Wybór odbywa się przez postawienie znaku "X", czyli dwóch przecinających się linii w kratce obok nazwiska jednego z kandydatów. Głos będzie nieważny, wtedy gdy zagłosuje się na obu kandydatów, lub gdy nie zagłosuje się na żadnego z nich.
- Żeby oddać głos w drugiej turze wyborów trzeba być w spisie wyborców, tak jak to było przy pierwszej turze. Spis podlega aktualizacji tylko i wyłącznie w przypadku osiemnastolatków, którzy osiągnęli pełnoletność w czasie między pierwszą a drugą turą wyborów - mówi Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
- Aktualizacja spisu wyborców następuje też w przypadku szpitali czy domów pomocy społecznej, gdy między wyborami pacjenci zostali wypisani z tych placówek lub do nich przyjęci - dodaje.
W drugiej turze wyborów głosujemy w tych samych lokalach wyborczych w których głosowaliśmy w pierwszej turze.
Jednak jeżeli na przykład mieszkaniec Nysy, w której będzie druga tura trafi do szpitala w Opolu, gdzie też w niedzielę odbędzie się ponowne głosowanie, nie zostanie wpisany do spisu wyborców. - W drugiej turze w spisie mogą być ujęci tylko mieszkańcy danej gminy, gdzie znajduje się obwód odrębny.
Posłuchaj: