Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 105. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości…
2023-11-11, 07:45 Autor: Dziennikarze Radio Opole

105. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości - obchody w regionie

Pomnik Żołnierza Polskiego w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Pomnik Żołnierza Polskiego w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Z tej okazji w miastach w całym regionie odbywać się będą okolicznościowe uroczystości. To m.in. Opole, Nysa, Brzeg, Kędzierzyn Koźle, Olesno, Krapkowice, Prudnik, Głubczyce czy Dobrodzień.
W Opolu obchody rozpoczną się o 10.30 mszą św. w kościele o. Franciszkanów. O godz. 11.30 przemarsz uczestników przed Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Tam wystąpienia okolicznościowe, apel pamięci i złożenie kwiatów.
Na Rynku odbędzie się na Piknik Niepodległościowy.
W programie:
Występy Zespołu Pieśni i Tańca Opole
Etiuda historyczna – „Józef Piłsudski bez patosu i wielkich słów”
występy zespołów z MDK w Opolu
Koncert Orkiestry Dętej z Białej
O godz. 17.00 koncert Zespołu KOMBII.

W Nysie główne uroczystości zaczynają się rano Mszą świętą w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej świętych Jakuba i Agnieszki. Udział w niej wezmą poczty sztandarowe a oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Dęta z Łowkowic.
Po Mszy o godz. 10.30 uroczystości przeniosą się na rynek przed Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.
O 15:00 Koncert Laureatów Festiwalu Pieśni Polski Niepodległej.
O 15:30 zawody strzeleckie o puchar burmistrza Nysy
W Nyskim Centrum Edukacji o Niepodległości w Bastionie św. Jadwigi można wziąć udział w projekcji 5 filmów o tej tematyce. To m.in. Blisko trzydziestominutowy film „Wiktoria 1920” jedna z największych światowych produkcji VR w którym kamery rejestrowały obraz w 360 stopniach, czy film "MS Piłsudski - podwodna misja" - zarejestrowany także w tej technice - o statku zatopionym podczas II wojny światowej, którego wrak spoczywa na dnie Morza Północnego.
Można tam także zwiedzić aktualne wystawy czyli "Jak powstała Niepodległa" oraz "Flaga, godło hymn, Jak dbać o symbole narodowe".

Z kolei gmina Skoroszyce uczci święto niepodległości wspólnym śpiewem piosenek patriotycznych w "Pawilonie Sportowym". W południe uroczystości odbędą się w kościele św. Jadwigi oraz pod pomnikiem przy ul. Braterstwa Broni.

W Paczkowie świętowanie dnia niepodległości rozpocznie się o godzinie 10.00 mszą świętą w intencji ojczyzny. Następnie, przy dźwiękach orkiestry dętej, odbędzie się przemarsz ulicami miasta pod pomnik Orła Białego. Na zakończenie, w ośrodku kultury zaprezentowane zostanie słowno - muzyczne widowisko "Z pamiętnika powstańca styczniowego".

To nie jedyne wydarzenia z okazji święta niepodległości w powiecie nyskim. Do wspólnego świętowania zachęcają też Głuchołazy i Korfantów. W Głuchołazach, poza oficjalnymi uroczystościami pod pomnikiem Weteranów Walk o Niepodległość RP, odbędzie się koncert Orkiestry Dętej Gór Opawskich w Centrum Kultury im. Kawalerów Orderu Uśmiechu. O 16.00 zespół Paruzja oraz chór Capricolium w kościele gimnazjalnym zaprezentują spektakl muzyczny "W sercu miłość do ojczyzny". Natomiast w Szkole Podstawowej im. Czesława Niemena w Korfantowie, z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowana zostanie uroczysta akademia. Rozpocznie się ona w samo południe. Przedtem, w kościele pw. Świętej Trójcy odprawiona zostanie msza święta.

W powiecie brzeskim atrakcji dla mieszkańców nie zabraknie.

Uroczystym odśpiewaniem hymnu państwowego rozpocznie się świętowanie w Brzegu. O 11.11 z Placu Zamkowego ruszy "Brzeski Bieg Niepodległości". Z kolei o 14.00 wystawiony zostanie spektakl "Pociąg do wolności". Na sztukę zaprasza Brzeskie Centrum Kultury. Dalsze uroczystości odbędą się o 16.00 w kościele pod wezwaniem Krzyża Świętego oraz na Placu Zamkowym, gdzie na 17.00 zaplanowano Niepodległościowy Apel Pamięci z udziałem asysty wojskowej.

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych odbędzie się w Grodkowie. Początek o godzinie 9.00 w kościele pod wezwaniem Michała Archanioła. Następnie odbędzie się msza święta oraz przemarsz do parku przy ulicy Kasztanowej pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie złożone zostaną kwiaty.

W Lewinie Brzeskim świętowanie rozpocznie o godzinie 11.00 mszą świętą. Władze miasta złożą wieniec ku pamięci poległych za niepodległą Polskę. Wydarzenie uświetni występ Chóru Canto Unitis pod dyrekcją Przemysława Ślęzaka.

Z kolei gmina Olszanka zaprasza do kościoła w Pogorzeli na Koncert Laureatów Festiwalu "Tobie Polsko". Początek o godzinie 16.30.

Koncert Krystyny Giżowskiej uświetni Narodowe Święto Niepodległości w Oleśnie. Obchody rozpoczną się w Kościele Bożego Ciała o 11:00 od mszy świętej w intencji ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych. Później będą uroczystości przed Pomnikiem Lotników Polskich - odegranie hymnu, wystąpienia okolicznościowe i złożenie kwiatów.

W Dobrodzieniu o 11:11 na Rynku rozpocznie się bieg na 1111 metrów w kategorii indywidualnej oraz rodzinnej - drużyna to spokrewniony dorosły i co najmniej jedno dziecko. Zapisy ruszą o 10:30.
W samo południe wciągnięcie flagi na maszt i śpiew hymnu.
Na 18:00 w kościele św. Marty Magdaleny rozpocznie się msza w intencji ojczyzny. - Z kolei na 19:00 zapraszamy do domu kultury na koncert zespołu Wind Band pod kierownictwem Korneliusza Wiatra - dodaje Jasiński.

W Krapkowicach o 11.00 w kościele pw. św. Mikołaja zostanie odprawiona msza w intencji Ojczyzny. Z kolei o 12.00 pod Pomnikiem Ofiarom Wojen i Przemocy odbędzie się główna część uroczystości połączona ze składaniem kwiatów.
O 17.00 w Krapkowickim Domu Kultury rozpocznie się „Koncert Patriotyczny”. Na scenie wystąpią Agnieszka Zabrzeska-Weber (sopran), Martin Filipiak (baryton), Wojciech Poprawa (tenor), Kaja Kosowska (fortepian) i Krzysztof Woźniczko (skrzypce).

W prudnickich obchodach Narodowego Święta Niepodległości uczestniczą również Czesi
Po godzinie 11:00 na Placu Szarych Szeregów odbędzie się apel harcerski. Następnie w kościele parafialnym odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny. Oficjalne uroczystości pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego rozpoczną się o godzinie 12:30. Zwieńczeniem obchodów będzie koncert wokalisty i gitarzysty Tomasza Steńczyka o godz. 18:00. Wstęp jest wolny.

Msza święta w intencji Ojczyzny rozpocznie o godz. 11.00 w kościele parafialnym w Głubczycach obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Następnie przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, młodzież szkolna, harcerze i mieszkańcy miasta przejdą pod Pomnik Czynu Zbrojnego, gdzie złożą wieńce i kwiaty.
Kolejnym punktem programu będzie zaplanowany na godz. 16.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Głubczycach koncert pieśni patriotycznych.

Z okazji rocznicy odzyskania niepodległości w Kędzierzynie-Koźlu zaplanowano dla mieszkańców wiele atrakcji. Przede wszystkim o 11.30 na placu Rady Europy przy pomniku marszałka Piłsudskiego odbędą się oficjalne miejskie uroczystości. Wspólnie z chórem „Echo Kresów” odśpiewany zostanie hymn państwowy oraz zostaną złożone kwiaty.
W Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert w wykonaniu Stanisław Słowiński Quartet. Jak co roku sporo atrakcji przygotowało Muzeum Ziemi Kozielskiej.
Szczegółowy plan wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej miasta w zakładce „Dzieje się”

Msza i złożenie kwiatów przed pomnikiem poświęconym ofiarom wojen i przemocy to najważniejsze elementy obchodów rocznicy odzyskania niepodległości w Strzelcach Opolskich. O 8.45 mieszkańcy, goście i poczty sztandarowe, zbiorą się przed ratuszem, by wspólnie przejść do kościoła pw. św. Wawrzyńca. Tam o 9.00 rozpocznie się msza w intencji ojczyzny, a następnie pod „Śląską Pietą” zostaną złożone kwiaty.
W hali przy placu Żeromskiego rozegrany zostanie turniej tenisa stołowego.

Inne wydarzenia artystyczne:

"Nieugięte w marzeniach o polskim Śląsku" - to wystawa przygotowywana przez Archiwum Państwowe oraz Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu. - To będzie spotkanie z kobietami szczególnymi dla historii naszego regionu, które działały pod znakiem Rodła - mówi Sławomir Marchel, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu. Dodajmy, że ekspozycja będzie dostępna do 26 listopada.

Filharmonia Opolska kolejny raz zaprasza na uroczysty koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Tym razem Filharmonicy Opolscy zagrają pod batutą Przemysława Neumanna koncert Witolda Maliszewskiego. Koncert odbędzie się o godzinie 18.00. Na fortepianie partię solową zagra Marcin Koziak. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.

Zobacz także

2023-11-11, godz. 08:00 Święto Niepodległości w Polskim Radiu Polskie Radio zaprasza na specjalne audycje oraz relacje związane z obchodami 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godz. 12.00 we wszystkich… » więcej 2023-11-11, godz. 07:30 105 lat temu Polska odzyskała niepodległość 105 lat temu, 11 listopada 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość. Po 123 latach zaborów, niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń… » więcej 2023-11-11, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 11 listopada » więcej 2023-11-10, godz. 11:00 Premiera filmu animowanego o Wojtku, misiu- żołnierzu "Niedźwiedź zwany Wojtkiem" - to tytuł animowanego filmu o misiu - żołnierzu, którego podczas II wojny przygarnęli polscy żołnierze. » więcej 2023-11-10, godz. 10:00 Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Biuro "Niepodległa" po raz kolejny zachęca do wspólnego świętowania 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak co roku zaplanowano wiele… » więcej 2023-11-10, godz. 09:00 65 lat temu zmarła Wanda Gertz, major WP, uczestniczka I i II wojny światowej, działaczka niepodległościowa 65 lat temu, 10 listopada 1958, zmarła na emigracji w Londynie Wanda Gertz, "Lena”, działaczka patriotyczna i niepodległościowa, major Wojska Polskiego… » więcej 2023-11-10, godz. 08:00 Ponad 19 tys. zgłoszeń do udziału w kolejnej edycji akcji „Szkoła do hymnu” Mamy już ponad 19 tys. zgłoszeń do udziału w kolejnej edycji akcji MEiN "Szkoła do hymnu" - poinformowało na portalu X Ministerstwo Edukacji Narodowej. … » więcej 2023-11-10, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 10 listopada » więcej 2023-11-09, godz. 16:00 34 lata temu runął mur berliński 34 lata temu, 9 listopada 1989 roku, runął mur berliński, który przez 28 lat dzielił Niemcy na dwa różne państwa. Był też symbolem ideologicznego podziału… » więcej
111112113114115
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »