Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Szczeciński IPN szuka rodzin Polaków pokrzywdzonych…
2023-11-23, 13:00 Autor: IAR/gs24.pl & gk24.pl & dziennikbaltycki.pl/d jl/w dyd

Szczeciński IPN szuka rodzin Polaków pokrzywdzonych przez nazistowskie sądy

IPN
IPN
Szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej szuka rodzin Polaków pokrzywdzonych przez nazistowskie sądy. Dziennik regionalny „Głos Szczeciński” wyjaśnia, że Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie prowadzi działania, których celem jest stwierdzenie nieważności wyroków.
Naczelnik szczecińskiej Komisji, prokurator Marek Rabiega wyjaśnia, że chodzi o wyroki wydane przez nazistowskie sądy od roku 1933, kiedy naziści doszli w Niemczech do władzy, do roku 1945, kiedy nazistowskie Niemcy przestały istnieć.

Marek Rabiega powiedział, że na Pomorzu Zachodnim, niemieckie zbrodnie sądowe dotyczyły przede wszystkim polskich robotników przymusowych. Ofiarami sądów były także osoby działające na rzecz wywiadu Armii Krajowej lub Związku Jaszczurczego. „Te osoby były skazywane na karę śmierci na podstawie - nazwijmy to - prawa, choć w rzeczywistości z prawem nie miało to nic wspólnego, gdyż naruszało fundamentalne zasady sprawiedliwości” - powiedział szef szczecińskiej Komisji. Jako przykład podał przypadek polskiego robotnika przymusowego, który stanął w obronie swojego kolegi bitego przez „bauera”, którego prawdopodobnie odepchnął. Mężczyzna został zatrzymany przez Gestapo, oskarżony o opór przeciwko władzy niemieckiej i skazany na śmierć. Prokurator dodał, że „robotnicy przymusowi mieli w realiach wojennych de facto status niewolnika i to niemiecki właściciel oraz niemieccy urzędnicy, przedsiębiorcy byli panami ich życia i śmierci”.

„Zależy nam bardzo, aby sprawiedliwości stało się zadość w jak największej liczbie przypadków. Aby sądowa zbrodnia została nazwaną zbrodnią, a nazistowski wyrok unieważniony” - podkreślił prokurator. Dlatego - jak zaznaczył - jest bardzo ważne, aby jak najwięcej osób odpowiedziało na apel wystosowany przez Instytut Pamięci Narodowej.
Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie prosi o kontakt osoby mające wiedzę o wyrokach wydanych na terenie obecnego Pomorza Zachodniego i Szczecina na Polakach, w szczególności osoby pokrzywdzone oraz bliskich osób, które nie uzyskały jeszcze potwierdzenia nieważności wyroku. Zgłaszać się można telefonicznie, dzwoniąc pod numer 91 312 94 03 lub 06, listownie albo mailem na adres komisja.szczecin@ipn.gov.pl.

„Głos Szczeciński” przekazuje, że zadanie odnalezienia ofiar nazistowskich zbrodni sądowych dostały wszystkie oddziały IPN w kraju.

Szef szczecińskiej Komisji wyjaśnił, że organy działają na podstawie niemieckiego prawa. Po zbadaniu sprawy każda oddziałowa komisja wysyła akta do Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Stąd odpowiedni wniosek jest kierowany do Centrali Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w Ludwigsburgu. Po analizie, konkretna sprawa trafia do właściwego niemieckiego sądu, a ten ostatecznie uznaje dany wyrok za nieważny.

Oddział IPN w Szczecinie przygotował jak dotąd kilkanaście takich spraw. Kilka trafiło już do Ludwigsburga.

Zobacz także

2024-02-06, godz. 11:00 Starożytne artefakty na wystawie „Okruchy Antyku” w Muzeum Zamkowym Ponad tysiąc starożytnych artefaktów, w tym rzymskie miecze, srebrne ozdoby i biżuterię będzie można zobaczyć od piątku na wystawie „Okruchy Antyku… » więcej 2024-02-06, godz. 09:00 35 lat temu rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu 35 lat temu, 6 lutego 1989 roku, w Pałacu Namiestnikowskim w Warszawie, będącym wówczas siedzibą Urzędu Rady Ministrów (obecnie Pałac Prezydencki) rozpoczęły… » więcej 2024-02-06, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 6 lutego » więcej 2024-02-05, godz. 16:00 Bieg Pamięci Sybiru: 10 lutego w Białymstoku, 17 lutego we Wrocławiu 1,3 tys. osób może wziąć udział w Biegu Pamięci Sybiru - upamiętniającym ofiary wywózek na Wschód, który 10 lutego odbędzie się w Białymstoku, a… » więcej 2024-02-05, godz. 15:00 Na wystawie stałej Muzeum obozu w Treblince znajdą się pamiątki z zasobów Żydowskiego Instytutu Historycznego Na wystawie stałej w budowanym obecnie pawilonie wystawienniczo- edukacyjnym na terenie Muzeum obozu w Treblince znajdą się pamiątki m.in. z zasobów Żydowskiego… » więcej 2024-02-05, godz. 13:15 Muzeum Auschwitz: nowy projekt edukacyjny dla młodzieży z Europy Nowy projekt edukacyjny: „Auschwitz - Pamięci Europy - Pamięć Europejska” przygotowało Muzeum Auschwitz. Paweł Sawicki z biura prasowego placówki podał… » więcej 2024-02-05, godz. 09:00 IPN organizuje ogólnopolski konkurs plastyczny "Bohater na stówę" z okazji jubileuszu polskiego złotego Instytut Pamięci Narodowej organizuje ogólnopolski konkurs plastyczny "Bohater na stówę" z okazji jubileuszu polskiego złotego. Chce w ten sposób zainteresować… » więcej 2024-02-05, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 5 lutego » więcej 2024-02-04, godz. 11:00 519 lat temu urodził się Mikołaj Rej, poeta renesansu, zwany "ojcem polskiej literatury" 519 lat temu, 4 lutego 1505 roku, urodził się Mikołaj Rej z Nagłowic, poeta renesansu, zwany "ojcem polskiej literatury", jeden z pierwszych poetów piszących… » więcej 2024-02-04, godz. 09:00 278 lat temu urodził się Tadeusz Kościuszko, generał, przywódca insurekcji 278 lat temu, 4 lutego 1746 roku, urodził się Tadeusz Kościuszko, generał, polski i amerykański bohater narodowy, niezłomny bojownik w walkach o niepodległość… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »