Radio Opole » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza
2023-10-30, 07:30 Autor: IAR/D.Panek

Kartka z kalendarza

30 października - Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych w Rosji, obchodzony od 1991 roku.
1728 - Urodził się Marcin Poczobut-Odlanicki, jezuita, astronom, profesor i rektor Akademii Wileńskiej, dyrektor jej obserwatorium astronomicznego. Prowadził regularne obserwacje astronomiczne, z których najsławniejsze - 60 wyznaczeń pozycji Merkurego - wykorzystał francuski astronom Jérôme Lalande do obliczenia orbit i stworzenia tablic ruchu planet. Zmarł 20 lutego 1810 roku. 295. rocznica

1735 - Urodził się John Adams, amerykański polityk i dyplomata, jeden z przywódców rewolucji amerykańskiej, współtwórca Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. W latach 1797 - 1801 był drugim prezydentem USA. Zmarł 4 lipca 1826 roku.

1790 - Urodził się Karol Lipiński, skrzypek wirtuoz i kompozytor. Koncertował w wielu miastach Europy między innymi w 1818 roku we Włoszech w Piacenzie, gdzie brał udział w turnieju z cieszącym się już dużą sławą Niccolo Paganinim. Przez wiele lat był koncertmistrzem orkiestry operowej w Dreźnie. Tworzył koncerty skrzypcowe, wariacje, opracował zbiór pieśni ukraińskich. Zmarł 16 grudnia 1861 roku.

1813 - Po śmierci Józefa Poniatowskiego, który zginął w bitwie pod Lipskiem, naczelnym wodzem wojsk polskich Księstwa Warszawskiego został generał Jan Henryk Dąbrowski. Dowodził pięcioma tysiącami polskich żołnierzy. W 1815, po upadku Napoleona, wrócił do Warszawy i stanął na czele Komitetu Organizacyjnego Wojskowego, którego celem było zorganizowanie wojska nowo utworzonego Królestwa Polskiego. 210. rocznica

1823 - Zmarł Edmund Cartwright, który w 1786 roku opatentował krosno mechaniczne, a w 1792 maszynę do wytwarzania przędzy czesankowej. Był jednym z pionierów rewolucji przemysłowej w Anglii. Urodził się 24 kwietnia 1743 roku. 200. rocznica

1835 - Urodził się Cyprian Godebski, rzeźbiarz, członek francuskiej Akademii Narodowej, autor pomników: Adama Mickiewicza w Warszawie, Mikołaja Kopernika i Aleksandra Fredry w Krakowie, posągów nagrobnych, rzeźb dekoracyjnych. Pisał także felietony, między innymi „Listy o sztuce”. Zmarł 25 listopada 1909 roku.

1839 - Urodził się Alfred Sisley, francuski malarz impresjonista pochodzenia brytyjskiego. W jego pracach można dostrzec wpływ artystów angielskich, pejzażysty Johna Constable’a i i prekursora angielskiego impresjonizmu, Josepha Turnera. Malował najczęściej pejzaże okolic Paryża oraz podparyskie miasteczka. Do końca życia zachował wierność założeniom impresjonizmu i nie próbował eksperymentów z innymi kierunkami w malarstwie. Artysta był mało znany za życia i zmarł w samotności, jego prace stały się popularne dopiero po śmierci. Zmarł 29 stycznia 1899 roku.

1849 - W Paryżu pochowano Fryderyka Chopina. Podczas mszy żałobnej w paryskim kościele Św. Magdaleny, na życzenie artysty, wykonano Requiem Mozarta, a uroczystościom na Cmentarzu Pere-Lachaise towarzyszyły dźwięki Marsza Żałobnego autorstwa samego Chopina. Siostra kompozytora - Ludwika - przewiozła do kraju jego serce. Spoczęło ono w Bazylice Świętego Krzyża na warszawskim Krakowskim Przedmieściu.

1853 - Beatyfikacja Andrzeja Boboli, patrona Polski i metropolii warszawskiej. Był jezuitą i misjonarzem, autorem tekstu ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza. Poniósł śmierć męczeńską za wiarę. Zginął w Janowie Poleskim w 1657 roku, zamordowany przez oddział Kozaków. Został beatyfikowany przez papieża Piusa IX, a kanonizowany - przez Piusa XI w 1938 roku. 170. rocznica

1870 - Urodził się Franciszek Lilpop, architekt, prezes Warszawskiego Koła Architektów i przedstawiciel pierwszej generacji modernistów. Zaprojektował wiele budynków w Warszawie, między innymi gmach Instytutu Higieny Dziecięcej przy ulicy Litewskiej, Dom Towarowy Braci Jabłkowskich oraz Zakłady Mechaniczne "Ursus". Zmarł 20 października 1937 roku.

1871 - Urodził się Paul Valery, francuski poeta, eseista, autor zbioru wierszy "Uroki", poematu "Młoda Parka", eseju "Wieczór z panem Teste", dramatów "Mój Faust" i "Anioł". Tworzył pod wpływem klasycyzmu, parnasizmu i symbolizmu. Jego poezja uważana jest za hermetyczną, intelektualną i wysublimowaną. W 1925 został członkiem Akademii Francuskiej. W latach 1924-34 był prezes francuskiego PEN Clubu. W 1937 objął katedrę poetyki w College de France, którą prowadził aż do śmierci. Zmarł 20 lipca 1945 roku.

1885 - Urodził się Ezra Loomis Pound, amerykański poeta, tłumacz i krytyk literacki. Obok Thomasa Stearnsa Eliota uważany za najwybitniejszego przedstawiciela poezji awangardowej. Zwolennik tak zwanego imagizmu oraz wortycyzmu - prądów literackich propagujących swobodę języka w połączeniu z walorami intelektualnymi. Jego głównym dziełem jest składający się z ponad 100 pieśni cykl poetycki "Cantos" pomyślany, jako współczesna replika "Boskiej Komedii" Dantego. Zmarł 1 listopada 1972 roku.

1895 - Urodziła się Maria Kuncewiczowa, pisarka i tłumaczka, autorka powieści: ”Cudzoziemka”, "Klucze”, "Dni powszednie państwa Kowalskich” /pierwsza polska powieść radiowa/, "Gaj oliwny”, "Tristan” oraz anglojęzycznego przewodnika po literaturze polskiej "The Modern Polish Prose”. Przez kilkadziesiąt lat przebywała poza krajem, w 1968 roku wróciła osiedlając się w Kazimierzu Dolnym. Zmarła 15 lipca 1989 roku.

1903 - Urodził się Zenon Wasilewski, pionier polskiej animacji lalkowej, malarz, fotografik, twórca pierwszego powojennego filmu lalkowego "Za króla Krakusa", współtwórca polskiej szkoły filmu animowanego. Innego jego znane animacje to: "Pięć minut dla zdrowia", "Uwaga diabeł!", "Zbrodnia na ulicy kota Brzuchomówcy" i "Człowiek z lustra". Zmarł 17 kwietnia 1966 roku. 120. rocznica

1910 - Zmarł Henri Dunant, szwajcarski kupiec i filantrop, współtwórca Czerwonego Krzyża. Poruszony cierpieniem umierających rannych żołnierzy po bitwie pod Solferino doprowadził do zwołania międzynarodowej konferencji, która w 1863 roku powołała do życia Czerwony Krzyż. Był laureatem pierwszej Pokojowej Nagrody Nobla w 1901 roku. Urodził się 8 maja 1828 roku.

1918 - Polska Komisja Likwidacyjna w Krakowie przejęła władzę nad Zachodnią Małopolską. Władzę w Krakowie przejęła dzień później. Komisja odmówiła podporządkowania się Radzie Regencyjnej Królestwa Polskiego, która powołały Witolda Czartoryskiego na stanowisko Komisarza Generalnego Polskiego Rządu dla Galicji i polskiej części Śląska. Polska Komisja Likwidacyjna, wraz z lwowskim Tymczasowym Komitetem Rządzącym, została zniesiona dekretem Naczelnika Państwa z 10 stycznia 1919 roku. 105. rocznica

1918 - I wojna światowa: w greckim porcie Mudros podpisano zawieszenie broni między Turcją a państwami alianckimi. 105. rocznica

1921 - Urodził się Wacław Bojarski, poeta tak zwanego pokolenia Kolumbów, współzałożyciel i redaktor konspiracyjnego pisma literackiego „Sztuka i Naród”. Pisał liryki, groteskowe opowiadania i piosenki żołnierskie. 25 maja 1943 wraz z Tadeuszem Gajcym i Zdzisławem Stroińskim składał wieniec pod pomnikiem Kopernika z okazji jego czterechsetnej rocznicy śmierci. W czasie odwrotu doszło do strzelaniny z Niemcami, w której Bojarski został ciężko ranny. Zmarł 5 czerwca 1943.

1922 - Benito Mussolini przejął władzę we Włoszech. Dostał misję sformowania rządu od króla Wiktora Emanuela. Nie oddał władzy do lipca 1943 roku, gdy został odwołany przez swoich najbliższych współpracowników.

1930 - Urodził się Cliff Brown, amerykański trębacz jazzowy, obok Raya Charlesa zapoczątkował tzw. hard bop. Pomimo wczesnej śmierci - w 26 roku życia - wywarł duży wpływ na kształtowanie się bebopowego prądu w amerykańskim jazzie i zyskał olbrzymie grono naśladowców, wśród których znaleźli się między innymi Lee Morgan czy Wynton Marsalis. Zmarł 26 czerwca 1956 roku.

1932 - Urodził się Louis Malle, francuski reżyser filmowy, wywodzący się z ruchu nowej fali. Zadebiutował w 1958 roku głośnym filmem "Windą na szafot" z Jeanne Moreau i muzyką Milesa Davisa. Jego kolejna produkcja, z tego samego roku, zatytułowana "Kochankowie" odbiła się szerokim echem w świecie, nie tylko filmowym. Film był przejściowo zakazany w USA ze względu na śmiałe sceny erotyczne. Od lat 70. Louis Malle pracował w Stanach Zjednoczonych. Przez całe życie realizował także filmy dokumentalne. Zmarł 23 listopada 1995 roku.

1933 - Urodził się Tadeusz Chyła, Chyła, piosenkarz, kompozytor, gitarzysta i satyryk, autor słynnej "Ballady o cysorzu”. Stworzył dwie grupy kabaretowe: To Tu i Silną Grupę pod Wezwaniem. Z wykształcenia był malarzem. Uprawiał malarstwo sztalugowe, ścienne, a także scenografię. Zasłynął jednak, jako autor i wykonawca piosenek i ballad, okraszonych humorem i satyrą. Oprócz utworu o cysorzu, wśród jego największych przebojów znalazły się: "Ballada o Zenku Dreptaku”, "Być dziewczyną”, "Pochód świętych”, "Sen psa” i "Tamara”. Zmarł 23 lutego 2014 roku. 90. rocznica

1934 - Urodził się Frans Brüggen, holenderski flecista, dyrygent i pedagog. Koncertował w całej Europie, jako solista i kameralista, był wirtuozem gry na flecie prostym oraz znawcą stylu wykonawczego muzyki baroku. Wraz z Sieuwertem Versterem założył w latach 80. Orkiestrę XVIII Wieku, wykonującą muzykę dawną na instrumentach z epoki. Zmarł 13 sierpnia 2014 roku.

1936 - Zmarł Ferdynand Ruszczyc, malarz, grafik, scenograf, profesor Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzył pejzaże, często o charakterze symbolicznym. Był autorem ilustracji, winiet i okładek książkowych. Projektował plakaty, ekslibrisy i znaczki. Pisał też artykuły o zabytkach Wileńszczyzny. Urodził się 10 grudnia 1870 roku.

1937 - Urodził się Claude Lelouch, francuski reżyser, scenarzysta, operator, producent filmowy, twórca między innymi filmów: "Kobieta i mężczyzna", "Całe nasze życie", "Czy zabiła", "Mężczyzna, który mi się podoba", "Każdy ma swoje kino”, "Piękna historia”. Za film "Kobieta i mężczyzna” z 1966 roku został uhonorowany Oscarem. Jego kameralne, niespieszne w akcji, pozbawione dramaturgii i niemal zawsze zakończone happy endem filmy, krytycy francuscy nazywają "lelouchien".

1938 - Amerykańska stacja radiowa CBS nadała słuchowisko Orsona Wellesa według powieści "Wojna światów” Herberta Georga Wellsa, relacjonujące lądowanie Marsjan. Przedstawienie zostało potraktowane przez słuchaczy, jako rzeczywisty reportaż z inwazji Marsjan na Ziemię i wzbudziło panikę wśród mieszkańców New Jersey. Zgodnie ze scenariuszem, to tam właśnie mieli pojawić się goście z innej planety. Radiowa adaptacja noweli jest uważana za najlepiej przygotowaną produkcję w dziejach. 85. rocznica

1939 - Zarządzenie Reichsfuehrera SS Heinricha Himmlera o przesiedleniu do Generalnego Gubernatorstwa ludności polskiej i żydowskiej z ziem polskich włączonych do Rzeszy.

1942 - Przy budowanej przez IG Farbenindustrie fabryce kauczuku syntetycznego powstał podobóz Buna, przemianowany następnie na Auschwitz III - Monowitz.

1944 - Dekret PKWN "O ochronie państwa", przewidujący wysokie kary między innymi karę śmierci dla "wrogów demokratycznego ustroju".

1949 - Urodził się Andrzej Rybiński, piosenkarz, gitarzysta i kompozytor, wokalista i gitarzysta popularnego w latach 70. zespołu Andrzej i Eliza. Na początku lat 80. rozpoczął karierę solową. Jest twórcą popularnych piosenek "Nie liczę godzin i lat” oraz "Czas relaksu”.

1950 - Rozpoczęła się reforma systemu pieniężnego. Jednocześnie była to denominacja. Trwała do 8 listopada 1950 roku, kiedy to straciły ważność wszystkie pieniądze będące w obiegu przed 30 października. Pieniądze zdeponowane w bankach, a także ceny i płace pracownicze przeliczono w proporcji - sto złotych starych na trzy złote nowe, a gotówkę w stosunku - sto złotych starych na jeden złoty nowy. Władze uzasadniały reformę chęcią pozbawienia pieniędzy kapitalistów, prywaciarzy i spekulantów. W tym celu przygotowano również ustawę o zakazie posiadania walut obcych, złotych monet, złota i platyny oraz o zaostrzeniu kar za niektóre przestępstwa dewizowe.

1951 - Uchwalono ustawę o powołaniu Polskiej Akademii Nauk i likwidacji Polskiej Akademii Umiejętności oraz Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Stworzenie nowej instytucji miało ułatwić władzom politycznym kontakt ze środowiskiem naukowym oraz zapewniać sobie jego wsparcie, przy jednoczesnej kontroli tego środowiska. Miało ponadto ułatwić finansowanie badań naukowych i koncentrowanie ich wokół problemów uznanych za najważniejsze dla państwa.

1954 - Utworzono Parki Narodowe: Tatrzański, Pieniński i Babiogórski.

1957 - Zmarł Daniel von Berlinenkampf Rodich-Laskowski, polski ziemianin, urzędnik państwowy. Podczas I wojny światowej, pełnił stanowisko komisarza powiatowego powiatu krakowskiego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pracował w administracji rządowej. Był sekretarze ministra Władysława Grabskiego, a 1921 roku został mianowany Naczelnikiem Wydziału w Prezydialnego Rady Ministrów. Urodził się 23 lipca 1884 roku.

1960 - Urodził się Diego Maradona, argentyński piłkarz, napastnik i pomocnik. W mistrzostwach świata w Meksyku w 1986 roku poprowadził reprezentację swojego kraju do zdobycia tytułu mistrzów świata. Jest uznawany za najlepszego piłkarza przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Zmarł 25 listopada 2020 roku.

1963 - Założono włoską firmę motoryzacyjną Lamborghini. 60. rocznica

1967 - Zmarł Jan Cieśliński, architekt, docent PWSSP w Poznaniu, wiceprezydent Poznania. Autor m.in. projektu poznańskiego Hotelu Merkury. Urodził się 18 grudnia 1899 roku.

1968 - Premiera francuskiej komedii filmowej "Żandarm się żeni" w reżyserii Jeana Girault. To trzecia część serii o żandarmie Ludovicu Cruchot, z Louisem de Funesem w roli głównej. 55. rocznica

1975 - Zmarł Gustav Hertz, niemiecki fizyk pochodzenia żydowskiego, profesor uniwersytetu w Halle. W pracy badawczej zajmował się wyznaczeniem poziomów energetycznych atomów. Laureat Nagrody Nobla, wraz z J. Franckiem w 1925 roku, w dziedzinie fizyki, za odkrycie praw rządzących zderzeniem elektronu z atomem. Urodził się 22 lipca 1887 roku.

1979 - W pożarze w kopalni "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach zginęło 22 górników.

1983 W Argentynie po siedmiu latach rządów junty wojskowej przeprowadzono pierwsze demokratyczne wybory generalne. 40. rocznica

1984 - Ze zbiornika na Wiśle pod Włocławkiem wyłowiono ciało księdza Jerzego Popiełuszki. Duchowny został zamordowany przez bezpiekę 19 października. Miał 37 lat. W 2010 roku został beatyfikowany, jako męczennik za wiarę. Trwa jego proces kanonizacyjny. Ksiądz Popiełuszko był kapelanem warszawskiej "Solidarności", obrońcą praw człowieka w PRL. Odprawiane przez niego nabożeństwa za Ojczyznę gromadziły tysiące ludzi. W homiliach otwarcie mówił o obronie ideałów "Solidarności", a także o sprzeciwie wobec przemocy. Publicznie krytykował nadużycia komunistycznej władzy, wystrzegając się przy tym głoszenia nienawiści do przeciwników. Czerpał z nauczania prymasa Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Był wielokrotnie inwigilowany i szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Urodził się 14 września 1947 roku.

1986 - Zmarł Andrzej Markowski, dyrygent, kompozytor, dyrektor Filharmonii Wrocławskiej, twórca Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans i jego pierwszy dyrektor. Jest autorem licznych utworów orkiestrowych, instrumentalnych i rozrywkowych. Podczas II wojny światowej był żołnierzem AK i brał udział w powstaniu warszawskim. Urodził się 22 sierpnia 1924 roku.

1989 - Premiera filmu "300 mil do nieba" w reżyserii Macieja Dejczera.

1991 - Zmarł Renato de Barbieri, włoski skrzypek wirtuoz, uznany za jednego z najlepszych interpretatorów utworów Niccolo Paganiniego. Urodził się 5 listopada 1920 roku.

1992 - Watykan ogłosił oficjalną rehabilitację Galileusza, włoskiego astronoma, fizyka i matematyka. Galileo Galilei odkrył prawa ruchu wahadła i swobodnego spadania ciał, stwierdził obrót słońca dookoła własnej osi oraz zastosował lunetę do obserwacji astronomicznych. Jednak jego odkrycia nie spotkały się z aprobatą Kościoła. W 1633 roku trybunał inkwizycyjny wpisał jego dzieło - "Dialog o dwu najważniejszych układach świata: ptolemeuszowym i kopernikowym" - na listę ksiąg zakazanych i zmusił Galileusza do odwołania swoich poglądów. Jego nauka została potępiona przez Kościół i astronom do końca życia pozostał w uwięzieniu, które miało postać aresztu domowego. W 1992 roku papież Jan Paweł II uznał, że Kościół popełnił błąd, potępiając włoskiego astronoma.

1992 - W Tel Awiwie zmarł Artur Eisenbach, historyk, znawca dziejów ludności żydowskiej w Polsce, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego w latach 1966-1968. Urodził się w Nowym Sączu, 7 kwietnia 1906 roku.

2006 - Zmarł Clifford James Geertz, amerykański antropolog, współtwórca antropologii interpretatywnej, która radykalnie odmieniła oblicze współczesnej antropologii. Podkreślał uwikłanie badacza w proces tworzenia opisu, niemożność dotarcia w badaniach antropologicznych do absolutnej prawdy, problemy komunikacji między kulturami. Urodził się 23 sierpnia 1926 roku.

2008 - Grzegorz Lato został wybrany na prezesa PZPN. Kadencję zakończył 26 października 2012, nie ubiegając się o reelekcję. W latach 1971-1984 był reprezentantem Polski, wystąpił w 100 oficjalnych spotkaniach. Jako prawy napastnik wybrany do jedenastki stulecia PZPN. Z kadrą trzykrotnie uczestniczył w mistrzostwach świata, podczas których zdobył 10 goli, co jest rekordem w historii występów reprezentacji Polski na mistrzostwach świata. 15. rocznica

2009 - Na miesiąc przed swoimi 101 urodzinami zmarł Claude Lévi-Strauss, francuski antropolog i filozof, twórca strukturalizmu w antropologii kulturowej, członek Akademii Francuskiej Główne jego prace to: "Antropologia strukturalna”, "Smutek tropików”, "Totemizm dzisiaj” oraz "Myśl nieoswojona”. Urodził się 28 listopada 1908 roku.

2010 - Zmarł Ryszard Czekała, reżyser i scenarzysta filmów animowanych. Do jego najważniejszych animacji należą: "Syn”, "Apel”, "Wypadek”, "Sekcja zwłok”, "Człowiek i chleb”, "Syrenka Warszawska” oraz "Zofia". Urodził się 5 marca 1941 roku.

2013 - Zmarł Michael Palmer, amerykański pisarz, autor thrillerów medycznych. Jego książki zostały przetłumaczone na 35 języków i wydane w ponad 40 krajach świata. Większość z nich trafiła na listy bestsellerów. Jedna z jego najbardziej znanych powieści "Krytyczna terapia" została sfilmowana. W rolach głównych zagrali Hugh Grant i Gene Hackman. Urodził się 9 października 1942 roku. 10. rocznica

2015 - Zmarła Monika Zbrojewska prawniczka, adwokat, ekspert w dziedzinie prawa karnego, profesor nadzwyczajna Uniwersytetu Łódzkiego, w latach 2014-2015 pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, którą straciła na skutek postępowania za prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Urodziła się 5 sierpnia 1972 roku.

2020 - Zmarła Agnieszka Fatyga, aktorka teatralna i telewizyjna, piosenkarka, śpiewaczka, pianistka. Występowała w teatrach warszawskich: Narodowym, Ateneum oraz w Operetce Warszawskiej. Urodziła się 21 lipca 1958 roku.

2020 - Zmarł Ryszard Miazek, ekonomista zajmujący się gospodarką rolną i publicysta, polityk PSL. W latach 2000 - 2002 był prezesem zarządu Polskiego Radia. Wcześniej pełnił rolę prezesa zarządu Telewizji Polskiej, zasiadał także w Krajowej radzie Radiofonii i Telewizji. W 1992 roku był rzecznikiem prasowym rządu Waldemara Pawlaka. Zmarł na skutek choroby Covid -19. Urodził się 18 maja 1945 roku.

2021 - Zmarła Aleksandra Bubicz-Mojsa, śpiewaczka operowa i pedagog. Posługiwała się sopranem koloraturowym. Solistka Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie między innymi wykonywała partię Królowej Nocy w operze Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusza Mozarta. Współpracowała z Operą Narodową w Rydze oraz Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie, a także Filharmonią Lubelską, Operą Dolnośląską we Wrocławiu oraz Operą Krakowską i Teatrem Muzycznym w Lublinie. Prowadziła klasę śpiewu w Akademii Muzycznej w Łodzi. Urodziła się w 1967 roku.

2022 - W wypadku drogowym zginęła Lucyna Wiśniewska, lekarz neurolog, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu, była posłanka Prawa i Sprawiedliwości i Prawicy Rzeczypospolitej, działaczka Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Urodziła się 30 czerwca 1955 roku. 1. rocznica

2022 - Zmarł Mike Cossi, pierwotnie Maciej Kossowski, polski piosenkarz, trębacz, kompozytor i aranżer. W latach 1963-1967 był solistą Czerwono-Czarnych. Następnie występował z zespołem Tajfuny. Współpracował, jako producent, kompozytor, aranżer i piosenkarz ze "Studiem Rytm” w Polskim Radio Warszawa. Tworzył muzykę dla takich wykonawców jak: Kasia Sobczyk, Jacek Lech, Filipinki, Halina Frąckowiak i Grupa ABC. Najbardziej znane, jego piosenki to: "Wakacje z blondynką” oraz "Agatko pocałuj”, "Dwudziestolatki”, "Domowe strachy”, "Nie mówię żegnaj”. W 1970 roku osiedlił się w Nowym Jorku. Urodził się 11 lutego 1937 roku w Grudziądzu. 1. rocznica

Zobacz także

2023-12-20, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 20 grudnia - Międzynarodowy Dzień Ludzkiej Solidarności, ustanowiony przez ONZ. 20 grudnia - Dzień Ryby, obchodzony w Polsce. » więcej 2023-12-19, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 19 grudnia - 1741 - Zmarł Vitus Bering, duński żeglarz i odkrywca, w służbie rosyjskiej. Na polecenie cara Piotra I odbył wiele odkrywczych wypraw na Syberię… » więcej 2023-12-18, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 18 grudnia - Międzynarodowy Dzień Migrantów, ustanowiony przez ONZ. 18 grudnia - Święto narodowe Nigru, obchodzone w rocznicę proklamowania republiki… » więcej 2023-12-17, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 17 grudnia - Dzień bez Przekleństw, obchodzony w Polsce. 17 grudnia - Święto narodowe Bhutanu - Dzień Bhutanu, obchodzony w rocznicę wprowadzenia monarchii… » więcej 2023-12-16, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 16 grudnia - Święto narodowe Bangladeszu - Dzień Zwycięstwa, obchodzony w rocznicę proklamowania niepodległości w 1971 roku. 16 grudnia - Święto narodowe… » więcej 2023-12-15, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 15 grudnia - Dzień Ludwika Zamenhofa, obchodzony w rocznicę urodzin twórcy międzynarodowego języka esperanto w 1859 roku. 15 grudnia - Święto Służby… » więcej 2023-12-14, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 1503 - Urodził się Nostradamus, właściwe nazwisko Michael de Nostre-Dame, francuski astrolog, lekarz króla Karola IX, matematyk i wizjoner, okultysta. Autor… » więcej 2023-12-13, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 13 grudnia - Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego, obchodzony w Polsce. 13 grudnia - Światowy Dzień Skrzypiec. 13 grudnia - Dzień Księgarza, obchodzony… » więcej 2023-12-12, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 12 grudnia - Międzynarodowy Dzień Neutralności. 12 grudnia - Międzynarodowy Dzień Powszechnego Ubezpieczenia Zdrowotnego. 12 grudnia - Święto narodowe… » więcej 2023-12-11, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 11 grudnia - Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich, ustanowiony przez ONZ w 2002 roku, na zakończenie Międzynarodowego Roku Terenów Górskich. 11 grudnia… » więcej
1112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »