61 osób zadeklarowało w Prudniku przekazanie potrzebującym swoich komórek macierzystych i szpiku. Tamtejszy Zespół Szkół Medycznych zorganizował II Festiwal Nauki. W trakcie imprezy prowadzono również rejestrację potencjalnych dawców ludzkich komórek ratujących życie. Informacje o takich osobach gromadzone są w bazie danych Fundacji DKMS. Mogą one pomóc chorym na nowotwory krwi.
- To jest gest, który nic nie kosztuje, a daje wiele satysfakcji - powiedział nam Łukasz, słuchacz popularnego w Prudniku „Medyka”. – Zarejestrowałem się, gdyż można pomóc ludziom, którzy mają raka. W mojej klasie są nieliczne osoby, które się nie zarejestrowały.
- Od godziny dziewiątej jest w naszej szkole rejestracja – mówi obsługująca zapisy Anna Próchnicka z drużyny ratowniczej ZSM w Prudniku. – Przychodzą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Muszą mieć ukończone 18 lat. Przychodzą także osoby z miasta. Też się zarejestrowałam, gdyż uważam, że warto pomagać. To jest dobry uczynek. Nam to nic nie szkodzi, a możemy komuś pomóc.
W ubiegłym roku podczas podobnej akcji, w ZSM zarejestrowano 64 potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku. W Polsce, co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę lub inny nowotwór krwi.