Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-08-24, 07:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządy stawiają tężnie solankowe. Jest na to zapotrzebowanie społeczne

Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnie solankowe, które wybudowano ostatnio w kilku miastach Opolszczyzny, stały się lokalnymi atrakcjami. Powstały m.in. w Tarnowie Opolskim, Głubczycach i Kędzierzynie-Koźlu. To nowe doświadczenie dla samorządów, zarówno jeśli chodzi o cały proces inwestycyjny, jak i eksploatację.
Największy taki obiekt na Opolszczyźnie sfinansował powiat nyski w Głuchołazach. To przygraniczne miasto było w przeszłości uzdrowiskiem znanym z wodolecznictwa. Jednak tamtejsza woda nie ma właściwości solankowych. Dlatego solanka musi być sprowadzana, bo bez niej tężnia nie wytworzy leczniczej mgiełki.

- Niskie stężenie solanki spowodowało pojawienie się glonów, które po dwóch dniach zostały usunięte - mówi wicestarosta nyski Jacek Chwalenia. – Zakupiliśmy następną porcję takiej mocnej solanki i dzisiaj już mamy spokój. Cały czas można było tam spokojnie oddychać, bo te glony, które tam zakwitły, nie były szkodliwe dla zdrowia. Trzeba pamiętać, że to jest jednak park, który jest w lesie. Jest tam mchów i porostów bardzo dużo, więc trzeba liczyć się z tym, że takie sytuację mogą wystąpić.

Z głuchołaskiej tężni korzystają także turyści oraz kuracjusze i pacjenci z pobliskich szpitali.

- Byliśmy niedawno w Tarnowie Opolskiem, tam też jest tężnia, ale mniejsza – mówi mieszkaniec Opola. – Przyjechaliśmy tutaj, żeby zobaczyć i porównać. Podoba mi się ta tężnia. Robi wrażenie, chociażby jej konstrukcja. Takie tężnie, to wspaniała rzecz.

- To głównie chodzi o oddychanie tą solanką, czyli tym, co jest bardzo zdrowe i jak byliśmy w Tarnowie Opolskim, to sporo ludzi z Opola przyjeżdżało – dodaje żona turysty, opolanka.

- Kolega przyjechał z Gdyni i chciałem mu pokazać tą rewelację – powiedział nam mieszkaniec Głuchołaz. – Jak kogoś znajdę obcego, to go tutaj wprowadzam.

Do budowy tężni przymierzają się też inne miasta Opolszczyzny. Z tężni nie każdy może korzystać, gdyż są też przeciwwskazania medyczne dla osób z niektórymi schorzeniami.
Jacek Chwalenia
Małżeństwo z Opola
Mieszkaniec Głuchołaz

Zobacz także

2018-12-21, godz. 06:30, Wiadomości z regionu Wywóz śmieci w Nysie podrożeje prawie o 100 procent Nie 8 a 15 złotych miesięcznie za osobę zapłacą w przyszłym roku mieszkańcy Nysy za wywóz śmieci. Zmianę stawek przegłosowali na sesji miejscy radni. » więcej 2018-12-20, godz. 21:15, Wiadomości z regionu Dwie szkoły w powiecie nyskim dotknęła fala zwolnień lekarskich wśród nauczycieli Dwie szkoły w powiecie nyskim mają w ostatnich dniach problemy z obsadą nauczycielską. Część z nich dostarczyła swoim przełożonym zwolnienia lekarskie, co ma związek z ogólnopolskim protestem tej grupy zawodowej. » więcej 2018-12-20, godz. 12:17, Wiadomości z regionu W wypadku w Nysie zginął rowerzysta. To już drugie podobne zdarzenie w tym mieście w ostatnich dniach Śmiertelny wypadek w Nysie. Jak podaje miejscowa policja, dziś rano na ulicy Romana Dmowskiego został potrącony 85-letni rowerzysta. » więcej 2018-12-19, godz. 17:30, Gospodarka Co dalej z uzbrojeniem podnyskiej strefy ekonomicznej? Najtańszy wykonawca znów zaoferował cenę przekraczającą budżet Nadal nie udało się znaleźć wykonawcy, który mógłby uzbroić podnyską strefę ekonomiczną Radzikowice-Goświnowice za cenę nieprzekraczającą założeń miasta. » więcej 2018-12-19, godz. 11:30, Wiadomości z regionu Na ulicach Nysy nadal można zobaczyć plakaty wyborcze. Straż Miejska: "Nie mamy narzędzi by karać niesfornych" Choć od pierwszej tury wyborów samorządowych minęły już prawie dwa miesiące, w niektórych częściach Nysy nadal można spotkać plakaty zachęcające do oddania głosu na niektórych kandydatów. » więcej
545546547548549550551
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »