Radio Opole » Radio Opole w powiecie strzeleckim (DAB+) » Informacje z powiatu strzeleckiego

Informacje z powiatu strzeleckiego

2017-11-27, 14:56 Autor: Katarzyna Zawadzka

Obelgi, długi, kłótnie o posag - o tym rozstrzygały sądy rozjemcze w powiecie strzelckim w XIX wieku

Fragment okładki pubikacji wydanej przez Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Fragment okładki pubikacji wydanej przez Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
"Przeczytano, przypięto, podpisano" - to tytuł nowej publikacji przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Opolu. Dotyczy ono polskich protokołów sądów rozjemczych w powiecie strzeleckim w XIX wieku.
Ich funkcję można porównać do dzisiejszej roli mediatorów. W sądach rozjemczych rozstrzygano m. in. o długach, szkodach wywołanych przez zwierzęta w gospodarstwie, a nawet w sporach o posag.

- Wiele z rozpraw dotyczyło obelg - mówi Małgorzata Iżykowska z archiwum. - Przeróżnie to bywało, czasami mamy wrażenie, przychodzili do sądów ludzie, którzy właściwie nie zostali obrażeni. Przychodzili z drobnymi rzeczami, ktoś do kogoś odezwał się "ty niedobry człowieku" i to już było podstawą, aby pobiec do sądu na skargę, więc wydaje się, że to było zupełnie niepotrzebne. Mamy takie podejrzenie, że ci ludzie chcieli zaistnieć, chcieli znaleźć się w tej księdze protokołów, żeby ich nazwiska tam zaistniały i mogli podpisać się krzyżykami. Może było to ówcześnie, jak byśmy powiedzieli dziś, parcie na szkło - dodaje.

- Były też poważne sprawy - zaznacza Iżykowska. - Były obrazy bardzo wyrafinowane, złośliwe. Kobiety odsądzano od czci i wiary ze względu na ich prowadzenie się. Mężczyzn też przezywano przeróżnie, najczęściej chodziło o sprawy związane z ich niezaradnością, nieporadnością życiową. Jest też sprawa dotycząca dziecka siedmioletniego, które zostało tak mocno pobite przez nauczyciela w szkole, że aż trafiło do doktora, który wystawił atest i na podstawie tego dokumentu sprawa została założona - dodaje.

Dodajmy, że publikacja została sfinansowana przez naczelną dyrekcję Archiwów Państwowych w Warszawie w ramach projektu wydawniczego. Oprócz wydania papierowego będzie także dostępna w internecie w postaci bezpłatnej wersji cyfrowej.
Małgorzta Iżykowska 1
Małgorzta Iżykowska 2

Zobacz także

2024-03-19, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Tłumy na spotkaniu z rzecznikiem konsumentów w Strzelcach Opolskich Około 4 tys. osób z powiatu strzeleckiego rocznie korzysta z pomocy rzecznika konsumentów. W tym roku Małgorzata Płaszczyk-Waligórska udzieliła już ponad 500 porad i podjęła 110 interwencji. Dziś (19.03) w Powiatowym Centrum Kultury… » więcej 2024-03-15, godz. 12:58, Wiadomości z regionu Powiat strzelecki świętuje 25-lecie. "Nie zmienił się nasz entuzjazm do zmiany rzeczywistości" Jubileusz 25-lecia świętuje powiat strzelecki. Uroczysta gala, zorganizowana dziś (15.03) w Powiatowym Centrum Kultury, to okazja do wspomnień, podsumowań, a także odznaczeń zasłużonych pracowników i samorządowców. » więcej 2024-03-09, godz. 10:03, Wiadomości z regionu Wypadek w Kadłubie koło Strzelec Opolskich. Lądował LPR Dwa samochody osobowe zderzyły się na drodze gminnej w Kadłubie w powiecie strzeleckim. Samochodami podróżowało w sumie siedem osób, w tym pięcioro dzieci. » więcej 2024-03-06, godz. 09:56, Wiadomości z regionu Ruszają remonty dróg w powiecie strzeleckim, ale tym razem nie będzie "łatania" Blisko 600 tysięcy złotych będą kosztowały remonty zniszczonych po zimie dróg w powiecie strzeleckim. Starostwo podpisało umowę z wykonawcą. Prace zostaną przeprowadzone na 15 odcinkach, wytypowanych przez pracowników wydziału… » więcej 2024-02-27, godz. 13:00, Gospodarka Droga między Grodziskiem a Kadłubem przejdzie remont. Podpisano umowę z wykonawcą Ponad 10 mln zł będzie kosztowała przebudowa około 4-kilometrowego odcinka drogi pomiędzy Grodziskiem a Kadłubem (gmina Strzelce Opolskie). Jeśli pogoda pozwoli to pierwsze prace ruszą niebawem, a kierowcy będą musieli liczyć się… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »