Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Pożegnano pułkownika Waldemara Nowakowskiego '…
2023-12-08, 09:00 Autor: IAR/#Jędrzejczyk/i pcz/w dw

Pożegnano pułkownika Waldemara Nowakowskiego "Gacka"

Waldemar Nowakowski [fot. źródło: bohateron.pl/powstancy/waldemar-nowakowski/]dokonano desaturacji zdjęcia
Waldemar Nowakowski [fot. źródło: bohateron.pl/powstancy/waldemar-nowakowski/]dokonano desaturacji zdjęcia
Z honorami wojskowymi na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie pożegnano (7.12) pułkownika Waldemara Nowakowskiego ps. Gacek - powstańca warszawskiego, żołnierza Armii Krajowej, więźnia Urzędu Bezpieczeństwa. Pułkownik zmarł 28 listopada w wieku 90 lat.
W liście na uroczystości pogrzebowe, odczytanym przez ministra Wojciecha Kolarskiego, prezydent Andrzej Duda wyraził wielkie uznanie za służbę pułkownika w czasie Powstania Warszawskiego i podczas drugiej konspiracji antykomunistycznej. "Za akcje dywersyjne oraz przeciwstawianie reżimowej propagandzie był aresztowany przez aparat Urzędu Bezpieczeństwa i wieziony mimo prześladowań pozostał zawsze wierny ideałom i wartościom Polski walczącej" - napisał prezydent Duda.

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk dziękował pułkownikowi za jego życie pełne miłości do Polski i drugiego człowieka. "Pułkownik Nowakowski miał nadzieję, że przyszłe pokolenie poniesie Polskę w przyszłość" - zaznaczył minister Kasprzyk. I zadeklarował: "Panie pułkowniku, my Polskę pańskich marzeń, Polskę wolną, niepodległą i suwerenną poniesiemy w przyszłość, tak jak chciałeś tego ty, twoi koledzy i koleżanki, aby Polska niepodległa, którą dostaliśmy od ciebie i twojego pokolenia trwała wiecznie".

W czasie Powstania Warszawskiego Waldemar Nowakowski jako 11 - letni chłopiec był łącznikiem Armii Krajowej ze zgrupowania Waligóra. "Kontynuował misję swojego ojca"- podkreślał kuzyn pułkownika Kazimierz Krajewski, emerytowany pracownik IPN. "Jego ojciec był wybitnym zasłużonym oficerem narodowej organizacji wojskowej, potem Armii Krajowej, wyróżnił się w czasie walk powstańczych, o które i Waldemar się otarł jako nastolatek' - mówił Kazimierz Krajewski. Wspominał, że pułkownik Nowakowski uczestniczył w młodzieżowej organizacji niepodległościowej, za co zapłacił śledztwem i więzieniem w ciężkich warunkach.

Pułkownika Nowakowskiego jako gorliwego parafianina i patriotę, kolekcjonera militariów wspominał były proboszcz parafii na warszawskim Kole ksiądz Jan Sikorski. "Nie umiałem patrzeć na niego bez wzruszenia, to był człowiek tak oddany sprawie, Polsce, zwłaszcza Powstania Warszawskiego. Z wielką czcią zbierał pamiątki z Powstania, zrobił zresztą niezwykłe muzeum cennych pamiątek, artefaktów z Powstania"- mówił kapłan.

Pułkownik Waldemar Nowakowski wspierał także prace poszukiwań i ekshumacji na powązkowskiej "Łączce". Uczestniczył w uroczystościach organizowanych przez IPN.


Waldemar Jerzy Nowakowski urodził się 3 stycznia 1933 w Warszawie, mieszkał na terenie Cytadeli Warszawskiej, był synem majora Władysława Nowakowskiego dowódcy Zgrupowania "Żubr" na Żoliborzu. Po zakończeniu wojny pułkownik Nowakowski angażował się w konspirację antykomunistyczną.

Był współorganizatorem Harcerskiego Ruchu Oporu. Od 1948 roku należał do organizacji Wolność i Niezawisłość. Uczestniczył w akcjach dywersyjnych produkowania i rozlepiania ulotek o tematyce patriotycznej i antysowieckiej. Na początku 1949 brał udział w próbie wysadzenia pod Mińskiem Mazowieckiem pociągu kursującego pomiędzy Berlinem a Moskwą. Był dwukrotnie aresztowany przez funkcjonariuszy UB w 1951 i 1953 roku. Został skazany na jedenaście lat więzienia. Karę zamieniono na sześć lat pozbawienia wolności.

Współtworzył Związek Powstańców Warszawskich, a także Związek Byłych Więźniów Politycznych okresu Stalinowskiego, Warszawskiego Obwodu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz Związku Młodocianych Więźniów Politycznych PRL "Jaworzniacy". Waldemar Nowakowski został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Pro Bono Poloniae.

Zobacz także

2024-02-23, godz. 13:00 IPN: projekt edukacyjny o Wandzie Madlerowej Postaci Wandy Madlerowej, organizatorki tajnego nauczania, więźniarki Ravensbruck, był poświęcony projekt edukacyjny IPN w Lublinie, skierowany do młodzieży… » więcej 2024-02-23, godz. 10:30 79. rocznica zakończenia okupacji niemieckiej w Poznaniu Dziś 79. rocznica zakończenia okupacji niemieckiej w Poznaniu. 23 lutego 1945 roku był ostatnim dniem walk o miasto. Uroczystości z okazji tej rocznicy odbędą… » więcej 2024-02-23, godz. 11:00 Szczątki ponad 276 osób odnaleziono na terenie b. obozu jenieckiego Stalag II Szczątki cywili, w tym kobiet i dzieci, prawdopodobnie także powstańców warszawskich, odnaleziono na terenie byłego niemieckiego obozu jenieckiego Stalag… » więcej 2024-02-23, godz. 09:00 165 lat temu zmarł Zygmunt Krasiński, wybitny poeta i pisarz epoki romantyzmu 165 lat temu, 23 lutego 1859 roku, zmarł Zygmunt Krasiński, wybitny poeta, pisarz i myśliciel epoki romantyzmu. Autor dramatu metafizycznego "Nie-boska komedia"… » więcej 2024-02-23, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 23 lutego » więcej 2024-02-22, godz. 13:00 210 lat temu urodził się Oskar Kolberg, wybitny etnograf, badacz polskiego folkloru 210 lat temu, 22 lutego 1814 roku, urodził się Oskar Kolberg, wybitny etnograf, badacz polskiego folkloru, a także kompozytor. Był jednym z pionierów badań… » więcej 2024-02-22, godz. 12:00 Obchody 214. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w Warszawie Wystawa, spektakle i warsztaty dla dzieci, a także recitale fortepianowe i koncert w Filharmonii Narodowej - w ten sposób przez tydzień w Warszawie obchodzona… » więcej 2024-02-22, godz. 11:00 214 lat temu urodził się Fryderyk Chopin 214 lat temu, 22 lutego 1810 roku (podawane są także inne daty), w Żelazowej Woli urodził się Fryderyk Chopin, uznawany za najwybitniejszego polskiego kompozytora… » więcej 2024-02-22, godz. 09:00 W Opolu wystawa z okazji 100-lecia I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Jej bohaterkami są kobiety - żony, matki, sanitariuszki, nauczycielki, działaczki, walczące słowem i czynem o polski Śląsk. » więcej 2024-02-22, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 22 lutego » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »