Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2018-09-02, 13:56 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 2 września 2018 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 2 września 2018 roku!
Podsumowanie kończącej się kadencji – na starcie kolejnej kampanii wyborczej – było głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej 2 września 2018 roku. Nie zabrakło oczywiście akcentów kampanijnych.

Goście programu zgodnie uznali, że najważniejszym wydarzeniem mijających czterech lat było powiększenie Opola, byli jednak bardzo podzieleni w ocenie tego zdarzenia. Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski przekonywała, że był to odważny ruch nowej ekipy, dzięki której Opole zmieniło się w sposób radykalny, przestając być „sennym miasteczkiem powiatowym z czasów PO”. Także Marek Kawa z PiS przekonywał, że był ostatni gwizdek na powiększenie Opola, choć zauważył, że sposób, w jaki rozegrał i wykorzystał to prezydent Arkadiusz Wiśniewski, dziś rzuca cień na to przedsięwzięcie.

Innego zdania byli przedstawiciele opozycji. Tomasz Kostuś z PO i Hubert Kołodziej z MN twierdzili, że powiększenie Opola przeprowadzono w sposób skandaliczny, nie licząc się z opinią mieszkańców i na lata niszcząc społeczną zgodę.
Spierano się także o to, kto ma największe zasługi, jeśli chodzi o rozwój regionu. Wilkos i Kawa przypominali o rekordowych pieniądzach przekazanych regionowi i jego stolicy przez rząd, z kolei Kostuś, Kołodziej i Grzegorz Sawicki mocno akcentowali rolę samorządu województwa, który sprawnie wydaje unijne dotacje i wsparł samo Opole kwotą ponad pół miliarda złotych.

Część dyskutantów poruszała kwestie mocno lokalne. Mariusz Plaskota z Nowoczesnej narzekał na zmarnowane cztery lata w Kędzierzynie-Koźlu, w podobnym tonie o Prudniku wypowiadał się Grzegorz Zawiślak z Kukiz ’15. Justyna Soppa z Porozumienia z kolei mówiła o rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, radach dzielnic i budżecie obywatelskim w Opolu, podkreślała też znacznie kierunku lekarskiego i utworzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego na bazie WCM.

To ostatnie zadanie wszyscy uznali za wspólny sukces, choć Sawicki zauważył, że i tu da się wyczuć element licytacji, kto jest bardziej zasłużony.

Gośćmi Marka Świercza byli: Justyna Soppa (Porozumienie), Tomasz Kostuś (PO), Mariusz Plaskota (Nowoczesna), Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska), Marek Kawa (PiS), Grzegorz Sawicki (PSL), Hubert Kołodziej (MN) i Grzegorz Zawiślak (Kukiz ’15).
Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej (02.09.2018)

Zobacz także

2024-12-29, godz. 12:43 Od stycznia wzrosną najniższe wynagrodzenia i emerytury. Zmiany dotkną też przedsiębiorców. Jak wpłynie to na zamożność… Od stycznia najniższa płaca dla zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę ma wzrosnąć z obecnych 4300 złotych brutto do 4666, co "na rękę" da wzrost o około… » więcej 2024-12-22, godz. 12:41 Niedzielna Loża Radiowa (22.12) o azylu dla Marcina Romanowskiego i proceduralnym zagrożeniu dla wyborów prezydenck… Węgierski rząd udzielił w czwartek azylu politycznego posłowi PiS Marcinowi Romanowskiemu. Wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował o wydaniu wobec… » więcej 2024-12-15, godz. 13:27 Rok rządu Donalda Tuska - udany, czy stracony czas dla Polski? Niedzielna Loża Radiowa (15.12.2024) Przedwczoraj minął rok od przejęcia władzy przez rząd Donalda Tuska. Według sondażu United Surveys dla RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej, tylko 13,6% respondentów… » więcej 2024-12-08, godz. 12:24 Niedzielna Loża Radiowa (08.12) o immunitetach polityków i ustawie budżetowej Czy sprawa pozbawiania immunitetów Z.Ziobry i J.Kaczyńskiego to dowód na równość wobec prawa, działania motywowane politycznie czy odpowiedź na realne… » więcej 2024-12-01, godz. 12:29 Czy studia Szymona Hołowni spowodują "kryzys zaufania w koalicji"? Jak długo będziemy dopłacać do rachunków za prąd?… W tym tygodniu znów usłyszeliśmy o najsłynniejszej uczelni w Polsce. Według doniesień Newsweeka, studentem "widmo" Collegium Humanum miał być marszałek… » więcej 2024-11-24, godz. 10:30 O kandydatach w wyborach prezydenckich, cięciu wydatków i kryzysie w TK. Niedzielna Loża Radiowa (24.11.2024) To był gorący polityczny tydzień: Koalicja Obywatelska ma już oficjalnie swego kandydata w wyborach prezydenckich. Dziś (24.11) poznamy też oficjalnego reprezentanta… » więcej 2024-11-17, godz. 12:29 Prawybory w Koalicji Obywatelskiej, Szymon Hołownia jako "niezależny kandydat na prezydenta" i zatrzymanie prezydenta… Pod koniec sierpnia poznaliśmy nazwisko pierwszego kandydata na prezydenta z ramienia liczącej się siły politycznej. Mimo iż mówiło się wówczas, że Konfederacja… » więcej 2024-11-10, godz. 12:07 Konsekwencje wyboru D.Trumpa, immunitet Z.Ziobry i wolna Wigilia tematami NLR 10.11 Po wyborach w USA pojawiły się pytania o to, co wygrana Donalda Trumpa oznacza dla Polski, także w kontekście wojny na Ukrainie? Jak ułożą się relacje… » więcej 2024-11-03, godz. 12:30 Pierwsze wyniki prac komisji badającej wpływy rosyjskie i przejście partii Razem do opozycji w Niedzielnej Loży Radiowej… W tym tygodniu poznaliśmy pierwsze wyniki prac komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce. Kolejnej komisji - dodajmy dla formalności, bo jeszcze… » więcej 2024-10-27, godz. 12:09 Krytyczny raport o komisji smoleńskiej i związki partnerskie w Niedzielnej Loży Radiowej (27.10.2024) Dyskusję w Niedzielnej Loży Radiowej zaczęliśmy od sprawy, która przez ostatnie 14 lat w ogromnym stopniu wpływała na emocje i podziały w naszym kraju… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »