Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Obchody 214. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w…
2024-02-22, 12:00 Autor: Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ #Piotrowska/w kry

Obchody 214. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w Warszawie

Pomnik Fryderyka Chopina w Warszawie [Fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0-pl/Wikimedia Commons.]
Pomnik Fryderyka Chopina w Warszawie [Fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0-pl/Wikimedia Commons.]
Wystawa, spektakle i warsztaty dla dzieci, a także recitale fortepianowe i koncert w Filharmonii Narodowej - w ten sposób przez tydzień w Warszawie obchodzona będzie 214. rocznica urodzin Fryderyka Chopina. Świętowanie rozpocznie się dziś 22 lutego a zakończy 1 marca, bo takie istnieją - dwie, różne daty urodzin wybitnego kompozytora.
Księga chrztów w kościele parafialnym w Brochowie koło Żelazowej Woli wykazuje jako datę urodzenia dzień 22 lutego 1810 roku, ale rodzina Chopinów i sam kompozytor zawsze podawali 1 marca. Z powodu rozbieżności co do daty urodzin Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie urodziny swojego patrona świętuje przez cały tydzień. „Po prostu wykorzystujemy to marketingowo i obchodzimy tydzień urodzinowy Fryderyka Chopina, tak by zapewnić Państwu mnóstwo ciekawych atrakcji i wydarzeń” - powiedział kustosz muzeum Seweryn Kuter.

Od dziś dla zwiedzających udostępniona zostanie wystawa czasowa zatytułowana „Formalnie rzecz biorąc. Rzeźbiarskie wizerunki Fryderyka Chopina”. W pięknej sali na drugim piętrze Pałacu Gnińskich zaprezentowane zostaną, wykonane w XX wieku, rzeźbiarskie portrety Fryderyka Chopina znajdujące się w zbiorach Muzeum. „Popiersia i głowy Fryderyka Chopina zostały ustawione na specjalnie zaprojektowanych postumentach, które będą się obracać, więc tym razem to nie widz ma chodzić wokół rzeźby, ale to rzeźba będzie się prezentowała widzowi z wszystkich stron”- powiedziała kuratorka ekspozycji Małgorzata Zawadzka. Wystawę będzie można oglądać do 4 sierpnia. To będzie także okazja do obejrzenia - po raz pierwszy po remoncie - pięknej sali balowej na drugim piętrze Pałacu Gnińskich.

Przez cały tydzień poprzedzający rocznicę urodzin Chopina w Muzeum odbywać się będą codziennie recitale fortepianowe w wykonaniu najzdolniejszych pianistów młodego pokolenia. Już dziś o godzinie 17.00 zagra Krzysztof Wierciński, a w kolejne dni: Aleksandra Janusz, Mateusz Dubiel, Eryk Parchański i Jan Zieliński.

W niedzielę (25 lutego) w Pałacu Staszica prezentowany będzie spektakl „Rodzina i Młodość Kompozytora", podczas którego dzieci będą mogły poznać historię rodziny Chopinów, odkryć tajemnice i przygody Frycka oraz odnaleźć w sobie pasję do jego muzyki. Najmłodsi będą mogli także wziąć udział w warsztatach muzycznych „Odkrywaj Świat Chopina". 29 lutego Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na spotkanie autorskie z Piotrem Mysłakowskim - autorem zbioru „Wspomnienia o Chopinie”. Zwieńczeniem obchodów będą koncerty kanadyjskiego pianisty Erica Guo 1 marca. Zwycięzca 2. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych zagra dwukrotnie: najpierw w południe w domu urodzenia kompozytora w Żelazowej Woli, a następnie wieczorem w Filharmonii Narodowej.

Oba koncerty będą transmitowane przez Program Drugi Polskiego Radia, który w ten dzień obchodzi swoje urodziny.

Zobacz także

2024-02-22, godz. 11:00 214 lat temu urodził się Fryderyk Chopin 214 lat temu, 22 lutego 1810 roku (podawane są także inne daty), w Żelazowej Woli urodził się Fryderyk Chopin, uznawany za najwybitniejszego polskiego kompozytora… » więcej 2024-02-22, godz. 09:00 W Opolu wystawa z okazji 100-lecia I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Jej bohaterkami są kobiety - żony, matki, sanitariuszki, nauczycielki, działaczki, walczące słowem i czynem o polski Śląsk. » więcej 2024-02-22, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 22 lutego » więcej 2024-02-21, godz. 15:00 Wystawa pt. „Władysław Kozielsko-Bytomski” Już od 29 lutego w Muzeum Ziemi Kozielskiej nowa wystawa czasowa pt. Władysław Kozielsko-Bytomski. » więcej 2024-02-21, godz. 13:00 Powstanie warszawskie w dokumentach z Archiwum IPN – warsztaty dla nauczycieli Archiwum IPN zaprasza nauczycieli i edukatorów na cykl warsztatów pt. Powstanie warszawskie w dokumentach z Archiwum IPN. Zajęcia realizowane są we współpracy… » więcej 2024-02-21, godz. 12:00 Portret Adama Stanisława Naruszewicza” powrócił do Wilanowa Obraz „Portret Adama Stanisława Naruszewicza” utracony w czasie II wojny światowej powrócił do zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w warszawskim W… » więcej 2024-02-21, godz. 09:00 160. rocznica bitwy pod Opatowem stoczonej podczas Powstania Styczniowego 160 lat temu, 21 lutego 1864 roku, w bitwie pod Opatowem polskie oddziały powstańcze zostały rozbite przez wojsko rosyjskie. Przesądziło to ostatecznie o… » więcej 2024-02-21, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 21 lutego » więcej 2024-02-20, godz. 15:00 10 rocznica pacyfikacji Majdanu w cieniu wojny Na Ukrainie obchodzona jest dziś dziesiąta rocznica krwawej pacyfikacji Majdanu. To Dzień Pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni. W lutym 2014 roku zginęło… » więcej
6061626364
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »