Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Kolejni Polacy uhonorowani tytułem Sprawiedliwy…
2024-04-12, 11:00 Autor: IAR/ #Banach/w hm

Kolejni Polacy uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. [Fot. Agnieszka Gieroń]
Medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. [Fot. Agnieszka Gieroń]
Kolejni Polacy uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne wręczył medale przyznawane przez Instytut Jad Waszem w Jerozolimie rodzinom pięciu osób, które w czasie drugiej wojny światowej pomagały Żydom skazanym przez Niemców na Zagładę.
Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Michał Trębacz mówił, że czyny i postawa ludzi z narażeniem życia pomagających Żydom była i jest inspirująca dla kolejnych pokoleń. "Sprawiedliwi, którzy wówczas działali, motywowani byli zapewne podobnymi względami jakimi, motywowani byli później ci, którzy nieśli pomoc w innych miejscach konfliktów, masowych zbrodni. Nadal w świecie potrzebne są takie osoby, które potrafią znaleźć w sobie siłę moralną, znaleźć w sobie odwagę do tego, żeby przeciwstawić się złu, cierpieniu, które spotyka ludzi, zaryzykować nawet bardzo dużo żeby nieść pomoc" - dodał.
Ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne mówił, że zawsze będziemy pamiętać o ludziach ratujących Żydów. "Sprawiedliwi dawali świadectwo najpiękniejszych ludzkich wartości, a do tego niezwykłej odwagi. Ratując swoich żydowskich sąsiadów ryzykowali nie tylko własnym życiem, ale całych swoich rodzin. Niech pamięć o bohaterstwie naszych przodków sprawi, że będziemy stawali się lepszymi ludźmi. Będziemy o nich zawsze pamiętać. Niech przykład, jaki dali nam Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, prowadzi nas ku większemu współczuciu, zrozumieniu i wierności zasadom humanizmu" - podkreślił.
Tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata otrzymała pośmiertnie Józefa Turska, która w czasie wojny pomagała Ryszardowi, Henrykowi i Franciszce Grynbergom. W jej imieniu medal odebrała jej wnuczka Danuta Wojcieszek-Górecka, która podkreśliła, że to wyróżnienie jest uhonorowaniem wszystkich, którzy pomagali potrzebującym. "Zebraliśmy się tu, by oddać hołd Sprawiedliwym. Józefa Turska pokazała wielką odwagę i człowieczeństwo, podjęła próbę ratowania nieznanej sobie rodziny żydowskiej. Zrobiła wszystko, żeby zapewnić jej schronienie i zaspokoić podstawowe potrzeby. Pamięć o niej będzie trwała, a jej imię umieszczone w ogrodzie Jad Waszem, będzie przypominało, że byli i są ludzie, którzy dając przykład zmieniają świat na lepszy i dają nadzieję następnym pokoleniom" - mówiła.
Tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata otrzymały także: Irena Tabaczyńska, która uratowała Alfreda Zielonego oraz Maria Markowska, Natalia Matysiak z domu Markowska i Cecylia Łosik z domu Markowska.
Instytut Jad Waszem w Jerozolimie przyznał tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata 27 tysiącom 921 osobom. Wśród nich Polacy stanowią najliczniejszą grupę - naszych rodaków uhonorowanych tym zaszczytnym tytułem jest 7 tysięcy 235.

Zobacz także

2024-05-16, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 16 maja » więcej 2024-05-15, godz. 15:00 Mija 135. rocznica otwarcia dla publiczności wieży Eiffla 135 lat temu, 15 maja 1889 roku, w Paryżu otwarto dla publiczności wieżę Eiffla, ikonę Paryża i najbardziej rozpoznawalną budowlę na świecie. Jej budowę… » więcej 2024-05-15, godz. 13:00 W sobotę 20. Noc Muzeów 312 instytucji zgłosiło się do tegorocznej dwudziestej Nocy Muzeów w stolicy. Jubileuszowa akcja odbędzie się w najbliższą sobotę. Jak co roku na tę… » więcej 2024-05-15, godz. 11:00 Konferencja w Białej o lokalnych muzeach ziemi prudnickiej W ramach Bialskiego Festiwalu Kultur w najbliższą środę (15.05) w sali konferencyjnej Centrum Społeczno-Kulturalnego w Białej odbędzie się konferencja… » więcej 2024-05-15, godz. 09:00 Zmarła Zofia Czekalska "Sosenka” W wieku 100 lat zmarła uczestniczka powstania warszawskiego Zofia Czekalska "Sosenka" - poinformował w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał… » więcej 2024-05-15, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 15 maja » więcej 2024-05-14, godz. 17:29 Najmłodsi poznali historię niedźwiedzia Wojtka Najmłodsi uczniowie szkół podstawowych zaprezentowali swoje prace na wernisażu pt. "Historia Misia Wojtka" w Samorządowym Ośrodku Kultury w Komprachcica… » więcej 2024-05-14, godz. 13:00 Archiwum Polskiego Radia zaprasza na Noc Muzeów w Pałacu Staszica Archiwum Polskiego Radia zaprasza w sobotę na Noc Muzeów w Pałacu Staszica w Warszawie. Zwiedzający będą mogli nie tylko poznać bogate zasoby, jakie Polskie… » więcej 2024-05-14, godz. 11:00 16. Opolska Noc Muzeów - Instytut Śląski Instytut Śląski wraz z innymi opolskimi placówkami muzealnymi włączył w akcję Nocy Muzeów. Oto program wydarzenia w sobotę 18.05: » więcej 2024-05-14, godz. 10:00 41. rocznica śmierci Grzegorza Przemyka, maturzysty śmiertelnie pobitego przez milicjantów 41 lat temu, 14 maja 1983 roku, w Warszawie zmarł Grzegorz Przemyk, 19-letni maturzysta śmiertelnie pobity przez milicjantów. Był synem Leopolda Przemyka i… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »