Do Centralnego Biura Antykorupcyjnego wystąpił dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Prudniku. Poprosił o przeszkolenie swoich pracowników. Za poprzedniego kierownictwa w placówce tej doszło do nadużyć finansowych, których finałem były skazujące wyroki sądowe. Nieczęsto zdarza się, aby samorządy lokalne, czy podległe im instytucje z własnej inicjatywy zgłaszały się do CBA.
- Wdrożenie strategii antykorupcyjnej wiąże się z transparentnością i uczciwością – mówi Tomasz Szurmak, który od dwóch lat jest dyrektorem DPS w Prudniku. – Zwróciłem się pisemnie do dyrektora delegatury CBA we Wrocławiu z prośbą o przeprowadzenie certyfikowanego szkolenia antykorupcyjnego wszystkich pracowników DPS. Podniesie to wiedzę i uwrażliwi, co jest korupcją, a co nie jest, co jest podarunkiem. Takie szkolenie poprawi jakość pracy z dostawcami różnych produktów m.in. leków. Chcemy być tak, jak żona Cezara.
DPS w Prudniku podlega tamtejszemu powiatowi, który m.in. sprawuje funkcje kontrolne nad tą jednostką. Potrzeby przeprowadzenia szkolenia przez służby zwalczające korupcję nie neguje starosta prudnicki Radosław Roszkowski: - Warto zastanowić się, czy takie szkolenie byłoby potrzebne w innych placówka m.in. w starostwie. Inicjatywa cenna, chociaż nie jestem do końca przekonany, czy w kontekście szczegółów pracy tej jednostki. Temat jest do przemyśleń. W przyszłości rozważymy możliwość takiego szkolenia dla pozostałych szefów jednostek i kluczowych pracowników.
Szkolenie pracowników DPS w Prudniku CBA przeprowadzi we wrześniu. W kwietniu przed sądem w Opolu zakończył się proces zwolnionych pracowników tej instytucji opieki społecznej. Za przywłaszczenie blisko 150 tysięcy złotych byłej głównej księgowej oraz magazynierce orzeczono kary więzienia. Byłego dyrektora ukarano grzywną.