Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Muzeum Gdańska zaprezentowało replikę XVIII-wiecznej…
2024-04-03, 15:00 Autor: Sokolnik Dariusz / PAP

Muzeum Gdańska zaprezentowało replikę XVIII-wiecznej trąbki Johanna Stritzke

Trębacz Paweł Hulisz prezentuje replikę historycznej trąbki z XVIII w. PAP-A. Warżawa
Trębacz Paweł Hulisz prezentuje replikę historycznej trąbki z XVIII w. PAP-A. Warżawa
Replikę XVIII-wiecznej trąbki trąbomistrza gdańskiego Johanna Stritzke zaprezentowało we wtorek Muzeum Gdańska. W przyszłości instrument zadebiutuje na płycie z utworami kompozytorów związanych z dawnym Gdańskiem – poinformowała placówka.
Prezentacja repliki XVIII-wiecznego instrumentu odbyła się we wtorek w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku. Jak przekazał w komunikacie prasowym rzecznik Muzeum Gdańska dr Andrzej Gierszewski, trąbka jest wykonana z mosiądzu, z elementami pokrytymi srebrem. Towarzyszy jej flara, czyli haftowany proporzec z herbem Gdańska, trzymanym przez dwa lwy.

„Instrument wykonał Graham Nicholson z Wielkiej Brytanii. Muzyk-trębacz jest autorytetem wśród rekonstruktorów instrumentów historycznych. Flarę odtworzyła, na podstawie najstarszej gdańskiej chorągwi ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu, Aleksandra Kucharska z Narodowego Muzeum Morskiego” – wyjaśnił.

W informacji podano, że inicjatorem przygotowania repliki jest Paweł Hulisz, doktor nauk muzycznych, znany z zespołu muzyki dawnej Tubicinatores Gedanenses.
„Moją ambicją od początku było by replika tego instrumentu była tylko początkiem przywracaniu Gdańskowi jego dawnej audiosfery. We współpracy z Muzeum Gdańska planujemy nagrania historycznych sygnałów, a następnie utworów dawnych kompozytorów w formie płyty. Instrument będzie towarzyszył też niektórym wydarzeniom, np. Jarmarkowi św. Dominika” – podkreślił cytowany w komunikacie dr Hulisz.

Jak informuje Andrzej Gierszewski, przygotowanie repliki było możliwe dzięki dwóm muzeom, które przechowują oryginalne instrumenty muzyczne.
„W Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu przechowywana jest wykonana w 1749 roku we Wrocławiu trąbka Johanna Wilhelma Stritzke. Z kolei w Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu przechowywany jest instrument Johanna Christopha, ojca gdańskiego trąbomistrza” – tłumaczy.

Dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski wskazał, że jest to bodajże pierwsza tego typu inicjatywa podjęta przez muzea w Polsce.
„Dzięki inicjatywie dr. Pawła Hulisza przygotowaliśmy trąbkę Johanna Stritzke, jednego z gdańskich trąbomistrzów, którzy działali i tworzyli instrumenty w naszym mieście. Wiemy, że Stitzke wykonał dla miejskiej kapeli przynajmniej dwa takie instrumenty, ale nie zachowały się do czasów obecnych. W rezultacie, po kwerendzie i przygotowaniu, ze wsparciem i przychylnością dr Anety Oborny, dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, udało się nam nie tylko przygotować replikę instrumentu, ale też zaprezentować w Gdańsku jego oryginał” – stwierdził.

Instrument wykonany przez trąbomistrza we Wrocławiu w 1749 roku będzie można zobaczyć do 29 kwietnia w Ratuszu Głównego Miasta w godzinach otwarcia wystawy stałej. Najbliższa prezentacja towarzyszącej mu repliki przypadnie 26 kwietnia 2024 roku, podczas otwarcia Koszar Napoleońskich przy Twierdzy Wisłoujście.

Zobacz także

2024-05-11, godz. 09:00 Opole - obchody 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino. Plan uroczystości Poranna msza święta za poległych i o 12:00 apel pamięci przed Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Między innymi tak dzisiaj (11.05) w Opolu… » więcej 2024-05-11, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 11 maja » więcej 2024-05-10, godz. 18:53 Opole - 80. rocznica bitwy o Monte Cassino Pancerniacy świętują. Dwudniowe opolskie święto brygady, która zasłynęła bojem pod Monte Cassino zainaugurowała konferencja popularnonaukowa w Miejskiej… » więcej 2024-05-10, godz. 10:00 CMJW - Dni Otwarte Funduszy Europejskich W ramach tegorocznych obchodów DOFE Muzeum proponuje wszystkim chętnym kuratorskie zwiedzanie „Miejsca z blizną”. » więcej 2024-05-10, godz. 09:00 Moszna - XI edycja ogólnopolskiej akcji promocyjnej pn. Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Tegoroczne DOFE będzie integralnym elementem obchodów 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. » więcej 2024-05-10, godz. 08:00 Muzeum Uniwersytetu Opolskiego ma 10 lat Dziesięć lat temu utworzono Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. Placówka opowiada historię opolskiego szkolnictwa wyższego. Są tu portrety wszystkich rektorów… » więcej 2024-05-10, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 10 maja » więcej 2024-05-09, godz. 15:00 37 lat temu w Lesie Kabackim rozbił się Ił-62 "Tadeusz Kościuszko" 37 lat temu, 9 maja 1987 roku, w Lesie Kabackim pod Warszawą rozbił się samolot Ił-62 M "Tadeusz Kościuszko". Na pokładzie maszyny znajdowały się 183 osoby… » więcej 2024-05-09, godz. 13:00 79. rocznica wyzwolenia KL Stutthof 79 lat temu, 9 maja 1945 roku, wojska radzieckie wkroczyły do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Założony w 1939 roku w Sztutowie… » więcej 2024-05-09, godz. 11:30 Dziś Dzień Europy Dziś świętujemy Dzień Europy, ustanowiony na pamiątkę ogłoszenia historycznej deklaracji Roberta Schumana, w której przedstawił swoją wizję nowoczesnej… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »