Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Prof. Marcin Lorenc: My również analizujemy możliwość…
2022-10-06, 09:24 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Prof. Marcin Lorenc: My również analizujemy możliwość wprowadzenia zajęć zdalnych

Prof Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej o:
- inauguracji roku akademickiego
- organizacji pracy w czasach kryzysu energetycznego
- remoncie budynku "Lipsk"
- Kolejny rok to kolejne wyzwania. Przed nami sytuacja kryzysowa, bo kryzys energetyczny jest, widzimy to po wzroście kosztów energii elektrycznej, ciepła, gazu. My również analizujemy możliwość wprowadzenia zajęć zdalnych - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole prof. Marcin Lorenc rektor Politechniki Opolskiej.
Dzisiaj (6.10) uczelnia uroczyście inauguruje rok akademicki.

Jak zaznaczył rektor, rozważane jest takie zorganizowanie zajęć, od przerwy świątecznej do sesji egzaminacyjnej w ogóle nie stawiać się w murach uczelni.
- Od 10. grudnia do stycznia, tak aby tydzień przed sesją już być w murach politechniki. Takie rozwiązanie jest rozsądniejsze, bo o ile energią elektryczną możemy zarządzać, można włączyć, wyłączyć o tyle z ciepłem jest trudniejsza sytuacja, bo systemy grzewcze jakie mamy w tej chwili nie dają możliwości tak płynnej regulacji jak prądu. Nie jesteśmy także w stanie całkowicie wyłączyć ogrzewania bo to niekorzystne dla fizyki budynków - powiedział rektor.

Budżet Politechniki Opolskiej zamyka się kwotą 120 mln złotych, a według prognozy koszty elektryczności i ogrzewania wzrosną z 4 mln do 12 mln złotych.

- To nie są drobne pieniądze. Wszystkiego nie wyłączymy, bo to się nie da też wyłączyć serwerów czy tym podobnych rzeczy. I też administracja będzie normalnie pracowała. Nie planujemy pracy zdalnej. Natomiast w przypadku zajęć analizujemy taką możliwość, przygotowujemy się do tego. Jeżeli nie będzie takiej konieczności, jeżeli rzeczywiście dostaniemy wsparcie rządowe, bo sami sobie jak widać z tym nie poradzimy, to będziemy prowadzić normalnie zajęcia.

W wystąpieniu inauguracyjnym rektor powie o awansie Politechniki Opolskiej w rankingach jeżeli chodzi o cytowanie w specjalistycznych publikacjach, ewaluacji badań naukowych a także o odwróceniu spadkowego trendu w rekrutacji.

Rozmawialiśmy także o planowanym remoncie budynku "Lipsk". Uczelnia otrzymała od Ministerstwa edukacji i nauki 50 mln złotych na kompleksową modernizację.
- Mamy rozstrzygnięty przetarg i to jest kwota na poziomie 71 mln złotych. Pozostałą kwotę Politechnika Opolska wyasygnuje ze swoich środków, które ma - zapewnia gość Porannej Rozmowy Radia Opole.

Po remoncie, który ma trwać 3 lata w budynku Lipsk będą mieścić się dwa wydziały.

W internetowej części rozmowy rektor, prof. Marcin Lorenc mówił o nowym kierunku jaki startuje w tym semestrze, Sport i Bezpieczeństwo.

Zobacz także

2022-11-28, godz. 09:03 Adam Gomoła: Naszą ambicją jest uzyskać w wyborach parlamentarnych w regionie co najmniej 2 mandaty, a mam nadzieję… Adam Gomoła z zarządu Polska 2050 na Opolszczyźnie o: - wyborze zarządu ugrupowania w regionie - działalności i strukturze partii - planach na wybory… » więcej 2022-11-26, godz. 08:35 Minister Bortniczuk o wyławianiu sportowych talentów - To jest program, w którym wzorujemy się na rozwiązaniach słoweńskich. Słoweńcy są narodem bardzo małym, ale osiągają wiele sportowych sukcesów. Zdaniem… » więcej 2022-11-27, godz. 08:30 Szymon Ogłaza: Rosną koszty kolei regionalnych - Na pewno jesteśmy w takim momencie dosyć trudnym, jeśli chodzi o kolej. Z jednej strony odbudowujemy się po pandemii, z drugiej strony różnica między… » więcej 2022-11-25, godz. 09:19 Piotr Wożniak o pomyśle Lewicy na wybory i wdowich emeryturach - Renty wdowie to taka symboliczna nazwa dla obywatelskiego projektu, który będzie umożliwiał dziedziczenie emerytur. - mówi Piotr Woźniak, współprzewodniczący… » więcej 2022-11-24, godz. 08:56 Bartosz Ryszka: kluby sportowe jak firmy - Wspieranie klubów sportowych daje możliwość integracji środowiska biznesu wokół sportu. To już się dzieje. Przykładem jest klub KPR Gwardia Opole… » więcej 2022-11-23, godz. 08:55 Irena Wolińska o wyzwaniach dla rynku pracy - Na razie rynek pracy kryzysu nie odczuwa, odczuwamy go my, obywatele. Zdaniem ekspertów, którym ufam, bezrobocie nie wzrośnie - mówiła Irena Wolińska… » więcej 2022-11-22, godz. 08:52 Konrad Gęsiarz: Dochodzimy do absurdu, że nie chce się dawać na podstawową działalność, a oczekuje się jej ro… Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski o: - finansach szpitala powiatowego i tym, kto nie chce na szpital łożyć - przyszłorocznym budżecie powiatu - planowanych… » więcej 2022-11-21, godz. 08:50 Opolski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej Paweł Nakonieczny o kontrolach składów węgla, liście pracowników… Inspekcja Handlowa rozpoczęła kontrole składów węgla w całym kraju; sprawdzi łącznie kilka tysięcy punktów sprzedaży. - Te kontrole są przede wszystkim… » więcej 2022-11-20, godz. 09:15 Maciej Kalski o IV Opolskim ForumZawodowym - W tym roku będziemy mówić o trendach na rynku pracy w perspektywie przyszłego roku oraz o cudzoziemcach - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Maciej… » więcej 2022-11-19, godz. 08:30 Anna Konopnicka-Pęk o Dniu Otwartym Notariatu Tematem tegorocznej edycji Dnia Otwartego Notariatu jest ochrona majątku rodziny i firmy w czasie kryzysu. - Czynności, których możemy dokonać u notariusza… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »