Radio Opole » Wybory samorządowe 2014 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2014-11-14, 12:58 Autor: Radio Opole

14.11.2014 Norbert Rasch i Roman Kolek o nieuniknionym zadłużeniu regionu, sukcesach i porażkach samorządu województwa i umiarkowanym zaufaniu do koalicjanta

- Pamiętamy, jak zaczęła się ta kadencja, na kilka dni zniknęliśmy z koalicji - stwierdził w Loży Radiowej Norbert Rasch, wojewódzki radny i lider opolskiej Mniejszości Niemieckiej, który przyszedł do programu z wicemarszałkiem Romanem Kolkiem, żeby podsumować kończącą się kadencję samorządu województwa. - Czy została zadra? Na tyle, że trudno dziś o zaufanie do partnerów - dodaje Rasch.

Norbert RaschNasi goście ocenili ostatnie cztery lata w sposób znacznie bardziej ostrożny niż ich koalicjanci z Platformy Obywatelskiej, którzy dzień wcześniej zasypali słuchaczy długą listą sukcesów.

- Dla mnie sukcesem jest to, że udało się przyjąć kilka bardzo istotnych strategicznych dokumentów, które nakreślili kierunek rozwoju regionu - stwierdził Kolek.

- Zostawiamy region mocno zadłużony, ale to była świadoma strategia - gdyby nie to zadłużenie, nie bylibyśmy w stanie wykorzystać unijnych dotacji - twierdzi Rasch. - Mądre inwestowanie w infrastrukturę zawsze się opłaca. Dodam, że samorząd ma plan zniwelowania tego zadłużenia.

Wśród porażek Rasch wymienił pałac w Mosznej, którego - przypomnijmy - nie udało się wyremontować za unijne pieniądze w ramach projektu kluczowego, bo urzędnicy nie zdołali dotrzymać terminów i była obawa, że dotacji nie uda się rozliczyć.

- Porażką było to, że nie zdecydowaliśmy się na wprowadzenie do spółki prowadzącej zamek w Mosznej strategicznego inwestora - mówi Rasch. - Nie chodzi o to, by pałac sprzedać, ale o to, by uwolnić część udziałów.

Naszych gości spytaliśmy także o plany na następne cztery lata. Pomysłem Mniejszości Niemieckiej, którego nie udało się zrealizować w tej kadencji, jest powołanie Centrum Powrotów. Miałoby się zatroszczyć o ściąganie na Opolszczyznę byłych mieszkańców, którzy wyemigrowali a dziś mogliby zainwestować w małej ojczyźnie zarówno swój kapitał, jak i zdobyte na emigracji umiejętności.

Posłuchajcie:

Zobacz także

2014-07-14, godz. 08:48, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy Lucjusz Bilik Mirosław Klose honorowym obywatelem Opola? „Jest jakiś niezrozumiały dla mnie sceptycyzm”. » więcej 2014-07-11, godz. 09:44, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy Jarosław Pilc 'Nasz kandydat na prezydenta Opola wzbudzi kontrowersje, ale też przełamie tabu'. » więcej 2014-07-07, godz. 13:58, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy 07.07.2014 Tadeusz Jarmuziewicz o taśmach, pracach sejmu i zdrowym stylu życia - Dziwi mnie, że dziennikarze mówią, że mamy ciąg dalszy afery taśmowej - stwierdził w Loży Radiowej poseł PO Tadeusz Jarmuziewicz. Komentował w ten sposób kolejną publikację tygodnika 'Wprost'. » więcej 2014-07-07, godz. 10:52, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy 04.07.2014 Marek Kawa o prezydenturze w Opolu, o ignorancji radnych koalicji i o ważnych inwestycjach sportowych Kandydat na kandydata ale jeszcze nie kandydat - tak o sobie mówi Marek Kawa radny Opola z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Przyznaje on, że o swoim ewentualnym kandydowaniu dowiedział się więcej z mediów, ale jest coś na rzeczy, skoro… » więcej 2014-07-07, godz. 10:46, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy 03.07.2014 Jolanta Barska o liczniku strat w Nysie, o włoskich meblach i festiwalu ognia i wody To drugi taki licznik w Polsce po 'Liczniku Balcerowicza' w Warszawie. Jest to pomysł sieci centrów handlowych 'Dekada', która od 2008 roku stara się o budowę w tym miejscu galerii handlowej. Prezes firmy wyliczył, że do tej pory miasto… » więcej
26272829303132
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »