Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-09-03, 14:06 Autor: Ewa Skrabacz, Marek Świercz

Andrzej Mazur o tym, że czas na awans młodych i wykształconych, którzy zmienią zabetonowane układy w Kędzierzynie-Koźlu

Andrzej Mazur o tym, że czas na awans młodych i wykształconych, którzy zmienią zabetonowane układy w Kędzierzynie-Koźlu
- To moja osoba połączyła różne środowiska, którym zależy na tym, by Kędzierzyn-Koźle, który wpadł w spiralę ujemnego rozwoju i stał się ośrodkiem zamierającym, przestał być zarządzany przez te same personalne układy, które od wielu lat dzielą publiczne środki - tak w Loży Radiowej dr Andrzej Mazur, kandydat KKW SLD - Lewica Razem na prezydenta Kędzierzyna-Koźla, tłumaczył fakt, że poparły go ugrupowania, które w innych miastach idą do wyborów w odmiennych konstelacjach, na przykład Nowoczesna.
Nasz gość przekonywał, że w ostatnich latach żadna "dobra zmiana" do jego rodzinnego miasta nie dotarła a ostatnia kadencja została stracona, bo nie zostały spełnione zapowiedzi ożywienia gospodarczego. Jak mówi, strefa przemysłowa nie została zagospodarowana a sprzedaż portu rzecznego w Koźlu, prezentowana jako sukces, jest - jego zdaniem - strategicznym błędem, bo oznacza pozbycia się obiektu, które będzie miał kluczowe znaczenie, gdy ruszy wreszcie program ożywienia żeglugi śródlądowej na linii północ - południe. Dowodem bezsilności władz miasta jest także to, że od wielu lat nie są w stanie rozwiązać problemu emisji benzenu.

- Kolejny problem to upadek małych firm, sklepów czy lokali na kozielskim rynku, który po południu zamiera. Jeśli klienci nie mogą zaparkować, to jadą na zakupy do dużego hipermarketu, a nasze rodzinny firmy padają - podkreśla Mazur.

Nasz gość mocno akcentuje także problem młodzieży, która z jednej strony nie może kontynuować w mieście kształcenia (próby uruchomienia filii wyższych uczelni kończą się fiaskiem, pod znakiem zapytania stoi podobno przyszłość filii Politechniki Opolskiej), a z drugiej strony nie mogą znaleźć w Kędzierzynie-Koźlu sensownej i dobrze płatnej pracy, więc emigrują.

- Zależy nam na uruchomieniu mechanizmu awansu młodych i wykształconych ludzi w sektorze publicznym, który jest od lat zabetonowany. Nawet gdy zmienia się prezydent czy starosta, kluczowi urzędnicy pozostają na swoich stanowiskach - mówi Mazur.

Zobacz także

2018-08-30, godz. 10:31, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Pawłem Grabowskim i komentarz Marcina Gambca - To, że nie jestem z Opola, jest jednym z moich największych atutów. Mogę popatrzeć na sprawy z zewnątrz, bez faworyzowania którejkolwiek z dzielnic. Przede wszystkim jednak nie jestem częścią opolskiego układu zależności i mogę… » więcej 2018-08-30, godz. 10:08, Publicystyka w Radiu Opole Rafał Tkacz o wyborach, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kampanii, a nie wiecie, kogo zapytać - W opolskiej delegaturze zarejestrowało się 207 komitetów wyborczych, do których trzeba doliczyć te 26, które zarejestrowały się w Warszawie. To te, którą chcą wystawić kandydatów w większej licznie województw, duże partie… » więcej 2018-08-29, godz. 12:55, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Janem Strzeżkiem i komentarz Wojciecha Krzemińskiego Jan Strzeżek, ogólnopolski lider Młodej Prawicy - Mój konserwatyzm to efekt wychowania, wartości wyniesionych z rodzinnego domu. Moja rodzina była zaangażowana w podziemie w czasie II wojny i w działalność antykomunistyczną pod… » więcej 2018-08-28, godz. 07:26, Publicystyka w Radiu Opole Marcin Ociepa o tym, że Opolszczyzna koniecznie potrzebuje zmiany ekipy rządzącej regionem - Zwłaszcza z perspektywy Warszawy widać, że Opolszczyzna znalazła się na rozwojowym zakręcie. ma gigantyczne problemy, z którymi obecna ekipa rządząca regionem po prostu sobie nie radzi. Po kilkunastu latach rządów tej koalicji… » więcej 2018-08-28, godz. 07:14, Publicystyka w Radiu Opole Henryk Kroll o szyldzie mniejszości, niewymuszonej asymilacji i o tym, że opolscy Niemcy coraz częściej głosują na PiS - Pojawiło się wśród samorządowców takie niebezpieczne zjawisko, wstyd przed startem pod szyldem Mniejszości Niemieckiej. Samorządowcy zakładają własne komitety a obecne władze TSKN niepotrzebnie godzą się na to, by nie wystawiać… » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »