Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Archiwum IPN: 'Historia w artefaktach zapisana' -…
2024-02-06, 23:15 Autor: IAR/#Wosiek/i pcz/w hm

Archiwum IPN: "Historia w artefaktach zapisana" - Maria Marynowska

Projekt wystawienniczo-edukacyjny Archiwum IPN „Historia w artefaktach zapisana”. [Fot. Katarzyna Adamów (IPN)]
Projekt wystawienniczo-edukacyjny Archiwum IPN „Historia w artefaktach zapisana”. [Fot. Katarzyna Adamów (IPN)]
Maria Marynowska z domu Koziełł-Poklewska jest bohaterką najnowszej wystawy w Izbie Pamięci Strzelecka 8. Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentowało kolejną ekspozycję projektu "Historia w artefaktach zapisana". Pochodząca z rodziny jednego z najbogatszych polskich przedsiębiorców na Syberii, działaczka społeczna sądzona w procesie członków III Zarządu Głównego WiN została skazana na karę 12 lat więzienia.
Magdalena Mołczanowska z IPN powiedziała, że po raz pierwszy bohaterką wystawy i towarzyszącej jej prezentacji jest kobieta. "Szerzej nieznana, chociaż bardzo interesująca. Wszystkie osoby zainteresowane są zaproszone na Strzelecką 8, warto tu przyjść, dotknąć prawdziwej historii i dowiedzieć się czegoś więcej o losach tej kobiety, która miała bliskie relacje w kręgach arystokratycznych, miała kontakt z Winstonem Churchillem czy bratową angielskiego króla, księżną Kentu Mariną, a była więziona w stalinowskim więzieniu" - przypomniała naczelniczka Wydziału Badań i Edukacji Archiwalnej Archiwum IPN.

"Ekspozycja zawiera artefakty i dokumenty zarekwirowane Marii Marynowskiej, między innymi medalik Matki Bożej Częstochowskiej, saszetkę na dokumenty oraz prywatne zdjęcia" - powiedziała autorka wystawy Anna Lasek z Archiwum IPN. "Mamy zdjęcia z jej pobytu w Wielkiej Brytanii, jej spotkania z bratem, bratową i ich dziećmi, jak również kolekcję zdjęć brytyjskiej rodziny królewskiej, księcia Kentu Jerzego i jego żony księżnej Mariny, z którymi kontakt utrzymywał brat Marii Alfons Koziełł-Poklewski oraz fotografie z Winstonem Churchillem, które zostały jej odebrane jako dowody w sprawie o szpiegostwo" - powiedziała autorka ekspozycji.

Maria Marynowska po zakończeniu wojny pracowała w Zarządzie Głównym Polskiego Czerwonego Krzyża, a od 1945 roku w Wydziale Prasowym Ambasady Wielkiej Brytanii. W 1947 roku została aresztowana. Zarzucono jej udział w nielegalnym związku "Komitecie Porozumiewawczym Organizacji Demokratycznych Polski Podziemnej" za przetłumaczenie na język angielski memoriału do Organizacji Narodów Zjednoczonych o sytuacji w okupowanej Polsce - dodała Anna Lasek.

Maria Marynowska sądzona była w procesie członków III Zarządu Głównego WiN i skazana na karę 12 lat więzienia. Zwolniono ją 8 maja 1956 roku z powodu złego stanu zdrowia. Zmarła niedługo po wyjściu z więzienia - 12 lipca. Została pochowana na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

W związku z wystawą zorganizowano lekcje archiwalne dla szkół średnich i klas 7-8 szkół podstawowych. Zgłoszenia na lekcje można przesyłać na adres: strzelecka8.warszawa@ipn.gov.pl.

Ekspozycję można oglądać w Izbie Pamięci Strzelecka 8 do 11 marca.

Zobacz także

2024-02-06, godz. 13:00 Upamiętniono 81. rocznicę początku likwidacji białostockiego getta Przy wmurowanej w chodnik tablicy u zbiegu ulic Jurowieckiej i Sienkiewicza i pod pomnikiem Bohaterów Getta w Białymstoku upamiętniono w poniedziałek żydowskich… » więcej 2024-02-06, godz. 11:00 Starożytne artefakty na wystawie „Okruchy Antyku” w Muzeum Zamkowym Ponad tysiąc starożytnych artefaktów, w tym rzymskie miecze, srebrne ozdoby i biżuterię będzie można zobaczyć od piątku na wystawie „Okruchy Antyku… » więcej 2024-02-06, godz. 09:00 35 lat temu rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu 35 lat temu, 6 lutego 1989 roku, w Pałacu Namiestnikowskim w Warszawie, będącym wówczas siedzibą Urzędu Rady Ministrów (obecnie Pałac Prezydencki) rozpoczęły… » więcej 2024-02-06, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 6 lutego » więcej 2024-02-05, godz. 16:00 Bieg Pamięci Sybiru: 10 lutego w Białymstoku, 17 lutego we Wrocławiu 1,3 tys. osób może wziąć udział w Biegu Pamięci Sybiru - upamiętniającym ofiary wywózek na Wschód, który 10 lutego odbędzie się w Białymstoku, a… » więcej 2024-02-05, godz. 15:00 Na wystawie stałej Muzeum obozu w Treblince znajdą się pamiątki z zasobów Żydowskiego Instytutu Historycznego Na wystawie stałej w budowanym obecnie pawilonie wystawienniczo- edukacyjnym na terenie Muzeum obozu w Treblince znajdą się pamiątki m.in. z zasobów Żydowskiego… » więcej 2024-02-05, godz. 13:15 Muzeum Auschwitz: nowy projekt edukacyjny dla młodzieży z Europy Nowy projekt edukacyjny: „Auschwitz - Pamięci Europy - Pamięć Europejska” przygotowało Muzeum Auschwitz. Paweł Sawicki z biura prasowego placówki podał… » więcej 2024-02-05, godz. 09:00 IPN organizuje ogólnopolski konkurs plastyczny "Bohater na stówę" z okazji jubileuszu polskiego złotego Instytut Pamięci Narodowej organizuje ogólnopolski konkurs plastyczny "Bohater na stówę" z okazji jubileuszu polskiego złotego. Chce w ten sposób zainteresować… » więcej 2024-02-05, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 5 lutego » więcej
7172737475
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »