Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Obchody 214. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w…
2024-02-22, 12:00 Autor: Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ #Piotrowska/w kry

Obchody 214. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w Warszawie

Pomnik Fryderyka Chopina w Warszawie [Fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0-pl/Wikimedia Commons.]
Pomnik Fryderyka Chopina w Warszawie [Fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0-pl/Wikimedia Commons.]
Wystawa, spektakle i warsztaty dla dzieci, a także recitale fortepianowe i koncert w Filharmonii Narodowej - w ten sposób przez tydzień w Warszawie obchodzona będzie 214. rocznica urodzin Fryderyka Chopina. Świętowanie rozpocznie się dziś 22 lutego a zakończy 1 marca, bo takie istnieją - dwie, różne daty urodzin wybitnego kompozytora.
Księga chrztów w kościele parafialnym w Brochowie koło Żelazowej Woli wykazuje jako datę urodzenia dzień 22 lutego 1810 roku, ale rodzina Chopinów i sam kompozytor zawsze podawali 1 marca. Z powodu rozbieżności co do daty urodzin Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie urodziny swojego patrona świętuje przez cały tydzień. „Po prostu wykorzystujemy to marketingowo i obchodzimy tydzień urodzinowy Fryderyka Chopina, tak by zapewnić Państwu mnóstwo ciekawych atrakcji i wydarzeń” - powiedział kustosz muzeum Seweryn Kuter.

Od dziś dla zwiedzających udostępniona zostanie wystawa czasowa zatytułowana „Formalnie rzecz biorąc. Rzeźbiarskie wizerunki Fryderyka Chopina”. W pięknej sali na drugim piętrze Pałacu Gnińskich zaprezentowane zostaną, wykonane w XX wieku, rzeźbiarskie portrety Fryderyka Chopina znajdujące się w zbiorach Muzeum. „Popiersia i głowy Fryderyka Chopina zostały ustawione na specjalnie zaprojektowanych postumentach, które będą się obracać, więc tym razem to nie widz ma chodzić wokół rzeźby, ale to rzeźba będzie się prezentowała widzowi z wszystkich stron”- powiedziała kuratorka ekspozycji Małgorzata Zawadzka. Wystawę będzie można oglądać do 4 sierpnia. To będzie także okazja do obejrzenia - po raz pierwszy po remoncie - pięknej sali balowej na drugim piętrze Pałacu Gnińskich.

Przez cały tydzień poprzedzający rocznicę urodzin Chopina w Muzeum odbywać się będą codziennie recitale fortepianowe w wykonaniu najzdolniejszych pianistów młodego pokolenia. Już dziś o godzinie 17.00 zagra Krzysztof Wierciński, a w kolejne dni: Aleksandra Janusz, Mateusz Dubiel, Eryk Parchański i Jan Zieliński.

W niedzielę (25 lutego) w Pałacu Staszica prezentowany będzie spektakl „Rodzina i Młodość Kompozytora", podczas którego dzieci będą mogły poznać historię rodziny Chopinów, odkryć tajemnice i przygody Frycka oraz odnaleźć w sobie pasję do jego muzyki. Najmłodsi będą mogli także wziąć udział w warsztatach muzycznych „Odkrywaj Świat Chopina". 29 lutego Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na spotkanie autorskie z Piotrem Mysłakowskim - autorem zbioru „Wspomnienia o Chopinie”. Zwieńczeniem obchodów będą koncerty kanadyjskiego pianisty Erica Guo 1 marca. Zwycięzca 2. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych zagra dwukrotnie: najpierw w południe w domu urodzenia kompozytora w Żelazowej Woli, a następnie wieczorem w Filharmonii Narodowej.

Oba koncerty będą transmitowane przez Program Drugi Polskiego Radia, który w ten dzień obchodzi swoje urodziny.

Zobacz także

2024-04-09, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 9 kwietnia » więcej 2024-04-08, godz. 19:22 Zmarł Tadeusz Stankiewicz – Sprawiedliwy wśród Narodów Świata 5 kwietnia 2024 roku zmarł Tadeusz Stankiewicz – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. » więcej 2024-04-08, godz. 16:58 Wilno: tylko dziś można oglądać pierwszą drukowaną książkę litewską Nie lada gratka czeka dziś na odwiedzających Bibliotekę Uniwersytetu Wileńskiego. Do końca dnia można oglądać tam pierwszą drukowaną książkę w języku… » więcej 2024-04-08, godz. 14:29 Na początku września w Belgii otwarcie Memoriału gen. Maczka Na początku września w belgijskim mieście Roeselare zostanie otwarty Memoriał generała Stanisława Maczka. Będzie to pierwszy taki obiekt w Belgii, zlokalizowany… » więcej 2024-04-08, godz. 09:00 Muzeum Historii Polski organizuje spacery i warsztaty wokalne Wykłady, koncerty, spektakle i spacery - to oferta Muzeum Historii Polski na kwiecień. Kierownik działu edukacji tej instytucji Gabriela Sierocińska-Dec powiedziała… » więcej 2024-04-08, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 8 kwietnia » więcej 2024-04-07, godz. 08:00 Wybory samorządowe 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Polacy wybiorą radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Będą to dziewiąte takie wybory po 1989 roku… » więcej 2024-04-07, godz. 07:30 Wybory samorządowe po 1989 roku 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Będą to dziewiąte takie wybory po przemianach demokratycznych w kraju, pierwsze odbyły się w 1990 roku, ostatnie… » więcej 2024-04-07, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 7 kwietnia » więcej 2024-04-06, godz. 20:00 Strona internetowa Europejskiej Sieci Instytucji Archiwalnych Zajmujących się Aktami Tajnych Służb Europejska Sieć Instytucji Archiwalnych Zajmujących się Aktami Tajnych Służb (European Network of Official Authorities in Charge of the Secret-Police Files)… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »