Radio Opole » Wybory samorządowe 2014 » Poradnik wyborczy

Poradnik wyborczy

2014-09-29, 11:09 Autor: Radio Opole

Do 17.10 można zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego. Kto i jak może to zrobić?

Głosować korespondencyjnie mogą jedynie osoby mające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Nie mogą jednak w tym dniu przebywać w zakładach opieki zdrowotnej, domach opieki społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych bo są to obwody odrębne. Nie mogą głosować korespondencyjne osoby, które zadecydowały, że będą głosować przez pełnomocnika.

- Zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego, należy w urzędzie gminy w której to gminie jesteśmy wpisani do rejestru wyborców - wyjaśnia Agnieszka Mikucka z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Termin upływa 27 października. Formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie PKW w zakładce informacje dla wyborców.
- Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, faksem lub formie elektronicznej - dodaje.
Musi zawierać nazwisko, imię, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL a w przypadku obywatela Unii Europejskiej niebędącego obywatelem Polski numer paszportu, oświadczenie o wpisaniu do rejestru wyborców w danej gminie, oznaczenie wyborów, kopię orzeczenia o niepełnosprawności a jeśli jest taka potrzeba żądanie nakładki w Alfabecie Braila. Należy także podać adres na jaki ma być wysłany pakiet wyborczy.

Wyborca nie później niż 7 dnia przed dniem wyborów otrzyma pakiet wyborczy. W jego skład wchodzą:
- zaadresowana koperta zwrotna
- karty do głosowania
- koperta na kartę do głosowania
- oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu
- nakładka do głosowania w Alfabecie Braila (w przypadku osób, które jej zażądały)

- Wyborca wypełnia kartę czyli oddaje głos, podpisuje oświadczenie z datą i miejscem i zakleją ją. Następnie wkłada kartę do koperty na kartę do głosowania, oświadczenie oraz tę kopertę do zaadresowanej koperty zwrotnej. Tę kopertę również, co jest bardzo ważne, zakleja i wysyła nie później, niż ostatniego roboczego dnia przed dniem wyborów - mówi Agnieszka Mikucka.
Aby wysłać pakiet wyborczy nie jest wymagany znaczek pocztowy. Jest on zwolniony z opłaty.

Posłuchaj:

Zobacz także

123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »