Radio Opole » Wybory samorządowe 2014 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2014-03-07, 15:49 Autor: Radio Opole

07.03.2014 Andrzej Spór o ciągłych sporach namysłowskich, partyjnych szyldach i wyższości spółdzielni socjalnych nad wyborczymi

- Wystartuję w wyborach, ale nie pod szyldem Sojuszu Lewicy Demokratycznej, tylko komitetu wyborczego wyborców, który już tworzymy. Nie chcę być dla SLD obciążeniem - powiedział w Loży Radiowej Andrzej Spór, wicestarosta namysłowski, wieloletni samorządowiec, nazywany przez niektórych - co sam przyznaje - ikoną namysłowskiej lewicy. Czemu więc nie wystartuje z jej listy? Bo w Namysłowie wszystko jest inaczej, niż mogłoby się wydawać.

Andrzej SpórPowiat namysłowski to opolskie zagłębie lewicy. Jak wylicza dziś Spór, około 300 członków. I ta potężna organizacja (która w parze z działaczami z Nysy daje na poziomie województwa mocne wsparcie nowemu baronowi Piotrowi Woźniakowi) nie ma dziś władz, bo 4 marca Zarząd Krajowy z Leszkiem Millerem na czele rozwiązał zarząd i radę powiatową SLD. Czemu?

- Bo jak na 15 członków 11 jest z Domaszowic, to nie jest to normalne. Nie tak powinna działać lewica, nasi ludzie powinni zakładać spółdzielnie socjalne a nie spółdzielnie wyborcze - ironizuje Spór. - Co dalej? Władze partii wyznaczą komisarza, który ma pół roku na uporządkowanie sytuacji, tu trzeba będzie robić nowe wybory od poziomu kół.

W namysłowskim SLD te spory personalne między ludźmi nowego lidera Sławomira Gradzika a ekipa kojarzoną ze Spórem przenoszą się na polityczne układy w całym powiecie, który jest mocno nietypowy. Platforma Obywatelska (którą właśnie opuścił lokalny przewodniczący z grupą działaczy) współrządzi powiatem z SLD i ostro wojuje z PSL, która to partia w Polsce i regionie jest przecież koalicjantem PO. Spór jest zwolennikiem koalicji z platformersami (jak mówi, trzy razy rządził z ludowcami i trzy razy źle się kończyło), ale rozwiązany powiatowy zarząd partii był za zerwaniem tej koalicji.

Spór przyznaje, że akurat w tym powiecie partyjne szyldy mają znacznie mniejsze znaczenie od układów i ambicji personalnych. Co więcej, w grze o urzędowe stołki biorą udział lokalne komitety, często zakładane zresztą przez działaczy tej czy innej partii (tak zrobił kiedyś były marszałek Grzegorz Kubat, tak też chce zrobić - przypomnijmy - sam Spór).

Jak będzie wyglądała namysłowska układanka po wyborach. Naszym zdaniem jedno jest pewne: konfiguracja może być inna, ale gracze będą ci sami.


Posłuchajcie:

Zobacz także

10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »