Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-11-06, 14:00 Autor: Jan Poniatyszyn

„Niepodległościowe wtorki” w Prudniku przybliżą wolnościowe dążenia kilku pokoleń Polaków

Prudnicki obelisk ku czci prześladowanych przez nazistów Powstańców Śląskich oraz członków Związku Polaków w Niemczech [zdj. Jan Poniatyszyn]
Prudnicki obelisk ku czci prześladowanych przez nazistów Powstańców Śląskich oraz członków Związku Polaków w Niemczech [zdj. Jan Poniatyszyn]
Cykl imprez z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości organizuje prudnickie muzeum. Spotkania te odbywać się będą pod hasłem „niepodległościowe wtorki”. Przybliżą one historyczne wydarzenia związane z 11 listopada 1918 roku. Tematyka ta uwzględni też lokalny aspekt, co nie jest proste, gdyż do 1945 roku Ziemia Prudnicka należała do państwa niemieckiego. Pierwszym prelegentem będzie dr hab. Marek Białokur z Uniwersytetu Opolskiego.
- Jego wykład obejmuje dzieje od utraty niepodległości do jej odzyskania oraz czasy nam współczesne - mówi Wojciech Dominiak, dyrektor prudnickiego muzeum. – Ta data 1918 jest datą symbolem. Poprzedziły ją różne dążenia, starania, wizje niepodległego państwa polskiego i o tym mówić będziemy na tym wykładzie. Spotkanie w kolejny wtorek poświęcone będzie rodzinie Nabzdyków, która jest mocno zasłużoną i ważną dla historii naszego miasta. Idziemy w kierunku, aby pokazać, że rok 1918 jest ukoronowaniem dążeń kilku pokoleń Polaków.

Pierwsze spotkanie z cyklu „niepodległościowych wtorków” rozpocznie się w prudnickim muzeum dzisiaj (06.11) o godzinie 18. Trzeci z listopadowych wykładów „Niemcy a sprawa polska. Romantyzm czy kalkulacja?” wygłosi Janusz Stolarczyk. Rzecz będzie o fali polonofilstwa, która wybuchła w Niemczech po upadku Powstania Listopadowego. Wstęp na wszystkie te imprezy jest bezpłatny.
Wojciech Dominiak

Zobacz także

319320321322323324325
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »