Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 100 lat temu uroczyście otwarto Radiostację w …
2023-11-17, 13:00 Autor: IAR/O.Kłosińska/K.Koziełł/dok.

100 lat temu uroczyście otwarto Radiostację w Babicach

Wnętrze budynku generatorów Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej, lata 30. XX w. [fot. wikipedia/NAC/domena publiczna]
Wnętrze budynku generatorów Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej, lata 30. XX w. [fot. wikipedia/NAC/domena publiczna]
100 lat temu - 17 listopada 1923 roku - w Starych Babicach pod Warszawą uroczyście otwarto Transatlantycką Radiotelegraficzną Centralę Nadawczą, nazywaną także Radiostacją Babice.
Była to przed wojną druga co do wielkości radiostacja świata i jednocześnie największa inwestycja radiokomunikacyjna II Rzeczpospolitej. Z dziesięciu wież, mierzących 126 metrów każda, można było nadać telegram do każdego zakątka świata. W 100-lecie otwarcia radiostacji w Domu Kultury Babice odbędzie się jubileuszowa gala, której patronuje Polskie Radio.

Otwarcie radiostacji wyznaczyło początek niepodległości radiokomunikacyjnej Polski po 123 latach zaborów. Warszawska stacja należała do najlepiej technicznie wyposażonych na świecie. Dwa nadajniki maszynowe o mocy 200 kW każdy były zasilane 500-kW generatorem napędzanym silnikiem Diesla. Technologia pochodziła ze Stanów Zjednoczonych.

Radiostację w Babicach uroczyście otworzyły najważniejsze osoby w państwie, między innymi prezydent Stanisław Wojciechowski, który przesłał po raz pierwszy w historii Polski bezpośrednią depeszę do prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Calvina Coolidgea.

W czasie II wojny światowej Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza została zdobyta przez Niemców i była wykorzystywana jako główny ośrodek łączności floty podwodnej Kriegsmarine. 16 stycznia 1945 roku została wysadzona w powietrze przez okupanta, a jej ruiny, które można oglądać w Lesie Bemowskim na pograniczu gminy Stare Babice i Warszawy, zostały wpisane do rejestru zabytków i są chronione prawnie. W ubiegłym roku w pobliżu utworzono 6-kilometrową ścieżkę historyczną.

W Domu Kultury Stare Babice odbędzie się dziś (godzina 17.00) Gala Jubileuszu 100-lecia Radiostacji Babice. W programie między innymi wykłady, w tym "II Rzeczpospolita - wyspy nowoczesności" i „Inżynierowie II Rzeczpospolitej”, a także wystawa plenerowa składająca się z plansz przedstawiających historię Radiostacji Babice. Galę uświetni występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego o godzinie 19.00.

(więcej)

Po odzyskaniu niepodległości już w 1919 roku rząd Polski dostrzegł potrzebę niezależności radiokomunikacyjnej i uniezależnienia się od kabla transatlantyckiego, będącego w administracji Wielkiej Brytanii, przy przekazywaniu radiogramów, czyli wiadomości tekstowych na inne kontynenty, zwłaszcza do Stanów Zjednoczonych. Pierwsze wzmianki o budowie transoceanicznej stacji nadawczej dużej mocy pochodzą z okresu rządów Ignacego Jana Paderewskiego. Przypuszczalnie to właśnie jemu i jego osobistym kontaktom z amerykańskim prezydentem Woodrowem Wilsonem można zawdzięczać późniejsze powstanie Radiostacji Babice.

Stacja była inwestycją polsko-amerykańską. Stosowną umowę delegacja rządu polskiego podpisała w siedzibie firmy Radio Corporation of America w Nowym Jorku 4 sierpnia 1921 roku. Opiewała na kwotę 3 milionów dolarów amerykańskich. W imieniu Ministerstwa Poczt i Telegrafów umowę podpisali: książę Kazimierz Lubomirski, Stanisław Arct, Hipolit Gliwic oraz Eugeniusz Stallinger. W imieniu strony amerykańskiej swój podpis złożył między innymi główny menadżer Radio Corporation of America David Sarnoff, który należał do najbardziej wpływowych ludzi mediów w pierwszej połowie XX wieku. Był twórcą sieci telewizyjnej NBC oraz współtwórcą Radia Wolna Europa.

Kilka miesięcy po podpisaniu umowy w Babicach ruszyły prace budowlane, dwa lata później instalacja działała. Eksploatacja rozpoczęła się 1 października 1923 roku. Budowę nadzorował osobiście Gabriel Narutowicz, późniejszy prezydent Polski, pełniący wówczas stanowisko ministra robót publicznych.

Uroczyste otwarcie radiostacji odbyło się 17 listopada 1923 roku. W tym dniu do Babic przyjechało ponad 600 osób. Po przemowach prezydent Stanisław Wojciechowski symbolicznie uruchomił Radiostację Babice za pomocą srebrnego klucza, który znajduje się dziś w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

Zobacz także

2023-11-18, godz. 09:00 368 lat temu rozpoczęło się szwedzkie oblężenie klasztoru na Jasnej Górze 368 lat temu, 18 listopada 1655 roku, rozpoczęło się szwedzkie oblężenie klasztoru paulinów na Jasnej Górze. Trwało do końca grudnia. Wojska szwedzkie… » więcej 2023-11-18, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 18 listopada » więcej 2023-11-17, godz. 15:00 34 lata temu w Czechosłowacji wybuchła "aksamitna rewolucja" 34 lata temu - 17 listopada 1989 roku - w Czechosłowacji wybuchła "aksamitna rewolucja", która doprowadziła do bezkrwawego obalenia rządów komunistycznych… » więcej 2023-11-17, godz. 11:00 W Hiroszimie otwarto wystawę o Powstaniu Warszawskim W Hiroszimie, w ocalałym po wybuchu bomby atomowej budynku Banku Japońskiego otworzono wystawę "Warszawa. Feniks z popiołów", która opowiada losy stolicy… » więcej 2023-11-17, godz. 09:00 W Nysie trwa międzynarodowa konferencja naukowa Jej tytuł to: Jacob Böhme – oddziaływanie, recepcja, konteksty. Nowożytnośc i ponowożytność. Jak czytamy na stronie internetowej Państwowej Akademii… » więcej 2023-11-17, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 17 listopada » więcej 2023-11-16, godz. 12:00 CMJW - „Zapomniane czy odkrywane?” W najbliższy piątek (17.11) szykuje się w Muzeum uczta intelektualna dla wszystkich badaczy – zarówno z instytucji naukowych, jak i zapalonych hobbystów… » więcej 2023-11-16, godz. 11:00 16 listopada rozpoczyna się festiwal Niewinni Czarodzieje Od 16 do 30 listopada odbędzie się kolejny, XVIII festiwal warszawski "Niewinni Czarodzieje". W trakcie wydarzenia, jak co roku, zaplanowano między innymi koncerty… » więcej 2023-11-16, godz. 10:00 Uroczyste zakończenie prac konserwatorskich przy nagrobku konsula Stanisława Syrewicza Na cmentarzu w Daugavpils (d. Dyneburgu) na Łotwie, dzisiaj (16.11) zostanie odsłonięty po konserwacji pomnik nagrobny byłego konsula RP na Łotwie – Stanisława… » więcej
109110111112113
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »