Wojewoda opolski poinformował w sobotę (28.03) o trzech kolejnych potwierdzonych badaniami zakażeniach koronawirusem. To mieszkańcy powiatu strzeleckiego: dziewczynka, nastolatek oraz kobieta w średnim wieku. W sumie w województwie zachorowało na COVID-19 31 osób.
29. potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem na Opolszczyźnie to chłopiec w wieku nastoletnim, mieszkaniec powiatu strzeleckiego. Jego stan jest dobry, przebywa na kwarantannie domowej. Transmisja lokalna.
30. zachorowanie na COVID-19 zdiagnozowano u kobiety w wieku średnim z powiatu strzeleckiego. Jej stan jest stabilny. Hospitalizowana w szpitalu monoprofilowym w Kędzierzynie-Koźlu. Transmisja lokalna.
31. przypadek to dziewczynka w wieku nastoletnim z powiatu strzeleckiego, której stan określany jest jako dobry. Obecnie nie wymaga hospitalizacji, przebywa w izolacji domowej. Transmisja lokalna.
Na Opolszczyźnie hospitalizowane są 33 osoby, 415 osób przebywa na kwarantannie, 498 pod czynnym nadzorem sanitarnym.
O godzinie 20.00 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 157 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.
Potwierdzone przypadki dotyczą: 103 osób z woj. mazowieckiego, 15 osób z woj. dolnośląskiego, 14 osób z woj. śląskiego, 9 osób z woj. podkarpackiego, 4 osób z woj. zachodniopomorskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego, 3 osób z woj. małopolskiego, 2 osób z woj. lubelskiego oraz po 1 osobie z woj. pomorskiego, opolskiego i lubuskiego.
NZOZ Medyk s.c. Kolonowskie, za pośrednictwem facebooka gminy Kolonowskie, zaapelował do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności. Z uwagi na 2 potwierdzone przypadki koronawirusa na terenie gminy, przychodnia prosi mieszkańców o całkowite ograniczenie kontaktów, również w zakresie uczestnictwa w obrzędach religijnych - napisano w komunikacie.
Policja na Opolszczyźnie stale kontroluje osoby, które przebywają na kwarantannie. W związku z kolejnymi obostrzeniami związanymi z pandemią, funkcjonariusze podczas kontroli drogowej pytają kierowców o cel podróży. Przemysław Kędzior z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu przypomina, że jeśli dojeżdżamy do pracy, nie musimy mieć zaświadczeń od pracodawcy.
Biskup Andrzej Czaja skierował do wiernych diecezji opolskiej list pasterski pod tytułem "Jeśli uwierzysz, ujrzysz chwałę Bożą". Zostanie on odczytany w niedzielę (29.03) we wszystkich kościołach diecezji opolskiej.
" Ogłoszony stan epidemii i wprowadzone ograniczenia, które zezwalają na obecność w świątyni najwyżej pięciu wiernych sprawiają, że zasadniczym miejscem przygotowań do świąt, przeżywania Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych będzie nasz dom, nasze mieszkanie. Jest to zupełnie nowa sytuacja, trudna dla wszystkich – dla duszpasterzy i dla wiernych" - napisał biskup Andrzej Czaja.
Korzystając z drukarek 3D tworzą specjalne przyłbice ochronne dla opolskich medyków. Wystarczy pleksi, gumka, potrzebne są też woreczki strunowe. Jakub Gudzikowski, opolski przedsiębiorca podjął się koordynowania akcji w regionie. Do współpracy zaprasza nie tylko środowisko drukarzy, także darczyńców i chętnych do transportowania materiałów. Wyprodukowane przyłbice trafią m.in. do szpitali w Oleśnie, Nysie czy Głuchołazach.
Sejm, w ramach specustawy o zapobieganiu, przeciwdziałaniu i zwalczaniu koronawirusa, przegłosował rozszerzenie grupy wyborców, którzy mogą głosować korespondencyjnie. W myśl ustawy, będzie ono umożliwione osobom przebywającym na obowiązkowej kwarantannie oraz tym, którzy ukończyli 60 lat.
Obecnie największym ogniskiem koronawirusa są Stany Zjednoczone, gdzie patogen wykryto u łącznie ponad 116 tysięcy mieszkańców. We Włoszech - drugim najbardziej dotkniętym epidemią państwie w ciągu ostatniej doby zmarło 889 osób.
Choroba COVID-19 pojawiła się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła 11 marca stan pandemii. W Polsce obowiązuje stan epidemiczny. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic.
Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Szczególnie niebezpieczna jest dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.