Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-07-18, 06:45 Autor: Jan Poniatyszyn

Remontując elewację zabytku dopuścili się samowoli budowlanej? Kamienica w Prudniku pod lupą

Odnowiony budynek wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Dąbrowskiego w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Odnowiony budynek wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Dąbrowskiego w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Niezgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków odnowiono elewację kamienicy w Prudniku. Chodzi o budynek przy ulicy Dąbrowskiego. Należy on do wspólnoty mieszkaniowej, a administratorem jest Prudnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. O podejrzeniu samowoli budowlanej zawiadomiono Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
- W lutym konserwator przesłał TBS wytyczne dotyczące remontu elewacji tego budynku - mówi Jakub Hendzel z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Opolu.

– Dopuszczono jedynie możliwość oczyszczenia bez skuwania elementów dekoracyjnych. W piśmie wydaliśmy wytyczne podkreślając, że wszystkie elementy zabytkowe mają być zachowane. Jednak skuto płyciny na elewacjach. Po stwierdzeniu, że zabytek został uszkodzony wysłaliśmy pismo zawiadamiające nadzór budowlany w Prudniku z prośbą o interwencję.

Budynek wzniesiono na początku XX wieku i znajduje się on w gminnej ewidencji zabytków.

- Stan techniczny elewacji był bardzo zły – wyjaśnia Mirosław Czupkiewicz, prezes PTBS.

– Elewacja nie trzymała się podłoża. To, co można było zachować, zostało zachowane. To jest bardzo drogie. Odtworzenie takiego jednego elementu kosztuje blisko tysiąc złotych, a na budynku było ich kilkanaście. W momencie, gdy wspólnota mieszkaniowa będzie miała fundusze wykonawca zamontuje odtworzone zdobienia.

Jan Dzikowicz PINB w Prudniku twierdzi, że ta sprawa nie leży w jego kompetencjach. Jak wyjaśnił, odnowienie elewacji nie wchodzi w zakres prawa budowlanego. Elementy zdobień nie mają wpływu na bezpieczeństwo budynku. Ich usuniecie nie podlega więc nadzorowi budowlanemu.
Jakub Hendzel
Mirosław Czupkiewicz

Zobacz także

2024-10-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego. Największe wydatki pochłonie naprawa dróg i mostów. » więcej 2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 09:00, Wiadomości z regionu "Wydaje się, że nie jest źle". Nadzór budowlany po kontrolach w powiecie prudnickim W powiecie prudnickim, mimo ogromu strat na zalanych terenach, nadzór budowlany wyłączył z użytkowania niewiele obiektów. W czterech gminach przeprowadzono przegląd m.in. 961 domów mieszkalnych. Do zinwentaryzowania pozostało jeszcze… » więcej 2024-09-30, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Poprawia się sytuacja w szkołach na terenach powodziowych W tej chwili już tylko 5 opolskich placówek nie prowadzi zajęć. Są to dwa przedszkola i trzy szkoły podstawowe z Lewina Brzeskiego. Jedna szkoła ponadpodstawowa z Nysy prowadzi zajęcia w sposób hybrydowy. » więcej
12131415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »