Radio Opole » Grupa Azoty ZAK S.A. » Aktualności » Wyniki finansowe Grupy Azoty ZAK w III kwartale 2022…
2022-11-10, 09:01 Autor: Grupa Azoty ZAK S.A.

Wyniki finansowe Grupy Azoty ZAK w III kwartale 2022 r. kształtowane przez bezprecedensowy wzrost cen surowców

Grupa Azoty ZAK S.A.
Grupa Azoty ZAK S.A.
W III kwartale 2022 roku wyniki finansowe Grupy Azoty ZAK były zdeterminowane w szczególności skutkami zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę i bezprecedensowym wzrostem cen gazu ziemnego. Grupa Azoty ZAK osiągnęła w III kwartale 2022 r. 77 mln zł zysku netto, przychody na poziomie 1,24 mld zł oraz wynik EBITDA w wysokości 105 mln zł. Marża ukształtowała się na poziomie 8,5%.
W ujęciu narastającym, Spółka w 9 miesiącach 2022 r. wygenerowała 531 mln zł zysku netto, 3,84 mld zł przychodów ze sprzedaży oraz 711 mln zł wyniku EBITDA.

- W trzecim kwartale Grupa Azoty ZAK w dalszym ciągu mierzyła się z wyzwaniami, które są następstwem zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę. Na rynkach panowała duża niepewność związana z gwałtownym wzrostem ceny gazu ziemnego, powodująca niespotykaną presję cenową, która była bezpośrednią przyczyną ograniczenia produkcji nawozów do minimum. W tym czasie ograniczenia produkcji dotyczyły całego europejskiego rynku nawozowego, a Grupa Azoty ZAK ograniczyła pracę instalacji jako jeden z ostatnich producentów w Unii Europejskiej. Spadki cen gazu pozwoliły na podjęcie w drugiej połowie października decyzji o przywracaniu pełnych mocy produkcyjnych nawozów. Zgodnie z harmonogramem, w omawianym okresie przeprowadziliśmy również planowany postój remontowy. W III kwartale kontynuowaliśmy realizację inwestycji z nakładami rzędu 65 mln zł. Wśród najważniejszych zadań można wymienić Nową Koncepcję Energetyczną o łącznym budżecie 291 mln zł, oddaną do użytku instalację fotowoltaiczną oraz rozpoczętą budowę Laboratorium Paliw Alternatywnych. Inicjatywy te są ściśle powiązane ze strategicznym programem Grupy Azoty – „Zielone Azoty” - mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK, wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A.
Segment Oxoplast

W warunkach znaczącego spowolnienia rynku, przychody Segmentu Oxoplast w III kwartale 2022 r. ukształtowały się na poziomie 228 mln zł. Wysokie i niestabilne ceny surowców, głównie gazu ziemnego, doprowadziły do osłabienia popytu na produkty Segmentu. Odbiorcy odkładali decyzje zakupowe w czasie lub dokonywali zakupów w minimalnym zakresie.

W III kwartale 2022 r. Segment Oxoplast funkcjonował pod Siłą Wyższą oraz realizował prace związane z planowymi postojami technologicznymi instalacji produkcyjnych, co przełożyło się na ograniczenia dostępności wolumenów produktów. Celem wykonania swoich zobowiązań wobec kluczowych odbiorców, Segment Oxoplast po części posiłkował się dostawami produktów w formule SWAP od innych producentów.
Niemniej jednak wysokie koszty produkcji, wynikające m.in. z cen surowców, decydowały o niskiej konkurencyjności Grupy Azoty ZAK wobec producentów działających poza Europą.
Segment Agro

Bezprecedensowy wzrost ceny gazu ziemnego - podstawowego surowca do produkcji, doprowadził do znaczącego wzrostu kosztów, jak również spadku popytu na nawozy azotowe. W efekcie podjęto decyzję o ograniczeniu z dniem 24 sierpnia pracy instalacji Jednostki Produkcyjnej Nawozy do minimum, tj. do 43% zdolności produkcyjnych. Jednocześnie zintensyfikowano sprzedaż produktów o wysokiej rentowności – roztworów mocznika z linii RedNOX®. Decyzję o rozpoczęciu procesu rozruchu instalacji i powrocie do ich 100-procentowych zdolności produkcyjnych podjęto z dniem 21 października. Kwartalne przychody ze sprzedaży w Segmencie Agro wyniosły 899 mln zł.
Grupa Azoty to zdecydowany lider krajowego rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Ważnym filarem strategii Grupy Azoty są inwestycje, a największy projekt to Polimery Police, realizowany przez spółkę celową Grupa Azoty Polyolefins. Jest to jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność surowcową kraju.

W 2021 roku Grupa Azoty opublikowała strategię do 2030 roku, która stanowi plan konkretnych działań, napędzanych przez transformację klimatyczno-energetyczną Grupy Kapitałowej. Ogłoszona strategia stanowi odpowiedź Grupy na wymagania europejskiej polityki klimatycznej. Szczegółowe projekty z zakresu m.in. zielonej energii przemysłowej, ograniczenia emisyjności oraz dekarbonizacji opisane zostały w kluczowym projekcie „Zielone Azoty”.

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. to producent nawozów azotowych odznaczających się wyjątkowymi parametrami wysiewnymi oraz alkoholi OXO i plastyfikatorów, w tym pierwszego polskiego plastyfikatora nieftalanowego. Kędzierzyńskie produkty, takie jak ZAKsan®, Salmag®, RSM®, Oxoviflex® i NOXy®, znajdują zastosowanie w wielu sektorach gospodarki: rolnictwie, budownictwie, przetwórstwie chemicznym, przemyśle tworzywowym i motoryzacyjnym. Spółka posiada własną elektrociepłownię, port załadunkowy, świadczy specjalistyczne usługi laboratoryjne. Jest właścicielem i głównym sponsorem klubu siatkarskiego Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Zobacz także

2022-12-16, godz. 14:55 Kędzierzyńska spółka wyłoniła Ambasadora Marki Grupy Azoty Grupa Azoty ZAK oficjalnie rozpoczęła współpracę z Ambasadorem Marki Grupa Azoty na rok akademicki 2022/2023. Spółkę, jak i całą Grupę Kapitałową… » więcej 2022-12-15, godz. 15:49 Zmiany w Zarządzie Grupy Azoty ZAK - komunikat prasowy Rada Nadzorcza Grupy Azoty Zakładów Azotowych Kędzierzyn S.A. przyjęła rezygnację Pana Aleksandra Prusa z funkcji Wiceprezesa Zarządu, z dniem 15 grudnia… » więcej 2022-12-14, godz. 14:54 Pierwsza edycja programu Grupa Azoty START Dziesięć zakwalifikowanych wniosków na kwotę 20 000 zł i dwadzieścia trzy na kwotę 7 500 zł – to podsumowanie w liczbach pierwszej edycji programu Grupa… » więcej 2022-12-07, godz. 10:11 Akcja „10 metrów słodkości” Była to 10. edycja inicjatywy charytatywnej, w ramach której pracownicy Grupy Azoty ZAK dzielą się dobrem z innymi, zbierając słodycze na rzecz lokalnych… » więcej 2022-12-01, godz. 16:33 Grupa Azoty ZAK S.A. dofinansowała remont ulicy Mostowej 1 grudnia 2022 roku, z udziałem przedstawicieli Powiatu i Grupy Azoty ZAK S.A. odbyła się oficjalna wizytacja i odbiór techniczny wyremontowanego odcinka drogi… » więcej 2022-12-01, godz. 14:14 Kędzierzyńska spółka Grupy Azoty oficjalnie uruchomiła Centrum Badawczo-Rozwojowe W Kędzierzynie-Koźlu działalność oficjalnie rozpoczęło Centrum Badawczo-Rozwojowe Grupy Azoty ZAK. Inwestycja o wartości 39 mln zł w znaczący sposób… » więcej 2022-11-22, godz. 09:13 Powołanie Wiceprezesa Zarządu Grupy Azoty ZAK Podczas posiedzenia w dniu 21 listopada 2022 r. Rada Nadzorcza Grupy Azoty Zakładów Azotowych Kędzierzyn S.A. dokonała zmian w składzie Zarządu Spółki… » więcej 2022-10-24, godz. 14:15 Grupa Azoty ZAK przywraca pełne moce produkcyjne nawozów 21 października 2022 r. Zarząd Grupy Azoty ZAK S.A. w Kędzierzynie-Koźlu podjął decyzję o rozpoczęciu procesu rozruchu instalacji w Jednostce Produkcyjnej… » więcej 2022-10-21, godz. 13:03 Rusza 6. edycja programu Ambasador Marki Grupa Azoty Jesteś studentem, doktorantem, działasz aktywnie na rzecz społeczności studenckiej i wiążesz swoją przyszłość z sektorem przemysłowym? Grupa Azoty rozpoczyna… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »