Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Jan Józef Kasprzyk odznaczył dziennikarzy Informacyjnej…
2023-11-30, 15:00 Autor: IAR/#Szymczakowska/i wz/w Wj

Jan Józef Kasprzyk odznaczył dziennikarzy Informacyjnej Agencji Radiowej

pro patria rewers [fot: kombatanci.gov.pl/]
pro patria rewers [fot: kombatanci.gov.pl/]
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odznaczył pięcioro dziennikarzy Polskiego Radia - Informacyjnej Agencji Radiowej medalami "Pro Patria". To odznaczenie przyznawane przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych "za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej".
Wśród wyróżnionych dzisiaj dziennikarzy, są reporterzy Informacyjnej Agencji Radiowej - Witold Banach, Karol Darmoros, Małgorzata Jędrzejczyk, Małgorzata Wosiek i Tomasz Zielenkiewicz.
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że największą grupę, wśród uhonorowanych stanowią właśnie dziennikarze Polskiego Radia.

"Polskie Radio i Informacyjna Agencja Radiowa zajmuje szczególne miejsce w relacjonowaniu wszystkich przedsięwzięć i uroczystości organizowanych dla upamiętnienia naszej przeszłości. Ogromny ukłon i szacunek dla dziennikarzy, którzy archiwizowali dla Polskiego Radia relacje, ale też przesłania bohaterów naszej wolności" - dodał Jan Józef Kasprzyk.

Karol Darmoros powiedział, że praca, poza przyjemnością, jest też dla niego misją.
"Czasami mogłoby się wydawać, że nie zajmujemy się tematami z pierwszych stron gazet, ale przez to, że ta tematyka historyczna jest bardzo szeroko obecna w Polskim Radiu, są podkreśleniem, że to co robimy, ma sens, że przytaczamy mniej znane elementy naszej historii i przez to poszerzamy też wiedzę naszych słuchaczy" - dodał odznaczony medalem "Pro Patria".

Jak powiedział Tomasz Zielenkiewicz, liczne wywiady z żołnierzami-weteranami, były dla niego ważną lekcją. "Każda taka reporterska praca na miejscu jest jak przeczytanie książki. Pamiętam niemal każdy wywiad, potem państwo słyszą bardzo skróconą wersję" - dodał reporter IAR.

Małgorzata Jędrzejczyk powiedziała, że rozmowy z bohaterami walki o niepodległą Polskę były dla niej bardzo pouczające.
"Stawianie się w ich rzędzie jest dla mnie wielkim zaskoczeniem i na pewno trudno się przyrównywać do tych wielkich osób. Ale myślę, że są dla mnie takim przykładem, wzorem, by być wiernym temu, co robię" - dodała reporterka IAR.

Witold Banach powiedział, że od 20 lat spotyka tych, dla których wolność i niepodległość Polski była najważniejsza.
"Największą nagrodą dla mnie była możliwość spojrzenia im w oczy, wysłuchanie ich historii. Ten dzisiejszy medal to ukoronowanie tych 20 lat, zamknięcie w takiej klamrze, ponieważ ich już nie ma, został tylko ich głos i wspomnienia, które mi towarzyszą" - powiedział Witold Banach.

Małgorzata Wosiek powiedziała, że medal "Pro Patria" to wyjątkowe wyróżnienie.
"Bardzo się cieszę, uważam, że to wyróżnienie jest olbrzymim honorem. Dzięki tej nagrodzie mam wrażenie, że to co robimy, ma sens" - dodała reporterka IAR.
Medal "Pro Patria" został ustanowiony Zarządzeniem Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 1 września 2011 roku i zastąpił Medal "Pro Memoria".

Zobacz także

2024-02-25, godz. 09:00 193. rocznica bitwy pod Olszynką Grochowską 193 lata temu, 25 lutego 1831 roku, rozegrała się bitwa pod Olszynką Grochowską, jedno z największych i najbardziej krwawych starć w Powstaniu Listopadowym… » więcej 2024-02-25, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 25 lutego » więcej 2024-02-24, godz. 13:00 55. rocznica ostatniego rejsu MS "Batorego" 55 lat temu, 24 lutego 1969 roku, do macierzystego portu w Gdyni powrócił ze swego ostatniego rejsu transatlantyk MS "Batory". Przez ponad 30 lat służby -… » więcej 2024-02-24, godz. 11:00 Uroczystości upamiętniające generała Fieldorfa „Nila” w 71. rocznicę jego śmierci 71 lat temu komuniści zamordowali generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, jednego z bohaterów drugiej wojny światowej. W kwietniu 1952 roku komunistyczny… » więcej 2024-02-24, godz. 09:00 2. rocznica wojny na Ukrainie 24 lutego mija 2. rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wojska Putina, gromadzone przy ukraińskiej granicy od jesieni 2021, ruszyły do natarcia. Atak nastąpił… » więcej 2024-02-24, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 24 lutego » więcej 2024-02-23, godz. 13:00 IPN: projekt edukacyjny o Wandzie Madlerowej Postaci Wandy Madlerowej, organizatorki tajnego nauczania, więźniarki Ravensbruck, był poświęcony projekt edukacyjny IPN w Lublinie, skierowany do młodzieży… » więcej 2024-02-23, godz. 10:30 79. rocznica zakończenia okupacji niemieckiej w Poznaniu Dziś 79. rocznica zakończenia okupacji niemieckiej w Poznaniu. 23 lutego 1945 roku był ostatnim dniem walk o miasto. Uroczystości z okazji tej rocznicy odbędą… » więcej 2024-02-23, godz. 11:00 Szczątki ponad 276 osób odnaleziono na terenie b. obozu jenieckiego Stalag II Szczątki cywili, w tym kobiet i dzieci, prawdopodobnie także powstańców warszawskich, odnaleziono na terenie byłego niemieckiego obozu jenieckiego Stalag… » więcej 2024-02-23, godz. 09:00 165 lat temu zmarł Zygmunt Krasiński, wybitny poeta i pisarz epoki romantyzmu 165 lat temu, 23 lutego 1859 roku, zmarł Zygmunt Krasiński, wybitny poeta, pisarz i myśliciel epoki romantyzmu. Autor dramatu metafizycznego "Nie-boska komedia"… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »