Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-06-20, 18:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Niemieckie książki przekazano na przemiał, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał

Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Burzę w Prudniku wywołało zniszczenie większości książek podarowanych przez niemieckiego pisarza Harrego Thürka. Zdecydowała o tym kierowniczka tamtejszej biblioteki. Sprawa ujrzała światło dzienne dopiero podczas niedawnego, prudnickiego spotkania poświęconego temu pisarzowi. Jego księgozbiór trafił do tego miasta przed siedmiu laty.
- Już wówczas był w nie najlepszym stanie – mówi Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku. – Od śmierci pisarza książki te przechowywano w garażu na jego posesji. Były one brudne, zanieczyszczone. 45 procent tego księgozbioru były to wydania popularne, dostępne w kioskach, coś jak Harlequiny. Mamy wszystkie powieści Harrego Thürka. Większość tych książek nie była wypożyczona.

Decyzja o „skasowaniu” księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Z ponad 2300 egzemplarzy zachowano kilkanaście procent.

- Doszło do tego, gdy biblioteka miejska nie była jeszcze w naszym zarządzie - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Jesteśmy zobowiązani przez burmistrza Prudnika do powołania komisji inwentaryzacyjnej, która ma rozparzyć tę sprawę, co się stało, w jakim zakresie i dlaczego. Do 28 czerwca przekażemy na ten temat informację.

Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. Pisał powieści, kryminały i był korespondentem wojennym w Indochinach. W Niemczech zachodnich stał się znany dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał powieść „Lato Umarłych Snów”. Książkę po raz pierwszy wydano w Polsce staraniem prudnickiego starostwa. Są tam wątki biograficzne autora. Akcja powieści rozgrywa się w powojennym Prudniku. Opisane jest m.in. getto, gdzie w tragicznych warunkach izolowano Niemców. Ich oprawcami są głównie przybyli do miasta Polacy.
Małgorzata Skowronek
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-05-18, godz. 19:01, Sport i turystyka Zbudują zespół na miarę zebranego budżetu Pierwszoligowy sezon podsumowała Pogoń Prudnik. Koszykarze zakończyli rozgrywki na 7. miejscu, wystąpili też w rundzie play off. Na pożegnanie minionego sezonu rozegrali mecz towarzyski z reprezentacją prudnickiej ligi amatorskiej… » więcej 2017-05-17, godz. 13:00, Gospodarka Głubczyce z pieniędzmi na gospodarkę niskoemisyjną 2,5 miliona złotych dotacji pozyskał powiat głubczycki na inwestycje związane z gospodarką niskoemisyjną. Z tych pieniędzy ma zostać sfinansowana przebudowa nowego dworca PKS oraz zakup trzech nowoczesnych autobusów. » więcej 2017-05-16, godz. 12:50, Wiadomości z regionu Umożliwili wysyłanie skargi i uwagi także drogą elektroniczną Wymyślony przez urzędników portal „naprawimy to” ma ułatwić życie mieszkańcom gminy Prudnik. Już nie będą musieli osobiście fatygować się do magistratu, aby zgłaszać problemy dotyczące urządzeń komunalnych czy jakości… » więcej 2017-05-15, godz. 20:30, Gospodarka Przewoźnicy proponują szkole współpracę w kształceniu kierowców W Polsce brakuje ok. 100 tysięcy zawodowych kierowców. Klasa patronacka o takim właśnie profilu powstanie w prudnickim Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego. To efekt spotkania zainicjowanego przez Opolskie Zrzeszenie Przewoźników… » więcej 2017-05-15, godz. 15:25, Wiadomości z regionu Odszkodowanie za zwolnienie z pracy. Sąd nie podziela apelacji starostwa W sądzie pracy powiat prudnicki przegrał kolejny proces. Finansowe zadośćuczynienie za zwolnienie ze stanowiska wygrał były naczelnik tamtejszego starostwa. W tej kadencji samorządowej to druga osoba z kierownictwa tego urzędu, która… » więcej
428429430431432433434
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »