Zjednoczona Prawica zaprezentowała w Nysie kandydatów do sejmiku województwa, rady powiatu oraz gminy.
Kandydat na burmistrza Nysy Paweł Nakonieczny zaznaczył, że ugrupowania prawicowe startują w regionie ze wspólnej listy Prawa i Sprawiedliwości. - To pokazuje, że te struktury prawicowe w tych wyborach występują razem. Nie damy się podzielić, nie damy się złamać, chcemy, aby nasze poparcie było wyrażone jak największą liczbą głosów z różnych środowisk.
Na listach wyborczych znaleźli się między innymi dotychczasowi samorządowcy, sołtysi, prawnicy, przedsiębiorcy czy nauczyciele. Obecność tej ostatniej grupy ma być, według Pawła Nakoniecznego, dowodem na słuszność reformy oświaty przeprowadzanej przez PiS.
- Gdyby reforma oświaty zaproponowana przez rząd Prawa i Sprawiedliwości była zła, jestem przekonany, że nauczyciele na naszych listach nie chcieliby się znaleźć - zaznaczał.
Głównymi założeniami programowymi są między innymi poprawa finansów w Nysie czy bezpieczeństwa na drogach. - Dzisiaj widzimy pod wieloma szkołami, jak nie ma możliwości zatrzymania samochodu, jeszcze nie pod każdą szkołą można zatrzymać autobus, z którego bezpiecznie wysiądą dzieci. My to chcemy zmienić, bo uważamy, że inwestycja w dzieci, inwestycja w rodzinę to najważniejsze dobro i do tego samorząd jest powołany.
Nie zabrakło pomysłu na walkę ze smogiem, co PiS chce realizować między innymi poprzez bezpłatne przejazdy autobusami nyskiego MZK. Ma to kosztować gminę około 2 milionów złotych rocznie. Jak zaznaczał Nakonieczny, podobną kwotę gmina wraz ze spółkami miejskimi przeznacza na utrzymanie siatkarskiej drużyny Stali Nysa.
- To jest zadanie, które powinny realizować podmioty prywatne niezwiązane z samorządem, więc tutaj inwestycja w ludzi, a nie inwestycja w przedmioty zbytku - przekonywał.
Wśród propozycji pojawiło się też doposażenie szkół w obiekty sportowe. Paweł Nakonieczny odniósł się również do sytuacji nyskiej chirurgii naczyniowej. Jego zdaniem oddział powinien zostać włączony do struktur szpitala. - Jesteśmy po rozmowach z panią wojewodą, z panem dyrektorem Narodowego Funduszu Zdrowia w Opolu. Uważamy, że to będzie jeden z postulatów radnych powiatowych.
Wśród kolejnych propozycji znalazła się poprawa infrastruktury drogowej czy lepsze zagospodarowanie terenu po byłej FSD.
Na liście do sejmiku województwa znaleźli się między innymi były opolski kurator oświaty Leszek Darowski i dyrektor Zespołu Szkół w Paczkowie Martyna Nakonieczny, prywatnie żona Pawła Nakoniecznego.
Na listach do rady powiatu będziemy mogli znaleźć między innymi obecną radną nyskiej rady miejskiej Marię Żukowską, szefa gminnych struktur Porozumienia Kazimierza Wawryczuka, radnych rady powiatu Jacka Chwalenię i Kazimierza Rozumka, nauczycielkę Elżbietę Chabińską.
Z kolei o mandat radnych rady miejskiej będą ubiegać się między innymi Ewelina Szewczuk, Janusz Smagoń, Paweł Szyra, Anna Zeman, Ryszard Jamiński, Henryk Szewczuk, Wojciech Grubiak, Janusz Chabiński czy Bogumiła Stępniowska.