Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Szczątki ponad 276 osób odnaleziono na terenie…
2024-02-23, 11:00 Autor: 2024-02-22 / Miszczuk Małgorzata / PAP

Szczątki ponad 276 osób odnaleziono na terenie b. obozu jenieckiego Stalag II

zdjęcie poglądowe, ekshumacja [fot. elements.envato.com]
zdjęcie poglądowe, ekshumacja [fot. elements.envato.com]
Szczątki cywili, w tym kobiet i dzieci, prawdopodobnie także powstańców warszawskich, odnaleziono na terenie byłego niemieckiego obozu jenieckiego Stalag II D w Stargardzie (Zachodniopomorskie). Zakończył się trzeci etap badań w tym miejscu.
Podczas badań prowadzonych na terenie byłego niemieckiego obozu jenieckiego Stalag II D w Stargardzie (Zachodniopomorskie) odnaleziono szczątki 276 ofiar. W tym 8 kobiet i 20 dzieci. Zakończył się trzeci etap prac rozpoczętych we w 2021 r.

"Jesteśmy w stanie pokazać i dostarczyć dowody zbrodni popełnianych w obozach jenieckich. Dzięki analizom wykonanym przez te trzy sezony badań pokazujemy, jak wyglądało życie obozowe i jak wyglądała śmiertelność w obozach jenieckich" – powiedział kierownik Katedry Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prof. Andrzej Ossowski.

"Analizy historyczne nie są w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania, gdyby nie badania terenowe, medyczno-sądowe i genetyczne, to na wiele pytań nie moglibyśmy odpowiedzieć" – dodał.

Stalag II D był jednym z największych obozów jenieckich w III Rzeszy. Od 1939 r. (początkowo działał jako obóz przejściowy, Dulag L) trafiali do niego jeńcy z całej Europy, żołnierze szeregowi i podoficerowie, m.in. żołnierze armii gen. Kleeberga, ale też inni żołnierze polscy, francuscy, belgijscy i sowieccy. Jeńcy, którzy trafiali do obozu, pracowali w komandach roboczych na całym Pomorzu, m.in. w majątkach ziemskich i przy budowie dróg. Wielu z nich zmarło w trakcie robót – byli chowani w pobliżu miejsca, w którym pracowali.

"Najbardziej zaskakującym dla nas było odnalezienie ludności cywilnej, wysiedlonej po powstaniu warszawskim, która trafiła do obozu w Łambinowicach, a następnie została skierowana do obozu w Stargardzie. Część z tych osób w wyniku panujących w obozie warunków zmarła i została pochowana na miejscu grzebalnym Stalagu II D" – przekazał Ossowski.

Wśród artefaktów znalezionych przy ofiarach były m.in. dziecięce buciki, medalik ze św. Antonim z Padwy i św. Franciszkiem, a także drewniany krzyżyk znaleziony przy szczątkach dziecka.

"Wśród osób cywilnych odnajdujemy osoby młode, m.in. też fragmenty mundurów, które mogą wskazywać na młodzież powstańczą. Mamy do czynienia z kobietami, ze starszymi mężczyznami, z dziećmi i przy tych osobach znajdujemy przedmioty związane wyłącznie z ludnością polską" – podkreślił genetyk.

W pierwszym etapie badań odkryto szczątki blisko 70 ofiar, głównie jeńców sowieckich. Analizy wykazały, że zmarli oni w ciągu czterech dni w 1941 r. Jak ustalili badacze z PUM – najprawdopodobniej na tyfus.

"Dowiedzieliśmy się, że warunki, które panowały w obozie były tragiczne. Nasze badania potwierdzają zeznania jeńców wojennych, którzy przeżyli i mówili o biciu i o bardzo złym traktowaniu" – powiedział Ossowski.

Obóz Stalag II D działał do ewakuacji w lutym 1945 r. Naukowcy zapowiedzieli, że badania będą kontynuowane.

Zobacz także

2024-04-09, godz. 12:00 „Tatusiu, kiedy wrócisz?” w kieleckim Przystanku Historia Wystawa łambinowickiego CMJW poświęcona losom polskim rodzin w czasie II wojny światowej obecnie prezentowana jest w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci… » więcej 2024-04-09, godz. 09:00 Kpt. Jerzy Mindziukiewicz "Jur" spoczął na Powązkach Kapitan Jerzy Mindziukiewicz pseudonim "Jur" spoczął (08.04) na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim. Powstaniec warszawski i wiceprezes Związku Powstańców… » więcej 2024-04-09, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 9 kwietnia » więcej 2024-04-08, godz. 19:22 Zmarł Tadeusz Stankiewicz – Sprawiedliwy wśród Narodów Świata 5 kwietnia 2024 roku zmarł Tadeusz Stankiewicz – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. » więcej 2024-04-08, godz. 16:58 Wilno: tylko dziś można oglądać pierwszą drukowaną książkę litewską Nie lada gratka czeka dziś na odwiedzających Bibliotekę Uniwersytetu Wileńskiego. Do końca dnia można oglądać tam pierwszą drukowaną książkę w języku… » więcej 2024-04-08, godz. 14:29 Na początku września w Belgii otwarcie Memoriału gen. Maczka Na początku września w belgijskim mieście Roeselare zostanie otwarty Memoriał generała Stanisława Maczka. Będzie to pierwszy taki obiekt w Belgii, zlokalizowany… » więcej 2024-04-08, godz. 09:00 Muzeum Historii Polski organizuje spacery i warsztaty wokalne Wykłady, koncerty, spektakle i spacery - to oferta Muzeum Historii Polski na kwiecień. Kierownik działu edukacji tej instytucji Gabriela Sierocińska-Dec powiedziała… » więcej 2024-04-08, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 8 kwietnia » więcej 2024-04-07, godz. 08:00 Wybory samorządowe 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Polacy wybiorą radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Będą to dziewiąte takie wybory po 1989 roku… » więcej 2024-04-07, godz. 07:30 Wybory samorządowe po 1989 roku 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Będą to dziewiąte takie wybory po przemianach demokratycznych w kraju, pierwsze odbyły się w 1990 roku, ostatnie… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »