Radio Opole » Radio Opole w powiecie strzeleckim (DAB+) » Informacje z powiatu strzeleckiego

Informacje z powiatu strzeleckiego

2017-11-27, 14:56 Autor: Katarzyna Zawadzka

Obelgi, długi, kłótnie o posag - o tym rozstrzygały sądy rozjemcze w powiecie strzelckim w XIX wieku

Fragment okładki pubikacji wydanej przez Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Fragment okładki pubikacji wydanej przez Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
"Przeczytano, przypięto, podpisano" - to tytuł nowej publikacji przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Opolu. Dotyczy ono polskich protokołów sądów rozjemczych w powiecie strzeleckim w XIX wieku.
Ich funkcję można porównać do dzisiejszej roli mediatorów. W sądach rozjemczych rozstrzygano m. in. o długach, szkodach wywołanych przez zwierzęta w gospodarstwie, a nawet w sporach o posag.

- Wiele z rozpraw dotyczyło obelg - mówi Małgorzata Iżykowska z archiwum. - Przeróżnie to bywało, czasami mamy wrażenie, przychodzili do sądów ludzie, którzy właściwie nie zostali obrażeni. Przychodzili z drobnymi rzeczami, ktoś do kogoś odezwał się "ty niedobry człowieku" i to już było podstawą, aby pobiec do sądu na skargę, więc wydaje się, że to było zupełnie niepotrzebne. Mamy takie podejrzenie, że ci ludzie chcieli zaistnieć, chcieli znaleźć się w tej księdze protokołów, żeby ich nazwiska tam zaistniały i mogli podpisać się krzyżykami. Może było to ówcześnie, jak byśmy powiedzieli dziś, parcie na szkło - dodaje.

- Były też poważne sprawy - zaznacza Iżykowska. - Były obrazy bardzo wyrafinowane, złośliwe. Kobiety odsądzano od czci i wiary ze względu na ich prowadzenie się. Mężczyzn też przezywano przeróżnie, najczęściej chodziło o sprawy związane z ich niezaradnością, nieporadnością życiową. Jest też sprawa dotycząca dziecka siedmioletniego, które zostało tak mocno pobite przez nauczyciela w szkole, że aż trafiło do doktora, który wystawił atest i na podstawie tego dokumentu sprawa została założona - dodaje.

Dodajmy, że publikacja została sfinansowana przez naczelną dyrekcję Archiwów Państwowych w Warszawie w ramach projektu wydawniczego. Oprócz wydania papierowego będzie także dostępna w internecie w postaci bezpłatnej wersji cyfrowej.
Małgorzta Iżykowska 1
Małgorzta Iżykowska 2

Zobacz także

2017-09-21, godz. 06:45, Wiadomości z regionu Węzeł autostrady A4 w Olszowej będzie zamknięty Od 21 września, zamknięty będzie zjazd autostrady A4 w Olszowej (węzeł Kędzierzyn-Koźle). Utrudnienia potrwają do listopada i związane są z budową ronda i przebudową zjazdów na autostradę i do strefy ekonomicznej. » więcej 2017-09-17, godz. 15:38, Wiadomości z regionu Święto Chleba w Strzelcach Opolskich Rolnicy, producenci żywności, kucharze i mieszkańcy powiatu spotykają się dzisiaj w Strzelcach Opolskich na Święcie Chleba. W parku miejskim przygotowano nie lada atrakcje - jest degustacja potraw brata Salezego i specjałów Kobiet… » więcej 2017-09-14, godz. 13:02, Patronaty - polecamy Margaret gwiazdą Święta Chleba w Strzelcach Opolskich Codzienność lat 70 i 80 w Polsce to temat przewodni Powiatowego Święta Chleba, które już po raz ósmy odbędzie się w Strzelcach Opolskich. Będą kartki na przekąski, oferta gastronomiczna w stylu PRL-u, a w muzyczną podróż w tamte… » więcej 2017-07-26, godz. 10:20, Gospodarka Nieco ponad 5 procent. Rekordowo niskie bezrobocie w powiecie strzeleckim Po raz kolejny zmalało bezrobocie i pobity został kolejny rekord. W powiecie strzeleckim 1292 osoby są zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne. 5,2% to rekordowo niski poziom, najniższy od czasów utworzenia Powiatowych Urzędów… » więcej 2016-09-08, godz. 23:10, Wiadomości z regionu Wypadek na A4. Cztery osoby ranne, w tym jedna ciężko, droga jest już przejezdna Jedna osoba została ciężko ranna w wyniku dachowania samochodu osobowego na autostradzie A4 na wysokości Góry Świętej Anny. Po długiej reanimacji śmigłowcem przewieziono ją do Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu. Samochodem… » więcej
30313233343536
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »