Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Pożegnano pułkownika Waldemara Nowakowskiego '…
2023-12-08, 09:00 Autor: IAR/#Jędrzejczyk/i pcz/w dw

Pożegnano pułkownika Waldemara Nowakowskiego "Gacka"

Waldemar Nowakowski [fot. źródło: bohateron.pl/powstancy/waldemar-nowakowski/]dokonano desaturacji zdjęcia
Waldemar Nowakowski [fot. źródło: bohateron.pl/powstancy/waldemar-nowakowski/]dokonano desaturacji zdjęcia
Z honorami wojskowymi na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie pożegnano (7.12) pułkownika Waldemara Nowakowskiego ps. Gacek - powstańca warszawskiego, żołnierza Armii Krajowej, więźnia Urzędu Bezpieczeństwa. Pułkownik zmarł 28 listopada w wieku 90 lat.
W liście na uroczystości pogrzebowe, odczytanym przez ministra Wojciecha Kolarskiego, prezydent Andrzej Duda wyraził wielkie uznanie za służbę pułkownika w czasie Powstania Warszawskiego i podczas drugiej konspiracji antykomunistycznej. "Za akcje dywersyjne oraz przeciwstawianie reżimowej propagandzie był aresztowany przez aparat Urzędu Bezpieczeństwa i wieziony mimo prześladowań pozostał zawsze wierny ideałom i wartościom Polski walczącej" - napisał prezydent Duda.

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk dziękował pułkownikowi za jego życie pełne miłości do Polski i drugiego człowieka. "Pułkownik Nowakowski miał nadzieję, że przyszłe pokolenie poniesie Polskę w przyszłość" - zaznaczył minister Kasprzyk. I zadeklarował: "Panie pułkowniku, my Polskę pańskich marzeń, Polskę wolną, niepodległą i suwerenną poniesiemy w przyszłość, tak jak chciałeś tego ty, twoi koledzy i koleżanki, aby Polska niepodległa, którą dostaliśmy od ciebie i twojego pokolenia trwała wiecznie".

W czasie Powstania Warszawskiego Waldemar Nowakowski jako 11 - letni chłopiec był łącznikiem Armii Krajowej ze zgrupowania Waligóra. "Kontynuował misję swojego ojca"- podkreślał kuzyn pułkownika Kazimierz Krajewski, emerytowany pracownik IPN. "Jego ojciec był wybitnym zasłużonym oficerem narodowej organizacji wojskowej, potem Armii Krajowej, wyróżnił się w czasie walk powstańczych, o które i Waldemar się otarł jako nastolatek' - mówił Kazimierz Krajewski. Wspominał, że pułkownik Nowakowski uczestniczył w młodzieżowej organizacji niepodległościowej, za co zapłacił śledztwem i więzieniem w ciężkich warunkach.

Pułkownika Nowakowskiego jako gorliwego parafianina i patriotę, kolekcjonera militariów wspominał były proboszcz parafii na warszawskim Kole ksiądz Jan Sikorski. "Nie umiałem patrzeć na niego bez wzruszenia, to był człowiek tak oddany sprawie, Polsce, zwłaszcza Powstania Warszawskiego. Z wielką czcią zbierał pamiątki z Powstania, zrobił zresztą niezwykłe muzeum cennych pamiątek, artefaktów z Powstania"- mówił kapłan.

Pułkownik Waldemar Nowakowski wspierał także prace poszukiwań i ekshumacji na powązkowskiej "Łączce". Uczestniczył w uroczystościach organizowanych przez IPN.


Waldemar Jerzy Nowakowski urodził się 3 stycznia 1933 w Warszawie, mieszkał na terenie Cytadeli Warszawskiej, był synem majora Władysława Nowakowskiego dowódcy Zgrupowania "Żubr" na Żoliborzu. Po zakończeniu wojny pułkownik Nowakowski angażował się w konspirację antykomunistyczną.

Był współorganizatorem Harcerskiego Ruchu Oporu. Od 1948 roku należał do organizacji Wolność i Niezawisłość. Uczestniczył w akcjach dywersyjnych produkowania i rozlepiania ulotek o tematyce patriotycznej i antysowieckiej. Na początku 1949 brał udział w próbie wysadzenia pod Mińskiem Mazowieckiem pociągu kursującego pomiędzy Berlinem a Moskwą. Był dwukrotnie aresztowany przez funkcjonariuszy UB w 1951 i 1953 roku. Został skazany na jedenaście lat więzienia. Karę zamieniono na sześć lat pozbawienia wolności.

Współtworzył Związek Powstańców Warszawskich, a także Związek Byłych Więźniów Politycznych okresu Stalinowskiego, Warszawskiego Obwodu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz Związku Młodocianych Więźniów Politycznych PRL "Jaworzniacy". Waldemar Nowakowski został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Pro Bono Poloniae.

Zobacz także

2024-07-27, godz. 11:00 80.rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu. Audycje plenerowe z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Parku Wolności, specjalne programy, wspomnienia i transmisja koncertu Moniki Brodki. 1 sierpnia o godz… » więcej 2024-07-27, godz. 09:00 80 lat temu Niemcy rozpoczęli likwidację KL Warschau 80 lat temu, 27 lipca 1944 roku, Niemcy rozpoczęli likwidację KL Warschau, obozu zwanego potocznie "Gęsiówką" z uwagi na jego usytuowanie przy ulicy Gęsiej… » więcej 2024-07-27, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 27 lipca » więcej 2024-07-26, godz. 15:00 W Paryżu wieczorem ceremonia otwarcia letnich igrzysk olimpijskich Oczy świata będą dziś (26.07) skierowane na Paryż. Wieczorem rozpoczną się tam 33. letnie igrzyska olimpijskie, czyli największa sportowa impreza na świecie… » więcej 2024-07-26, godz. 13:00 Tajemnice Naszego Miasta – oprowadzanie po wystawie stałej Wakacyjne oprowadzanie "Tajemnice Naszego Miasta". To wyjątkowa okazja dla rodzin, pasjonatów historii z Opola i całej Opolszczyzny oraz wakacyjnych turystów… » więcej 2024-07-26, godz. 11:00 Dokumenty Batalionu Parasol trafiły do Muzeum Powstania Warszawskiego Bezcenne oryginalne materiały opisujące między innymi działania plutonu egzekucyjno-wywiadowczego w Batalionie "Parasol" trafiły do Muzeum Powstania Warszawskiego… » więcej 2024-07-26, godz. 09:00 80 lat temu w operacji „Most III” polscy partyzanci przerzucili na Zachód części rakiety V2 80 lat temu, w nocy z 25 na 26 lipca 1944 roku, polscy partyzanci i brytyjscy lotnicy w okupowanej przez Niemców Polsce przeprowadzili brawurową operację "Most… » więcej 2024-07-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 26 lipca » więcej 2024-07-25, godz. 19:47 W 110 rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej wystawa fotografii Mieczysława Wejnerowskiego. Zdjęcia dokumentują Kadrówkę w latach 80-tych w tym wydarzeniu. Ekspozycję będzie można oglądać do 31 sierpnia w brzeskim ratuszu. » więcej 2024-07-25, godz. 13:00 Medale i pamiątki z powstania warszawskiego na wystawie Ponad osiemdziesiąt medali związanych z powstaniem warszawskim prezentuje w Muzeum Niepodległości historyk Przemysław Dąbek. "Motywem przewodnim są medale… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »