Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2020-01-27, godz. 06:45, Wiadomości z regionu "Pasażerowie chcieli zmian". Od poniedziałku komunikacja miejska w Nysie będzie funkcjonować według nowego rozkładu Dziś (27.01) niektóre nyskie autobusy miejskie wyjadą na trasy według zmienionego rozkładu. » więcej 2020-01-26, godz. 08:19, Sport i turystyka Dwie wygrane i jedna porażka - to bilans naszych siatkarskich I-ligowców W 19. kolejce I ligi siatkarzy zapunktowały Stal Nysa i Mickiewicz Kluczbork. Swojego dorobku nie powiększyła ZAKSA Strzelce Opolskie. Dodajmy, że wszystkie nasze zespoły grały na wyjazdach. » więcej 2020-01-25, godz. 16:45, Wiadomości z regionu Nysa: bloki zamiast stadionu. Wkrótce koncepcja budowy osiedla Do końca lutego ma być gotowa koncepcja określająca szczegóły budowy nowego osiedla mieszkaniowego w Nysie. Około 200 lokali ma powstać w miejscu obecnego stadionu miejskiego. » więcej 2020-01-25, godz. 10:00, Kultura i rozrywka Niezwykłe widowisko na światowym poziomie. Moscow City Ballet wystąpi w Nysie Moscow City Ballet charakteryzuje się olśniewającymi kostiumami, dopracowaną do perfekcji choreografią, scenografią i grą świateł. Teatr założył wybitny choreograf Victor Smirnov-Golovanov. » więcej 2020-01-24, godz. 14:26, Wiadomości z regionu W nyskim magistracie "pracuje" elektroniczny portier. Wydaje i odbiera klucze od urzędników, może przeliczyć także czas ich pracy Urzędnicy nyskiego magistratu nie muszą już ustawiać się w kolejce ani podpisywać listy, by każdego ranka odbierać klucze do biur. Ich pracę usprawnił automatyczny depozytor, za który gmina zapłaciła ponad 72 tysiące złotyc… » więcej
425426427428429430431
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »