Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 519 lat temu urodził się Mikołaj Rej, poeta renesansu…
2024-02-04, 11:00 Autor: IAR/E.Leo/D.Panek/K.Koziełł/dok.

519 lat temu urodził się Mikołaj Rej, poeta renesansu, zwany "ojcem polskiej literatury"

Mikołaj Rej, Portret ze Źwierciadła z 1568. [Ryc. wikipedia/domena publiczna]
Mikołaj Rej, Portret ze Źwierciadła z 1568. [Ryc. wikipedia/domena publiczna]
519 lat temu, 4 lutego 1505 roku, urodził się Mikołaj Rej z Nagłowic, poeta renesansu, zwany "ojcem polskiej literatury", jeden z pierwszych poetów piszących po polsku, także polityk i teolog ewangelicki. Na jego bogatą i różnorodną twórczość składają się między innymi: zbiór kazań "Postylla", dialog satyryczny "Krótka rozprawa między trzema osobami, Panem, Wójtem, a Plebanem", traktat dydaktyczny "Żywot człowieka poczciwego" oraz moralitety i fraszki.
Mikołaj Rej położył wielkie zasługi na rzecz rozwoju polszczyzny. To on jest autorem słynnego powiedzenia: "A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają". W epoce odrodzenia, kiedy dominowała jeszcze łacina, świadomie realizował postulat rozwoju języka narodowego.

Jego celem było ukazywanie harmonii człowieka i natury. Propagował życie w prawości, szlachetności, podnosił potrzebę kształcenia umysłu i charakteru.

Mikołaj Rej jest uważany za mistrza opisu literackiego. Z powodu wyjątkowej wyobraźni malarskiej bywa nazwany "Brueglem polskiej literatury". Często porównuje się go do humanistów i filozofów takich, jak: Erazm z Rotterdamu, François Rabelais i Michel de Montaigne.

W czasach współczesnych Mikołajowi Rejowi, chętnie wydawano jego dzieła i polemizowano z zawartymi w nich poglądami. Poeta, który był kalwinem, jako gorliwy zwolennik reformacji angażował się też aktywnie w szerzenie swojej wiary, zakładał sobory i szkoły.

Zmarł między 8 września a 5 października 1569 roku. Został uwieczniony na obrazie Jana Matejki "Rzeczpospolita Babińska".

(więcej)

Mikołaj Rej urodził się w Żurawnie pod Haliczem na Rusi Czerwonej. Wywodził się z rodziny szlacheckiej, osiadłej na Rusi, gdzie jego ojciec przeniósł się z Nagłowic. Od tej właśnie wsi pochodzi przydomek poety - "z Nagłowic".

Nauki pobierał w Skalbmierzu i Lwowie. Przez rok studiował też w Akademii Krakowskiej, choć głównie był samoukiem. Lata młodzieńcze spędził na wsi. W 1525 roku ojciec wysłał go na dwór Andrzeja Tęczyńskiego, wojewody sandomierskiego, gdzie został sekretarzem magnata. Mikołaj Rej niebawem opuścił dwór i powrócił na Ruś. W 1531 roku ożenił się z Zofią Kościeniówną z Sędziszowa, siostrzenicą arcybiskupa lwowskiego. Był zwolennikiem idei reformacji, między rokiem 1541 a 1548 przeszedł na kalwinizm. Prowadził bogate życie polityczne, kilkakrotnie piastował urząd poselski. Utrzymywał kontakty z dworem królewskim Zygmunta I Starego, a potem Zygmunta II Augusta. Otrzymał w dożywocie wieś, między innymi jako nagrodę za wkład w rozwój kultury polskiej.

Wybitnie przyczynił się do rozwoju rodzimego języka biblijno-teologicznego, wcześniej zarezerwowanego dla łaciny. W 1546 roku wydał "Psałterz Dawidów", przekład prozą z języka łacińskiego. "Postylla", tom kazań, który ukazał się w 1557, zdobył ogromną popularność i był wielokrotnie wznawiany. Podobnie - "Apocalypsis, to jest Dziwna sprawa skrytych tajemnic Pańskich", utwór wydany w 1565 roku i zawierający rozważania religijne oraz komentarze do Biblii.

Jego utwory chętnie czytała szlachta, ponieważ wiele w nich było aluzji do ówczesnych stosunków społecznych, politycznych i obyczajowych, na przykład w jednym z najbardziej znanych utworów "Krótka rozprawa między trzema osobami, Panem, Wójtem a Plebanem". W "Krótkiej rozprawie (...)" po raz pierwszy na karty literatury polskiej wprowadzona została tak zwana mowa potoczna.

Poeta zmarł w wieku 64 lat, prawdopodobnie w założonym przez siebie Rejowcu w Chełmskiem. Miejsce pochówku Mikołaja Reja pozostaje nieznane.

Zobacz także

2024-02-28, godz. 11:00 10. edycja (O)polskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych Rywalizacja odbędzie 4 marca się w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe oraz studenci i dorośli. » więcej 2024-02-28, godz. 07:30 80. rocznica zbrodni na Polakach w Hucie Pieniackiej na Ukrainie 80 lat temu, 28 lutego 1944 roku, doszło do zbrodni na Polakach w Hucie Pieniackiej na Ukrainie. Miejscowy oddział UPA oraz ukraińscy ochotnicy z dywizji SS… » więcej 2024-02-28, godz. 07:30 Kalendarium na dziś 28 lutego » więcej 2024-02-27, godz. 23:20 Średniowieczna odznaka pielgrzyma trafiła do konserwatora zabytków Zdjęcie średniowiecznej odznaki pielgrzyma z Wólki Nieliskiej w powiecie zamojskim opublikował w mediach społecznościowych Lubelski Wojewódzki Konserwator… » więcej 2024-02-27, godz. 13:15 37. rocznica śmierci ks. Blachnickiego: powstaje film o ostatnich miesiącach życia kapłana Przypada 37. rocznica śmierci Sługi Bożego księdza Franciszka Blachnickiego. Kawaler Orderu Orła Białego był organizatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości… » więcej 2024-02-27, godz. 11:00 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. To data symboliczna – tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie strzałem w tył głowy zostali zamordowani przez komunistów członkowie IV Zarządu… » więcej 2024-02-27, godz. 09:00 20 lat temu radio Głos Ameryki nadało ostatnią audycję w języku polskim 20 lat temu, 27 lutego 2004 roku, radio Głos Ameryki nadało ostatnią audycję w języku polskim. Programy były emitowane przez ponad 60 lat, od 1942 roku… » więcej 2024-02-27, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 27 lutego » więcej 2024-02-26, godz. 19:00 Artefakty ze szkła - ciekawostką badań archeologicznych w Nysie 1,5 tony różnego rodzaju przedmiotów wydobyto podczas badań archeologicznych prowadzonych u zbiegu ulic Kramarskiej i Karola Miarki w Nysie. To tysiące fragmentów:… » więcej 2024-02-26, godz. 13:00 Spotkanie z prof. Stanisławem S. Nicieją Ukazał się XX tom „Kresowej Atlantydy” prof. Stanisława Sławomira Nicieji. Tom ten jest ostatnim w serii wydawanej od lat w Wydawnictwie MS Opole. Spotkanie… » więcej
6869707172
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »