Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Nagroda Moczarskiego dla 'Pińskich błot' Sławomira…
2023-11-28, 10:00 Autor: IAR/#Darmoros/w dwi/

Nagroda Moczarskiego dla "Pińskich błot" Sławomira Łotysza

książka, zdjęcie poglądowe. [fot. Pexels z pixabay.com]
książka, zdjęcie poglądowe. [fot. Pexels z pixabay.com]
Książka "Pińskie błota" Sławomira Łotysza wyróżniona Nagrodą Historyczną miasta stołecznego Warszawy imienia Kazimierza Moczarskiego. Publikacja przedstawia Polesie okresu II RP z perspektywy znaczenia tego obszaru dla ochrony środowiska. Opisuje też zależności między naturą a technologią i polityką. Gala wręczenia Nagrody Moczarskiego odbyła się w Bibliotece Narodowej w Warszawie.
Autor "Pińskich błot" jest profesorem w Instytucie Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Sławomir Łotysz przyznał, że początkowo chciał opisać przedwojenne Polesie w kontekście konfliktu między nowoczesnością a naturą. Pierwotnie tytuł jego projektu badawczego brzmiał "Nowa Holandia czy naturalna forteca. Kwestia melioracji Polesia w II RP". "Ten konflikt rzeczywiście był, ale z czasem zacząłem dostrzegać, pracując nad tą książką, (...) że tych zależności jest tam znacznie więcej - politycznych, społecznych, gospodarczych. Ale w każdej relacji, którą udawało mi się wyłowić, w tym całym zagmatwanym, niezbadanym jeszcze wówczas obszarze, zawsze przewijała się natura. I ta natura we wcześniejszych opracowaniach, większości z nich, była zawsze pomijana" - wyjaśniał autor zwycięskiej publikacji.

Przewodniczący jury profesor Andrzej Friszke podkreślił, że polska historiografia długo czekała na taką książkę jak "Pińskie błota". "To rodzaj totalnej historii polskich bagien (...) Dzieło Sławomira Łotysza odczarowuje Polesia czar a jednocześnie zwraca czułą uwagę na realne problemy podmokłej ziemi. To wielki wkład w naszą wiedzę o Kresach, ale też książka, która uwrażliwia na dzisiejsze problemy ekologiczne i lęki związane z katastrofą klimatyczną" - powiedział historyk.

Sławomir Łotysz wyraził wdzięczność jurorom za docenienie spojrzenia na historię z perspektywy środowiskowej. "Pisało się o tym, że Polesie jest zabagnione, ale nie rzutowało to na podjęcie próby spojrzenia na dzieje Polesia z innej perspektywy, nieantropocentrycznej" - zauważył laureat.

Podczas gali wręczono też nagrodę Młodzieżowych Klubów Historycznych imienia Kazimierza Moczarskiego. Laur przyznano książce Marty Grzywacz "Blizny. Prawdziwa historia «królików» z Ravensbrück".

Nagroda Historyczna miasta stołecznego Warszawy imienia Kazimierza Moczarskiego została ustanowiona w grudniu 2018 roku uchwałą stołecznych radnych. Wyróżnienie jest kontynuacją przyznawanej od 2009 roku nagrody za najlepszą książkę poświęconą najnowszej historii Polski.

Patron wyróżnienia - Kazimierz Moczarski - był dziennikarzem, pisarzem i kapitanem Armii Krajowej. Pełnił funkcję szefa Biura Informacji i Propagandy ZWZ-A. Był autorem książki "Rozmowy z katem", stanowiącej relację ze wspólnego pobytu w więzieniu z niemieckim zbrodniarzem wojennym Jürgenem Stroopem, odpowiedzialnym za krwawe stłumienie powstania w getcie warszawskim.

Zobacz także

2024-02-19, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 19 lutego » więcej 2024-02-18, godz. 13:00 Wystawa poświęcona Powstaniu Warszawskiemu we francuskim Compiegne W Compiegne, w północnej Francji została otwarta wystawa o Powstaniu Warszawskim. Powstała ona z okazji obchodzonej w tym roku 80. rocznicy tego zrywu. » więcej 2024-02-18, godz. 10:45 Obchody 43. rocznicy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich Mszą świętą intencji polskich rolników i suwerennej ojczyzny w kościele farnym w Rzeszowie (godz.11.00) rozpoczną się obchody 43. rocznicy porozumień… » więcej 2024-02-18, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 18 lutego » więcej 2024-02-17, godz. 13:00 40. rocznica śmierci Stanisława Jensena pilota od zadań specjalnych Dziś mija 40. rocznica śmierci Stanisława Jensena, zapomnianego bohatera II wojny światowej, pilota od zadań specjalnych, Kawalera Virtuti Militari. Służył… » więcej 2024-02-17, godz. 11:00 43 lata temu zarejestrowano Niezależne Zrzeszenie Studentów 43 lata temu, 17 lutego 1981 roku, po blisko miesięcznym strajku na uczelniach, komunistyczne władze zgodziły się na zarejestrowanie NZS - Niezależnego Zrzeszenia… » więcej 2024-02-17, godz. 09:00 Instytut Polonika rozpoczął nabór do 6. edycji programu "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat" Instytut Polonika rozpoczął nabór do 6. edycji programu "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat". Przez ostatnie 5 lat trwania programu zrealizowano… » więcej 2024-02-17, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 17 lutego » więcej 2024-02-16, godz. 16:00 105 lat temu zakończyło się Powstanie Wielkopolskie 105 lat temu, 16 lutego 1919 roku, zakończyło się Powstanie Wielkopolskie, największy zwycięski zryw niepodległościowy Polaków, który doprowadził do… » więcej 2024-02-16, godz. 13:00 Muzeum Pamięci Sybiru wzbogaciło się o nowe eksponaty Płaskorzeźba wykonana z chleba przez powstańca styczniowego, a także pamiątki - fotografie, dokumenty, korespondencja - po osobach deportowanych na Wschód… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »