwudziestoletnia Irena Gut, gdy okazało się, że jedna z ukrywających się kobiet jest w ciąży, odmówiła pomocy w aborcji i pomogła całej grupie w ucieczce. Uratowany przez Irenę Gut-Opdyke przed aborcją w czasie drugiej wojny światowej Roman Haller mówił, że film ma pokazać nam drogę do pokoju.

"Ten film powstaje właśnie w tych czasach, też ze względu na to, co się dzieje na świecie - mamy przykład Ukrainy czy Izraela, gdzie cały czas toczą się walki. To bardzo ważne teraz, żeby ludzie zrozumieli, że ludzkość ma żyć razem w pokoju, zakończyć wojny. To nie jest krew żydowska, ani chrześcijańska, ani muzułmańska - tylko ludzka” - podkreślił Roman Haller.

Odtwórca roli dowódcy obozu koncentracyjnego esesmana Rokity - Maciej Nawrocki powiedział, że tytuł filmu stanowi przysięgę Ireny o obronie każdego życia - do której się zobowiązała. „Decyzja o uratowaniu żydowskich przyjaciół i poczętego dziecka jest tytułową przysięgą Ireny, która widząc straszliwe wydarzenia podczas okupacji niemieckiej i widząc śmierć przysięgła, że nie pozwoli nigdy do tego, by jakiekolwiek kolejne życie zostało stracone” - mówił Maciej Nawrocki.

Jedną z głównych ról gra Andrzej Seweryn. Kreuje postać majordomusa Schultza pomagającego zatrudnionej w posiadłości majora SS - w roli gosposi - Irenie. W tym domu byli przechowywani Żydzi. "To jest film o zwycięstwie dobra nad złem, który powinien zobaczyć świat" - mówił aktor. "Ważne, żeby pokazać światu heroizm tych Polaków, którzy ratowali Żydów. Byli też tacy, którzy ich nie ratowali, ale sytuacja była bardzo trudna, ponieważ za ratowanie Żydów można było narazić rodzinę i siebie na śmierć. Ale byli tacy, którzy uważali, że należy ryzykować - i pomagali” - podkreślił Andrzej Seweryn.

Reżyserka filmu Louise Archambault podkreśliła, że obraz opowiada o niezwykłej odwadze bardzo młodej osoby, która nie godziła się na zabijanie niewinnych. "Stworzyliśmy ten film, aby historia o ratowaniu ludzi mogła wspaniale ożyć. Z wielką przyjemnością prezentujemy niesamowitą ale prawdziwą historię Ireny Gut, młodej polskiej kobiety, która w sposób altruistyczny, odważny i zdecydowany ratowała niewinnych ludzi. To historia o przeciwnościach losu, o miłości, nadziei i godności” - wyjaśniła Louise Archambault.

Zdjęcia do filmu zrobił Paul Sarossy. Scenariusz napisał Dan Gordon - autor sztuki o Irenie Gut-Opdyke. Światowa premiera filmu odbyła się na 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. W głównych rolach zobaczymy między innymi: Sophie Nelisse i Dougray Scott. W obsadzie znaleźli się również Andrzej Seweryn, Filip Kosior, Rafał Mohr, Eliza Rycembel, Tomasz Tyndyk, Irena Melcer, Eryk Kulm Jr, Mateusz Mosiewicz, Rafał Maćkowiak, Maciej Nawrocki, Zuza Puławska, Krzysztof Szczepaniak, Aleksandar Milićević i Agata Turkot.

8 lipca 1982 roku Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował Irenę Gut-Opdyke tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Zmarła 17 maja 2003 roku w Kalifornii. 25 września 2008 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Irenę Gut-Opdyke Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz także

2024-05-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 26 maja » więcej 2024-05-25, godz. 13:13 Upamiętnienie rotmistrza Witolda Pileckiego w 76. rocznicę śmierci Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie organizuje obchody 76. rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. Odprawiona zostanie… » więcej 2024-05-25, godz. 11:00 Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem 25 maja po raz piąty obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, przypadający w rocznicę egzekucji rotmistrza Witolda Pileckiego w… » więcej 2024-05-25, godz. 09:00 76 lat temu został stracony rotmistrz Witold Pilecki 76 lat temu, 25 maja 1948 roku, z wyroku komunistycznych władz został stracony Witold Pilecki, rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej… » więcej 2024-05-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 maja » więcej 2024-05-24, godz. 13:44 Instytut Pileckiego i Regionalne Centrum Krwiodawstwa upamiętnią rotmistrza Witolda Pileckiego W przeddzień 76. rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego a zarazem Międzynarodowego Dnia Pamięci Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, Instytut Pileckiego… » więcej 2024-05-24, godz. 13:00 85 lat temu zmarł historyk polskiej literatury i kultury Aleksander Brückner 85 lat temu - 24 maja 1939 roku - zmarł Aleksander Brückner, historyk literatury i kultury polskiej, slawista, odkrywca „Kazań świętokrzyskich”. Znany… » więcej 2024-05-24, godz. 11:00 93 lata temu oddano do użytku stację nadawczą Polskiego Radia w Łazach pod Raszynem 93 lata temu, 24 maja 1931 roku, oddano do użytku stację nadawczą Polskiego Radia w Łazach pod Raszynem. Gdy powstawała, była nadajnikiem o największej… » więcej 2024-05-24, godz. 09:00 415 lat temu król Zygmunt III Waza wraz z rodziną i dworem przeniósł się do Warszawy 415 lat temu, 24 maja 1609 roku, król Zygmunt III Waza wraz z rodziną i dworem opuścił Zamek na Wawelu, będący dotychczasową siedzibą polskiego władcy… » więcej 2024-05-24, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 24 maja » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »