– Fantastycznie wspominam swój debiut, wielkie nerwy, ale także i początek, bo wszystko się tu zaczęło, miałem być piosenkarzem, ale zostałem aktorem, śpiewającym aktorem. A deski amfiteatru dla mnie są zaczarowane i mam nadzieję, że po remoncie amfiteatr swoich właściwości nie zmienił. A w pamięci pozostał mi koncert "Zielono Mi" poświęcony Agnieszce Osieckiej" – mówi śpiewający aktor.
O debiutantach można by mówić dużo, bo wiele polskich piosenkarek i polskich piosenkarzy stawiało na deskach opolskiego amfiteatru swoje pierwsze kroki.
A właśnie są tacy, którzy dosłownie stawiali tu pierwsze kroki. Patrycja Markowska – wspaniała polska piosenkarka, córka Grzegorza Markowskiego – lidera grupy Perfekt od dzieciństwa przyjeżdża do Opola.
– Chciałabym kiedyś powiedzieć, że Opole to mój dom tak jak mój tato. Mam duży sentyment do tego festiwalu, bo po pierwsze przyjeżdżałam tu jako dziecko, a po potem moja pierwsza wygrana na Premierach opolskich utworem "Świat się pomylił". To miejsce przynosi mi szczęście – podkreśla piosenkarka.
Jest jeszcze jedna znana gwiazda telewizji, która się tu wychowała: Agata Młynarska.
– Można powiedzieć, że spędziłam tu dzieciństwo i wczesną młodość – pod sceną na drewnianych deskach. Ale nigdy nie stanęłam na scenie jako prowadząca. I teraz okazuje się, że na debiut nigdy nie jest za późno i debiutuję w "Debiutach" jako prowadząca. Wszyscy wiedzą, że opolski festiwal jest specyficzny i ma swój smak" – dodaje popularna dziennikarka telewizyjna.
Przypomnę, że gwiazda, bez której nie może się obyć żaden opolski festiwal Maryla Rodowicz też tu debiutowała. W "SuperPremierach" zaśpiewa razem z Donatanem.
Wspomina: Mariusz Majeran (oprac. WK)
A jeśli komuś tęskno do starych festiwali – informujemy, że uruchamiamy specjalną częstotliwość 89,4 MHz dla Opola, poświęconą historii opolskich festiwali. Program, nadawany od 12 do 15 czerwca, będzie zawierał piosenki z opolskich festiwali od lat 60. do 90. oraz całe koncerty i wywiady z artystami. W programie będą również emitowane dokumentalne odcinki przygotowane przez Mariusza Majerana.
Festiwalowe Radio Opole – relacje, rozmowy z artystami, ciekawostki poświęcone Krajowemu Festiwalowi Piosenki Polskiej i transmisje wszystkich koncertów! Zapraszamy do słuchania, czytania i oglądania tego, co dzieje się w Muzycznej Stolicy Polskiej Piosenki – nie tylko od 12 do 14 czerwca. Przypominamy dawne festiwale, relacjonujemy wydarzenia „okołofestiwalowe" i podsumowujemy to muzyczne święto.
Festiwalowe hity z lat 60. 70. i 80. w Radiu Opole!
Od 12 do 15 czerwca na dodatkowej częstotliwości dla Opola 89.4 MHz będziemy prezentować najciekawsze historyczne wykonania z opolskich festiwali.
Wielkie gwiazdy dawnych lat: Niemen, Rodowicz, Grechuta, Młynarski i inni. Nagrania, których nie można usłyszeć w żadnym innym radiu!
Publikacje pochodzą z 2015 roku.