Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 19 lat temu zmarł papież Jan Paweł II
2024-04-02, 09:00 Autor: IAR/E.Porycka/dok./w Wj

19 lat temu zmarł papież Jan Paweł II

Papież Jan Paweł II w Kaplicy Różańcowej [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Papież Jan Paweł II w Kaplicy Różańcowej [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
19 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku, zmarł Jan Paweł II, 264. papież w historii Kościoła katolickiego, późniejszy święty. Stał na czele Kościoła od 1978. Wiadomość o śmierci Jana Pawła II przekazał uczestnikom czuwania na placu św. Piotra w Rzymie, arcybiskup Leonardo Sandri. Ogłosił on: "O godzinie 21.37 nasz Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca". W odpowiedzi zapadła głęboka cisza, a potem rozległy się gromkie, niemilknące oklaski.
Jan Paweł II był pierwszym od 455 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch. Jego pontyfikat był wyjątkowy ze względu na wymiar duchowy papieskiego nauczania, liczbę pielgrzymek oraz kanonizacji.

Nazwany "papieżem pielgrzymem", odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich zamieszkanych kontynentach. Niestrudzenie docierał do obszarów nędzy materialnej i głodu, a także tam, gdzie było łamane prawo do wolności i godnego życia. Papież z kraju zza tzw. żelaznej kurtyny, który doświadczył dwóch systemów totalitarnych: nazizmu oraz komunizmu, stał się jedną z najbardziej znaczących osobowości XX wieku. Wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła i całego świata, między innymi przyczyniając się do upadku komunizmu. Postawa Jana Pawła II w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi.

Po śmierci ciało papieża wystawiono na widok publiczny w bazylice św. Piotra, tam hołd złożyło mu ponad trzy miliony ludzi. Na pogrzeb na placu św. Piotra - 8 kwietnia 2005 roku - przybyli prezydenci, premierzy, królowie i przywódcy religijni całego świata. Mszy świętej koncelebrowanej przez kolegium kardynalskie i patriarchów katolickich Kościołów wschodnich przewodniczył ówczesny dziekan kolegium kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI.

W Watykanie zebrało się kilkaset tysięcy wiernych. W Rzymie przed ekranami rozstawionymi w różnych miejscach miasta zgromadziło się kilka milionów ludzi. Wielu uczestników miało ze sobą transparenty z napisem "Santo subito" - "Święty natychmiast", i takie same okrzyki wznoszono podczas uroczystości.

Jan Paweł II został pochowany w podziemiach bazyliki św. Piotra, w krypcie Jana XXIII. Za pośrednictwem telewizji uroczystości pogrzebowe oglądało około dwóch miliardów mieszkańców Ziemi.

Proces beatyfikacyjny papieża Polaka rozpoczął w maju 2005 roku, jego następca - Benedykt XVI. On też beatyfikował Jana Pawła II 1 maja 2011 roku, kanonizacji dokonał już papież Franciszek 27 kwietnia 2014. Po beatyfikacji trumna z ciałem Jana Pawła II została przeniesiona z Grot Watykańskich do wnętrza bazyliki św. Piotra. Grób papieża znajduje się w kaplicy św. Sebastiana, obok kaplicy ze słynną Pietą Michała Anioła.

(więcej)

Jan Paweł II zasiadał na Stolicy Piotrowej blisko 27 lat, jego pontyfikat był trzecim pod względem długości w dziejach. Po śmierci Jana Pawła I, którego pontyfikat trwał 33 dni, zgromadzone w Rzymie konklawe 16 października 1978 roku wybrało na papieża 58-letniego kardynała Karola Wojtyłę. Przyjął imię Jan Paweł II, a przesłanie jego pontyfikatu odzwierciedlały słowa wypowiedziane na początku misji: "Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy".

Jan Paweł II angażował się w działania na rzecz porozumienia między wyznawcami chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. Z jego inicjatywy odbyły się między innymi międzyreligijne spotkania w intencji pokoju zorganizowane w 1986 i 2002 roku w Asyżu. Był pierwszym papieżem, który odwiedził kościół protestancki oraz synagogę, a także rozpoczął publiczny dialog głowy Kościoła z muzułmanami. Za nieocenione uważa się jego zasługi na rzecz stosunków katolicko-żydowskich. Wychodził do ludzi niewierzących i opuszczonych na wszystkich kontynentach.

Ustanowił w 1992 roku Światowy Dzień Chorego, a w 2000 roku - Święto Miłosierdzia Bożego, obchodzone w II Niedzielę Wielkanocną. W Roku Jubileuszowym 2000 złożył wizytę w Instytucie Jad Waszem w Jerozolimie i modlił się przy Ścianie Płaczu. Także w 2000 zwrócił się z historyczną prośbą o przebaczenie za błędy Kościoła. Z jego inicjatywy Watykan ogłosił jeden z najważniejszych dokumentów - "Pamięć i pojednanie (...)". W 2002 roku papież wprowadził do różańca nieobligatoryjne "Tajemnice światła".

Jan Paweł II konsekwentnie wcielał w życie postanowienia Soboru Watykańskiego II i wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie. Zwołał i przewodniczył kilkunastu spotkaniom młodzieży z całego globu, widząc w młodych ludziach przyszłość Kościoła i świata.
Wyniósł na ołtarze więcej osób niż jego poprzednicy przez pięć stuleci. Szczególnie zwracał uwagę na świętość ludzi świeckich, między innymi beatyfikował pierwsze w historii Kościoła małżeństwo - Alojzego i Marię Quattrocchich z Włoch.

Zwołał 14 synodów biskupów, mianował 232 kardynałów, wśród nich 8 Polaków. Opublikował ponad sto różnych dokumentów, w tym 14 encyklik.

Po raz ostatni Jan Paweł II pojawił się na audiencji w środę, 30 marca 2005 roku. Chory papież, po zabiegu tracheotomii, nie mógł mówić i w milczeniu błogosławił obecnych. Niedługo potem jego stan zdrowia gwałtownie się pogorszył. Już w nocy na plac św. Piotra zaczęli napływać wierni, którzy towarzyszyli Ojcu Świętemu, modląc się nieustannie. Na całym świecie spontanicznie gromadzono się w intencji papieża i śledzono wiadomości z Watykanu.
Dzień przed śmiercią, 1 kwietnia, kiedy powiedziano papieżowi, że na placu św. Piotra modli się za niego młodzież, ten odpowiedział z trudem: "Szukałem was, teraz przyszliście do mnie i za to wam dziękuję".

Jan Paweł II zmarł w opinii powszechnej świętości, w 9666. dniu pontyfikatu. Odszedł 2 kwietnia 2005 roku, w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego. Wśród kilku milionów osób, które uczestniczyły w Rzymie w uroczystościach pogrzebowych Jana Pawła II, były tysiące młodych ludzi.

(więcej)

Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku, jako najmłodsze dziecko Emilii z domu Kaczorowskiej i Karola Wojtyły. Mieli oni troje dzieci: Edmunda (1906-1932), Olgę, która zmarła wkrótce po urodzeniu w 1916 roku oraz Karola (1920-2005). 7 maja 2020 roku w Krakowie rozpoczęły się procesy beatyfikacyjne rodziców papieża Polaka.

Karol Wojtyła junior stracił matkę, gdy miał 9 lat. Trzy lata później, w 1932 roku zmarł jego starszy brat - Edmund Wojtyła, lekarz. W 1938 roku, po zdaniu matury przez Karola juniora, ojciec z synem przeprowadzili się do Krakowa. Karol rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a po zamknięciu uczelni przez okupanta, w 1940 roku podjął pracę jako robotnik firmy Solvay w kamieniołomie na Zakrzówku. W 1941 roku zmarł jego ojciec, Karol Wojtyła.

Lata 40. to także okres rozwoju literackiego Wojtyły, który współorganizował w Krakowie Teatr Rapsodyczny, gdzie był aktorem i reżyserem. Do jego pierwszych utworów należy poemat "Kamień i bezmiar", pochodzący z okresu II wojny. W 1942 roku Wojtyła podjął naukę w tajnym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Krakowie. W latach 1945-1951 powstała jego sztuka "Brat naszego Boga".

Święcenia kapłańskie przyjął w 1946 roku i niedługo potem wyjechał do Rzymu, aby kontynuować studia na Papieskim Międzynarodowym Athenaeum Angelicum, obecnie Papieski Uniwersytet św. Tomasza z Akwinu. Po powrocie do kraju był wikariuszem w Niegowici, potem w Krakowie. Przebywał też we Francji, Belgii i Holandii, prowadząc pracę duszpasterską wśród Polonii.

W latach 1953-1954 był wykładowcą katolickiej etyki społecznej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1981 roku, już jako papież Jan Paweł II, przekształcił Wydział w Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie. W 2009 akademia stała się Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II.

W 1958 roku ksiądz Wojtyła został biskupem i sufraganem archidiecezji krakowskiej, w czerwcu 1967 - kardynałem. Uczestniczył we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II, był członkiem Stałej Rady Sekretariatu Światowego Synodu Biskupów. Papież Paweł VI nominował go na członka Komisji Soborowej dla Apostolstwa Świeckiego. Na nadzwyczajnym zgromadzeniu Synodu Biskupów w 1969 roku kardynał Wojtyła przedstawił projekt dokumentu "II Nadzwyczajny Synod Biskupów o sobie".

W 1976 roku, na specjalne zaproszenie papieża, prowadził w Watykanie doroczne rekolekcje, wydane potem w książce "Znak, któremu sprzeciwiać się będą". 16 października 1978 roku został wybrany na Stolicę Piotrową, a 22 października rozpoczął pontyfikat. Już w styczniu 1979 roku wyruszył w pielgrzymkę do Dominikany i Meksyku.

Dwa lata później, 13 maja 1981 roku, doszło do zamachu na papieża. Wskutek postrzelenia przez Turka Mehmeta Ali Agcę Jan Paweł II został ciężko ranny. Swoje ocalenie przypisywał opiece Matki Bożej Fatimskiej, strzały padły bowiem w rocznicę objawień fatimskich. W pierwszym publicznym wystąpieniu po powrocie ze szpitala powiedział, że przebaczył zamachowcowi, a później odwiedził go w więzieniu.

Jan Paweł II pielgrzymował do ojczyzny 9 razy. W 1979 roku przybył do Polski jako pierwszy papież w historii i jednocześnie - jako pierwszy biskup Rzymu do kraju rządzonego przez komunistów. Podczas ostatniej pielgrzymki w 2002 roku konsekrował bazylikę Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, zawierzając ojczyznę i świat Bożemu Miłosierdziu. Papież pielgrzym zmarł wieczorem, 2 kwietnia 2005 roku. Zgodnie z liturgią Kościoła, było to już Święto Miłosierdzia.

Zobacz także

2024-05-06, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 6 maja » więcej 2024-05-05, godz. 13:00 79 lat temu amerykańskie wojska wyzwoliły niemiecki obóz Mauthausen-Gusen 79 lat temu, 5 maja 1945 roku, o godzinie 17-tej amerykańskie wojska wyzwoliły niemiecki obóz koncentracyjny Mauthausen-Gusen, znajdujący się na terenie zaanektowanej… » więcej 2024-05-05, godz. 11:00 Mija 85 lat od słynnej mowy sejmowej Józefa Becka 5 maja 1939 roku, minister spraw zagranicznych Józef Beck wygłosił w Sejmie słynną mowę, w której odrzucił niemieckie roszczenia względem Polski. Przemówienie… » więcej 2024-05-05, godz. 09:00 205 lat temu urodził się Stanisław Moniuszko, kompozytor i dyrygent, twórca polskiej opery narodowej 205 lat temu, 5 maja 1819 roku, urodził się Stanisław Moniuszko, kompozytor i dyrygent, twórca polskiej opery narodowej. Najważniejszy po Fryderyku Chopinie… » więcej 2024-05-05, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 5 maja » więcej 2024-05-04, godz. 13:00 "Zaginione miasto" - dokument o deportacji Żydów z Amsterdamu Holandia rozlicza się z przeszłością. Film dokumentalny "Zaginione miasto" pokazuje sposób, w jaki deportowano Żydów z Amsterdamu w czasie niemieckiej okupacji… » więcej 2024-05-04, godz. 11:00 45 lat temu Margaret Thatcher została pierwszą kobietą premierem w historii Wielkiej Brytanii 45 lat temu, 4 maja 1979 roku, Margaret Thatcher, nazywana "Żelazną Damą", została pierwszą kobietą premierem w historii Wielkiej Brytanii. Była również… » więcej 2024-05-04, godz. 09:00 Ulicami Wilna przejdzie "Parada Polskości" "Parada Polskości" przejdzie po południu czasu lokalnego (początek o godzinie 11.00 czasu obowiązującego w Polsce) ulicami Wilna. Pochód organizuje społeczność… » więcej 2024-05-04, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 4 maja » więcej 2024-05-03, godz. 13:00 80 lat temu żołnierze Kedywu przeprowadzili atak na niemieckie lotnisko w Warszawie 80 lat temu, w nocy z 3 na 4 maja 1944 roku, Oddział Specjalny "Osjan" Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej zniszczył na wojskowym lotnisku na warszawskich… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »