Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 225 lat temu urodził się Adam Mickiewicz
2023-12-24, 11:00 Autor: IAR/E.Leo/O.Kłosińska/K.Koziełł/dok.

225 lat temu urodził się Adam Mickiewicz

Adam Mickiewicz [Jan Mieczkowski/domena publiczna/wikipedia]
Adam Mickiewicz [Jan Mieczkowski/domena publiczna/wikipedia]
225 lat temu, 24 grudnia 1798 roku, urodził się Adam Mickiewicz, poeta i pisarz epoki romantyzmu, autor dramatu "Dziady" i epopei narodowej "Pan Tadeusz", działacz niepodległościowy. Jeden z trzech wieszczów uznawanych za najwybitniejszych twórców polskiej poezji romantycznej. W tym gronie znaleźli się też Juliusz Słowacki i Zygmunt Krasiński. Poeta zmarł w 1855 roku.
Adam Mickiewicz bywa nazywany "poetą przeobrażeń" i "słowiańskim bardem". Jego twórczość wywarła wpływ na rozwój polskiej literatury, a także świadomość narodową, kulturę i sztukę. Do dziś stanowi źródło inspiracji artystycznej.

W bogatym dorobku wieszcza znalazły się między innymi powieść poetycka "Konrad Wallenrod", napisana w trakcie zsyłki do Rosji, "Sonety krymskie", ukazujące tęsknotę za ojczyzną, i słynna "Oda do młodości". Mickiewicz jest też autorem "Ballad i romansów" oraz "Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego". Pisał przypowieści moralno-filozoficzne, teksty krytyczno-literackie i zajmował się przekładami, w tym dzieł George'a Byrona.

Jako główny reprezentant Wielkiej Emigracji przez ponad 20 lat aktywnie działał w polskich środowiskach patriotycznych w Paryżu. W latach 1839-1840 był profesorem literatury łacińskiej w szwajcarskiej Lozannie, a następnie objął katedrę języków słowiańskich w College de France, gdzie wygłaszał tzw. prelekcje paryskie. Na jego wykłady uczęszczało wielu znanych twórców i myślicieli. Był też prezesem Wydziału Historycznego Towarzystwa Literackiego w Paryżu.

Adam Mickiewicz zmarł 26 listopada 1855 roku w Konstantynopolu (obecnie Stambuł), gdzie tworzył legion polski do walki z carską Rosją. Trumnę z ciałem poety przetransportowano do Francji i pochowano na największej polskiej nekropolii w Montmorency, a w 1890 roku przeniesiono do ojczyzny i złożono na Wawelu w krypcie Wieszczów Narodowych.

(więcej)

Urodził się 24 grudnia 1798 roku w Nowogródku na Litwie. Niektóre źródła podają jako miejsce urodzenia wieś Zaosie. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w rodzinnym dworku. Tam poznał liczne ludowe baśnie, podania i legendy, głównie dzięki służbie, rekrutującej się z okolicznego chłopstwa. Te ludowe motywy wykorzystywał potem w swej twórczości.

W 1815 roku Mickiewicz wyjechał na studia do Wilna. Uczył się na Cesarskim Uniwersytecie Wileńskim na Wydziale Nauk Fizycznych i Matematycznych. Uczęszczał też na wykłady Wydziału Nauk Moralnych i Politycznych oraz Literatury i Sztuk Wyzwolonych. Rozpoczął również naukę w uniwersyteckim Seminarium Nauczycielskim, co umożliwiło mu potem zatrudnienie w carskich szkołach. W 1819 uzyskał stopień magistra.

W okresie studiów na uniwersytecie wileńskim był współzałożycielem i działaczem tajnego patriotycznego Towarzystwa Filomatycznego, a następnie bardziej radykalnego Zgromadzenia Filaretów. Literackim wyrazem doświadczeń z tamtego okresu jest między innymi "Pieśń filaretów" i "Oda do młodości".

Po wykryciu organizacji przez carskie władze Adam Mickiewicz, wraz z grupą przyjaciół, został aresztowany i zesłany do Rosji. Mieszkał w Petersburgu, Odessie i Moskwie, odbył podróż na Krym. Napisał wtedy "Sonety krymskie" i "Konrada Wallenroda". Był już wówczas znanym poetą, przyjaźnił się między innymi z Aleksandrem Puszkinem i dekabrystami.

W 1829 roku opuścił Rosję i udał się w podróż po Europie. Odwiedził między innymi Niemcy, Włochy i Szwajcarię. W Berlinie słuchał wykładów filozoficznych Hegla.

W 1831 roku przyjechał do Wielkopolski z zamiarem przekroczenia granicy i udania się do ogarniętego powstaniem Królestwa Polskiego, lecz ostatecznie pozostał w Dreźnie. Tam powstała III część dramatu romantycznego "Dziady", w której Mickiewicz połączył problematykę polityczno-historyczną z metafizyczną. Z Drezna udał się do Paryża, gdzie osiadł na stałe. W 1834 roku ożenił się z Celiną Szymanowską, z którą miał sześcioro dzieci.

W Paryżu zaangażował się w działalność wśród polskich emigrantów. Uczęszczał na spotkania, pisał liczne artykuły, redagował "Pielgrzyma Polskiego", pełnił funkcję wiceprezesa Towarzystwa Historyczno-Literackiego, a także należał do zarządu Biblioteki Polskiej. W 1834 roku ukazało się pierwsze wydanie "Pana Tadeusza", epopei, będącej wyrazem tęsknoty za utraconą ojczyzną, w której poeta przedstawił pełną nostalgii i humoru wizję Polski szlacheckiej. W liście do Juliana Ursyna Niemcewicza w maju 1833 roku donosił: "Piszę teraz poema wiejskie, w którym staram się zachować pamiątkę dawnych naszych zwyczajów i skreślić jakkolwiek obraz naszego życia wiejskiego: łowów, zabaw, bitew, zajazdów". Z powodu radykalnych poglądów politycznych i społecznych Mickiewicza, a także w związku z propagowaniem idei towianizmu, poeta został zawieszony w funkcji wykładowcy uniwersyteckiego. W czasie Wiosny Ludów w 1848 roku utworzył we Włoszech legion polski. Po powrocie do Paryża został współzałożycielem i redaktorem pisma "Trybuna Ludów", jednak wskutek interwencji ambasady rosyjskiej działalność wydawnictwa została zawieszona, a poetę objęto nadzorem policyjnym.

Zmarł 26 listopada 1855 roku, prawdopodobnie na cholerę, choć nie brakowało sugestii, że został otruty.

Zobacz także

2024-01-20, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 20 stycznia » więcej 2024-01-19, godz. 13:00 79 lat temu została rozwiązana Armia Krajowa 79 lat temu, 19 stycznia 1945 roku, została rozwiązana Armia Krajowa - siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego - największa konspiracyjna armia podczas… » więcej 2024-01-19, godz. 11:00 95 lat temu urodziła się Hanna Szczepanowska, harcerka, żołnierz AK 95 lat temu, 19 stycznia 1929 roku, urodziła się Hanna Szczepanowska, podczas II wojny światowej harcerka Szarych Szeregów, pseudonim "Heban", żołnierz Armii… » więcej 2024-01-19, godz. 09:30 Uroczystości pogrzebowe księcia Andrzeja Lubomirskiego, ordynata przeworskieg 19 stycznia w Przeworsku rozpoczną się dwudniowe uroczystości pogrzebowe księcia Andrzeja Lubomirskiego, ostatniego ordynata przeworskiego, zmarłego w 1953… » więcej 2024-01-19, godz. 09:00 Powstanie Narodowy Instytut Dziedzictwa Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego poinformowało o połączeniu Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków. W… » więcej 2024-01-19, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 19 stycznia » więcej 2024-01-18, godz. 16:00 105 lat temu powstał Polski Czerwony Krzyż 105 lat temu - 18 stycznia 1919 roku - powstał Polski Czerwony Krzyż. Jest to najstarsza polska organizacja humanitarna, zajmująca się udzielaniem pomocy ofiarom… » więcej 2024-01-18, godz. 15:00 105 lat temu rozpoczęła się paryska konferencja pokojowa 105 lat temu - 18 stycznia 1919 roku - rozpoczęła się konferencja pokojowa w Paryżu, w czasie której został zawarty traktat wersalski, wprowadzający nowy… » więcej 2024-01-18, godz. 13:00 110 lat temu urodził się błogosławiony Jan Macha, kapłan i męczennik 110 lat temu, 18 stycznia 1914 roku, urodził się ksiądz Jan Macha, bohater narodowy i męczennik. Podczas II wojny światowej został zamordowany przez Niemców… » więcej 2024-01-18, godz. 11:00 175 lat temu urodził się Aleksander Świętochowski, pisarz, publicysta i działacz społeczny 175 lat temu, 18 stycznia 1849 roku, urodził się Aleksander Świętochowski, doktor filozofii, pisarz i publicysta, dramaturg, a także działacz społeczny… » więcej
8889909192
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »