Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » 'Co tam Panie w polityce?' - Piotr Gociek i Piotr…
2022-05-24, 17:05 Autor: Joanna Matlak

"Co tam Panie w polityce?" – Piotr Gociek i Piotr Semka m.in. o przemówieniu A.Dudy przed ukraińskim parlamentem, pojednaniu polsko-ukraińskim, pomyśle dotyczącym jednej listy wyborczej opozycji

Piotr Semka i Piotr Gociek [fot. Marek Bohdan i PAP/Arek Markowicz]
Piotr Semka i Piotr Gociek [fot. Marek Bohdan i PAP/Arek Markowicz]
Piotr Gociek i Piotr Semka w "Otwartym mikrofonie" w cyklu "Co tam Panie w polityce" rozmawiali w pierwszej części programu o przemówieniu prezydenta Andrzeja Dudy przed ukraińskim parlamentem w Kijowie. Przemowa i wizyta głowa państwa polskiego jest bardzo chwalona, także przez opozycję.
Drugim wątkiem programu była kwestia pojednania polsko-ukraińskiego. - Ukraina buduje swoją tożsamość i będziemy mieli do czynienia ze starciem czy koegzystencją dwóch silnych tożsamości. Nie da się "kiczem pojednania" połączyć tego w jedną tożsamość, ale można wypracować pewne "minimum" - stwierdził Piotr Gociek.

- A tu dochodzimy do pytania: jakich błędów nie należy popełniać, które nastąpiły w tym kulcie "kiczu pojednania", który był relacjach polsko-niemieckich - postawił z kolei pytanie Piotr Semka.

W kolejnej części redaktorzy rozmawiali o pomyśle promowanym przez Donalda Tuska, który dotyczy stworzenia jednej wspólnej listy opozycyjnej. Jego zdaniem to zagwarantuje wyborczy sukces.
- Serial bez końca; wychodzi Donald Tusk i apeluje o jedną listę, inni mówią, żeby puknął w głowię, że to nie ma sensu i że już próbowano, a tymczasem doły partyjne próbują kombinować... - mówił redaktor Gociek.

- Spór jest zastępczy; nie chodzi o rozważanie czy jedna lista czy nie. Problem jest inny, a ucieka przed nim ucieka PO i Tusk; czy Donald Tusk jest dobrym liderem? - mówił redaktor Semka.

Zobacz także

2022-06-29, godz. 14:37 Co tam Panie w polityce? Aneta Skomorowska-Kobza i Piotr Gociek komentują wydarzenia międzynarodowe i krajowe Co tam Panie w polityce? Sporo się dzieje! Oprócz upałów, które pewnej celebrytce zaszkodziły, rozmawialiśmy o rozpoczynającym się w czwartek (30.06)… » więcej 2022-06-28, godz. 17:00 "Spięcie" U Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia gościli: Radosław Fogiel, prof. Bogusław Liberadzki, prof. Genowefa… W programie poruszono kwestie, wyjścia z rządu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, przyjęcia ustaw zaproponowanych przez Pawła Kukiza, polskiego patriotyzmu… » więcej 2022-06-27, godz. 17:30 Dr Tomasz Pawłuszko komentuje 124 dzień wojny na Ukrainie Analityk ds. bezpieczeństwa międzynarodowego dr Tomasz Pawłuszko komentował dzisiaj 124 dzień wojny na Ukrainie. W rozmowie pojawiły się wątki dotyczące… » więcej 2022-06-27, godz. 17:05 Ryszard Galla komentuje ostatnie zmiany w rządzie i ustawę o dopłatach do węgla Gość Radia Opole skomentował ostatnie zmiany w rządzie; przypomnijmy z funkcji wicepremiera odszedł Jarosław Kaczyński a zastąpił go szef MON Mariusz… » więcej 2022-06-24, godz. 17:03 Zbigniew Kubalańca, Maciej Kochański i Błażej Choroś W Otwartym mikrofonie Maciej Kochański, rzecznik Uniwersytetu Opolskiego mówił o awansie uczelni w najnowszym rankingu uczelni wyższych, trwającej rekrutacji… » więcej 2022-06-23, godz. 17:00 Kamil Bortniczuk: To jest największy program dedykowany rozwojowi infrastruktury sportowej w historii RP Kamil Bortniczuk, minister sportu, poseł ziemi Opolskiej, wiceprezes Partii Republikańskiej o: - Programie budowy 1000 hal sportowych - odrzuceniu ust. o bezpiecznym… » więcej 2022-06-22, godz. 17:30 Piotr Kanzy: Mam nadzieję, że wszystko się poukłada, ale klimat, który wytworzył się wokół sprawy nie sprzyja Zobacz i posłuchaj rozmowy z wójtem gminy Polska Cerekiew. Czy możliwe jest rozwiązanie sporu między Klubem Jeździeckim Lewada a radą gminy? » więcej 2022-06-22, godz. 17:15 Dorota Koncewicz: Są plany kolejnych wpisów na listę niematerialnego dziedzictwa - Dziedzictwo niematerialne to bardzo ważny aspekt w naszym mieście. Są plany, aby element związany z zielarstwem i ziołolecznictwem wpisać na listę niematerialnego… » więcej 2022-06-22, godz. 17:00 Katarzyna Zalasińska: Opolszczyzna ma 9, a wkrótce będzie miała 11 elementów wpisanych na Listę Niematerialnego … - Opolszczyzna ma 9 elementów wpisanych na Listę Niematerialnego Dziedzictwa, a za chwilę będzie to 11. 29 czerwca jest posiedzenie Rady ds. niematerialnego… » więcej 2022-06-21, godz. 17:30 Co tam Panie w polityce? Odpowiadają Piotr Gociek i Piotr Semka Piotr Gociek i Piotr Semka we wtorkowym programie publicystycznym komentują: - zmiany w rządzie - wizytę przywódców 4 europejskich państw w Ukrainie -… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »