- Od kilku lat realizujemy projekt konkursowy wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które finansuje przedsięwzięcie. Warsztaty są działaniami wzmacniającymi konkurs zdobienia jaj wielkanocnych. Zajęcia organizujemy w dwóch wersjach: stacjonarnej i mobilnej. Jeździmy więc do różnych miejsc wraz z twórczyniami, które uczą zdobić jajka lub na zajęcia zapraszamy do Muzeum Wsi Opolskiej – informował Jasiński.
- Projekt jest przygotowany dla 1300 osób, natomiast jak zwykle pewnie będzie tych osób znacznie więcej, bo z roku na rok liczba chętnych wzrasta. Chętnych szkół jest znacznie więcej niż mamy tzw. miejscówek i spodziewamy się, że w tym roku będzie finalnie około 1500-1600 uczestników – dodał etnograf.
- W ramach warsztatów uczymy trzech technik: robienia pisanek, kroszonek oraz wytrawiania jaj za pomocą kwasu octowego lub kwasu z kiszonych ogórków. Najmłodsze dzieci trawią jajka kwasem z kiszonych ogórków, bo jest to i bezpieczne i smaczne. Tego wszystkiego można się też nauczyć na płatnych lekcjach zdobienia jaj wielkanocnych w ramach akcji „Święta Wielkanocne na Śląsku Opolskim” – informował Bogdan Jasiński.