Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » W 80. rocznicę zbrodni w Hucie Pieniackiej uczczono…
2024-02-29, 09:00 Autor: IAR/#Wosiek/w dw

W 80. rocznicę zbrodni w Hucie Pieniackiej uczczono pomordowanych Polaków

W 80. rocznicę zbrodni w Hucie Pieniackiej uczczono pomordowanych Polaków [fot. źródło: www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/80-rocznica-zbrodni-dokonanej-przez-ukrainskich-nacjonalistow-na-ludnosci-polskiej-w-hucie-pieniackiej-28-lutego-1944-r]
W 80. rocznicę zbrodni w Hucie Pieniackiej uczczono pomordowanych Polaków [fot. źródło: www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/80-rocznica-zbrodni-dokonanej-przez-ukrainskich-nacjonalistow-na-ludnosci-polskiej-w-hucie-pieniackiej-28-lutego-1944-r]
Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza rodziny ofiar, przedstawiciele rządu, wojska, duchowieństwa, harcerze i poczty sztandarowe oddali hołd Polakom pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w Hucie Pieniackiej.
Mija 80. rocznica tej zbrodni. 28 lutego 1944 roku oddział UPA oraz ukraińscy ochotnicy z dywizji SS wymordowali w tej nieistniejącej dziś wsi - według danych IPN - ponad tysiąc osób. Byli to mieszkańcy Huty Pieniackiej i pobliskich miejscowości.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell przypomniał, że wstrząsający jest ogrom tej zbrodni, którą przeżyło tylko około 160 osób. „Przejmują nas relacje świadków, którzy niebawem pojawili się na miejscu. Przytłacza pamięć o ofiarach, o setkach okrutnie pomordowanych kobiet, dzieci i mężczyzn. O spokojnych, zwyczajnych ludziach, którzy w niczym nie zawinili. Ich jedyną realną winą była przynależność do narodu polskiego” - mówił minister Lech Parell.

Zbrodnia w Hucie Pieniackiej była jednym wielu z masowych mordów, dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach. Do ich kulminacji doszło w 1943 roku. Polacy pamiętają i będą pamiętać o tej zbrodni, podkreślił minister Lech Parell. „Naszym obowiązkiem jest pamiętać o ofiarach w Hucie Pieniackiej i wszystkich ofiarach Rzezi Wołyńskiej. Naszym obowiązkiem jest przypominać, że był to jeden z najtragiczniejszych, najkrwawszych momentów polskiej historii. Obok Katynia i ofiar po stronie ludności powstańczej Warszawy - jedno z tak ogromnych i tak przerażających swoim rozmiarem ludobójstw” - przypomniał.

Prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka Małgorzata Gośniowska-Kola, której matka, Wanda Gośniowska, pochodząca z Huty Pieniackiej, przeżyła mord, przypomniała, że dziś cztery pokolenia rodzin oddają hołd swoim przodkom pomordowanym w tej miejscowości. „Te 160 osób rozrzuconych po całym świecie zawsze powtarzało do swoich dzieci- "Pamiętajcie, żeby zmówić Ojcze Nasz, pamiętajcie, skąd pochodziliście". Takich miejscowości jak Huta Pieniacka były setki” - przypomniała. Dodała, że obecnie relacje z Ukraińcami należy budowac na prawdzie. „Od momentu, kiedy Rosja napadła na Ukrainę, wszyscy staliśmy z otwartym sercem, bo tak nas wychowano, tak nam nakazuje chrześcijaństwo […]. Myślę, że ten apel powtarzany od osiemdziesięciu lat wreszcie zostanie wysłuchany - Prosimy o zgodę na ekshumacje i godne pochówki” - mówiła prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka.

"Huta Pieniacka została całkowicie spalona, w zagładzie zamordowany został mój dziadek", mówił Ryszard Kobylański. „Oni mieszkali pod lasem, z której strony szedł atak. Mieszkańcy spodziewali się tego ataku i dlatego nocowali w centrum wsi. Rano dziadek wychodził o szóstej do swojego domu obrządzać i wtedy natknął się na esesmanów ubranych na biało. Złapali dziadka i tak strasznie pobili, że został tylko kołnierzyk, ubrania nie było. I wtedy dziadek został zagoniony do kościoła i tam swoim dzieciom powiedział - „Kochane dzieci, kto z was przeżyje, zmówcie Ojcze Nasz” - wspominał Ryszard Kobylański.

Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odczytano Apel Pamięci. Na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

W czasie wojny Huta Pieniacka stała się polską placówką samoobrony przed Ukraińską Powstańczą Armią. Kilka dni przed pacyfikacją, 23 lutego, doszło do starcia oddziału samoobrony z patrolem policyjnym złożonym z Ukraińców służących w 4. Galicyjskim Ochotniczym Pułku Policji SS powiązanym z 14. Dywizją SS „Galizien". Zginęło dwóch ukraińskich żołnierzy. 28 lutego ukraińscy nacjonaliści zapędzili mieszkańców Huty Pieniackiej do zabudowań i żywcem spalili. Tych, którzy usiłowali uciekać, rozstrzeliwali. Wieś została zrównana z ziemią.Historycy szacują, że w czasie napadów organizowanych na Wołyniu i w Małopolsce wschodniej zamordowano około 100 tysięcy Polaków.

Zobacz także

2024-04-08, godz. 19:22 Zmarł Tadeusz Stankiewicz – Sprawiedliwy wśród Narodów Świata 5 kwietnia 2024 roku zmarł Tadeusz Stankiewicz – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. » więcej 2024-04-08, godz. 16:58 Wilno: tylko dziś można oglądać pierwszą drukowaną książkę litewską Nie lada gratka czeka dziś na odwiedzających Bibliotekę Uniwersytetu Wileńskiego. Do końca dnia można oglądać tam pierwszą drukowaną książkę w języku… » więcej 2024-04-08, godz. 14:29 Na początku września w Belgii otwarcie Memoriału gen. Maczka Na początku września w belgijskim mieście Roeselare zostanie otwarty Memoriał generała Stanisława Maczka. Będzie to pierwszy taki obiekt w Belgii, zlokalizowany… » więcej 2024-04-08, godz. 09:00 Muzeum Historii Polski organizuje spacery i warsztaty wokalne Wykłady, koncerty, spektakle i spacery - to oferta Muzeum Historii Polski na kwiecień. Kierownik działu edukacji tej instytucji Gabriela Sierocińska-Dec powiedziała… » więcej 2024-04-08, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 8 kwietnia » więcej 2024-04-07, godz. 08:00 Wybory samorządowe 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Polacy wybiorą radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Będą to dziewiąte takie wybory po 1989 roku… » więcej 2024-04-07, godz. 07:30 Wybory samorządowe po 1989 roku 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Będą to dziewiąte takie wybory po przemianach demokratycznych w kraju, pierwsze odbyły się w 1990 roku, ostatnie… » więcej 2024-04-07, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 7 kwietnia » więcej 2024-04-06, godz. 20:00 Strona internetowa Europejskiej Sieci Instytucji Archiwalnych Zajmujących się Aktami Tajnych Służb Europejska Sieć Instytucji Archiwalnych Zajmujących się Aktami Tajnych Służb (European Network of Official Authorities in Charge of the Secret-Police Files)… » więcej 2024-04-06, godz. 19:00 „Kulisy historii”, odc. 160: „Wincenty Witos. Życie i działalność polityczna” Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na audycję „Wincenty Witos. Życie i działalność polityczna” z cyklu „Kulisy historii”. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »