Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Szczeciński IPN szuka rodzin Polaków pokrzywdzonych…
2023-11-23, 13:00 Autor: IAR/gs24.pl & gk24.pl & dziennikbaltycki.pl/d jl/w dyd

Szczeciński IPN szuka rodzin Polaków pokrzywdzonych przez nazistowskie sądy

IPN
IPN
Szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej szuka rodzin Polaków pokrzywdzonych przez nazistowskie sądy. Dziennik regionalny „Głos Szczeciński” wyjaśnia, że Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie prowadzi działania, których celem jest stwierdzenie nieważności wyroków.
Naczelnik szczecińskiej Komisji, prokurator Marek Rabiega wyjaśnia, że chodzi o wyroki wydane przez nazistowskie sądy od roku 1933, kiedy naziści doszli w Niemczech do władzy, do roku 1945, kiedy nazistowskie Niemcy przestały istnieć.

Marek Rabiega powiedział, że na Pomorzu Zachodnim, niemieckie zbrodnie sądowe dotyczyły przede wszystkim polskich robotników przymusowych. Ofiarami sądów były także osoby działające na rzecz wywiadu Armii Krajowej lub Związku Jaszczurczego. „Te osoby były skazywane na karę śmierci na podstawie - nazwijmy to - prawa, choć w rzeczywistości z prawem nie miało to nic wspólnego, gdyż naruszało fundamentalne zasady sprawiedliwości” - powiedział szef szczecińskiej Komisji. Jako przykład podał przypadek polskiego robotnika przymusowego, który stanął w obronie swojego kolegi bitego przez „bauera”, którego prawdopodobnie odepchnął. Mężczyzna został zatrzymany przez Gestapo, oskarżony o opór przeciwko władzy niemieckiej i skazany na śmierć. Prokurator dodał, że „robotnicy przymusowi mieli w realiach wojennych de facto status niewolnika i to niemiecki właściciel oraz niemieccy urzędnicy, przedsiębiorcy byli panami ich życia i śmierci”.

„Zależy nam bardzo, aby sprawiedliwości stało się zadość w jak największej liczbie przypadków. Aby sądowa zbrodnia została nazwaną zbrodnią, a nazistowski wyrok unieważniony” - podkreślił prokurator. Dlatego - jak zaznaczył - jest bardzo ważne, aby jak najwięcej osób odpowiedziało na apel wystosowany przez Instytut Pamięci Narodowej.
Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie prosi o kontakt osoby mające wiedzę o wyrokach wydanych na terenie obecnego Pomorza Zachodniego i Szczecina na Polakach, w szczególności osoby pokrzywdzone oraz bliskich osób, które nie uzyskały jeszcze potwierdzenia nieważności wyroku. Zgłaszać się można telefonicznie, dzwoniąc pod numer 91 312 94 03 lub 06, listownie albo mailem na adres komisja.szczecin@ipn.gov.pl.

„Głos Szczeciński” przekazuje, że zadanie odnalezienia ofiar nazistowskich zbrodni sądowych dostały wszystkie oddziały IPN w kraju.

Szef szczecińskiej Komisji wyjaśnił, że organy działają na podstawie niemieckiego prawa. Po zbadaniu sprawy każda oddziałowa komisja wysyła akta do Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Stąd odpowiedni wniosek jest kierowany do Centrali Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w Ludwigsburgu. Po analizie, konkretna sprawa trafia do właściwego niemieckiego sądu, a ten ostatecznie uznaje dany wyrok za nieważny.

Oddział IPN w Szczecinie przygotował jak dotąd kilkanaście takich spraw. Kilka trafiło już do Ludwigsburga.

Zobacz także

2024-07-09, godz. 12:39 W Berlinie zaprezentowano mural poświęcony Powstaniu Warszawskiemu W berlińskiej dzielnicy Treptow-Koepenick w poniedziałek jego twórcy w obecności ambasadora RP zaprezentowali mural poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Dzieło… » więcej 2024-07-09, godz. 11:00 W miejscowości Bogusze oddano hołd dowódcom Wileńskiego Sztabu AK W miejscowości Bogusze oddano hołd oficerom Wileńskiego Sztabu Armii Krajowej, którzy dowodzili operacją "Ostra Brama". Po zakończeniu walk, zostali oni… » więcej 2024-07-09, godz. 09:00 107 lat temu doszło do tzw. kryzysu przysięgowego 107 lat temu - 9 lipca 1917 roku - na wezwanie Józefa Piłsudskiego żołnierze I i III Brygady Legionów Polskich odmówili złożenia przysięgi na wierne braterstwo… » więcej 2024-07-09, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 9 lipca » więcej 2024-07-08, godz. 15:00 44 lata temu wybuchł strajk w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku 44 lata temu, 8 lipca 1980 roku, wybuchł strajk w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. Bezpośrednią przyczyną protestu była wprowadzona od 1 lipca… » więcej 2024-07-08, godz. 13:00 W Wilnie oddano hołd bohaterom operacji "Ostra Brama" W stolicy Litwy - Wilnie, oddano hołd bohaterom operacji "Ostra Brama". Uroczystość się odbyła na Cmentarzu na Rossie, w 80. rocznicę rozpoczęcia walki… » więcej 2024-07-08, godz. 11:31 Pistolety Napoleona sprzedane za ponad półtora miliona euro Dwa pistolety Napoleona Bonaparte zostały sprzedane na aukcji za prawie milion siedemset tysięcy euro. Licytacja odbyła się w Fontainebleau pod Paryżem. Nie… » więcej 2024-07-08, godz. 09:00 Zmarł ppłk Antoni Zienkiewicz, żołnierz ZWZ-AK, więzień polityczny okresu stalinowskiego W wieku 101 lat zmarł podpułkownik Antoni Zienkiewicz, żołnierz ZWZ-AK, więzień polityczny okresu stalinowskiego oraz działacz opozycji antykomunistycznej… » więcej 2024-07-08, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 8 lipca » więcej 2024-07-05, godz. 12:03 Śląskie/ Grób powstańca Franciszka Poloczka oznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko” Grób powstańca śląskiego Franciszka Poloczka na cmentarzu przy ul. Francuskiej został w piątek oznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko”. W uroczystości… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »