Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2020-01-28, godz. 21:45, Gospodarka Nyski urząd pracy zapoznał przedsiębiorców ze zmianami w prawie i nowymi możliwościami wspierania firm. "Takie spotkania są już tradycją" Zmiany w prawie istotne dla prowadzenia firmy, czy możliwości sięgania po dotacje na zwiększanie zatrudnienia. To część tematów poruszanych w czasie dzisiejszej (28.01) konferencji dla pracodawców zorganizowanej przez nyski urząd… » więcej 2020-01-28, godz. 17:30, Gospodarka Były starosta nyski został dyrektorem w miejscowym PKS. "Jego obszerna wiedza przyniesie korzyści spółce" Były starosta nyski Czesław Biłobran otrzymał posadę w spółce należącej do powiatu. Zgodnie z wcześniejszymi nieoficjalnymi doniesieniami, został on dyrektorem do spraw przewozów w miejscowym PKS-ie. » więcej 2020-01-28, godz. 07:15, Wiadomości z regionu Kolejny etap przebudowy nyskiego śródmieścia. Wkrótce drogowcy zamkną ulicę Kolejową Szykują się kolejne utrudnienia dla kierowców w centrum Nysy. Niebawem wyłączona z ruchu zostanie ulica Kolejowa. » więcej 2020-01-27, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Nyski PKS otrzymał 7 nowych autobusów. Pojazdy znacząco odmłodzą flotę przewoźnika 7 nowych autobusów o napędzie spalinowym zasiliło dziś (27.01) flotę nyskiego PKS-u. Już za kilka dni będzie można je zobaczyć na drogach powiatu. » więcej 2020-01-27, godz. 11:41, Wiadomości z regionu Za "ciężką nogę" stracili prawo jazdy Dwóch kierowców, którzy znacząco przekroczyli dopuszczalną prędkość zatrzymali mundurowi nyskiej drogówki. » więcej
424425426427428429430
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »