Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Łukaszem Cichym i Krystyną Cieszyńską…
2019-06-03, 10:11 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowy z Łukaszem Cichym i Krystyną Cieszyńską o pierwszych częściowo wolnych wyborach

Łukasz Cichy [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Łukasz Cichy [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Łukasz Cichy ze Stowarzyszenia Horyzonty

- Na opolskim rynku w kawiarni Melba, wszyscy będą mogli poczuć klimat lokalu wyborczego sprzed 30 lat - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Łukasz Cichy ze stowarzyszenia Horyzonty. Stowarzyszenie przygotowało tę rekonstrukcję z okazji 30 rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku. - Będzie stara urna, będą karty do głosowania, na których będzie można zagłosować, będą też plakaty wyborcze z tamtego okresu - zapowiedział.
Pierwotnie rekonstrukcja lokalu wyborczego miała być w kamienicy przy ul. Damrota, tam gdzie będzie otwarta izba pamięci. - Zostaliśmy zmuszeni do zmiany miejsca, po śmierci pana Romana Kirsteina. Zabrakło dobrej woli jednej ze stron, aby kontynuować współpracę rozpoczętą wcześniej - dodał.

Krystyna Cieszyńska, działaczka Solidarności w latach 80
Krystyna Cieszyńska, działaczka Solidarności w latach 80

W "Poglądach i osądach" Krystyna Cieszyńska wspominała, jak wyglądały wybory przeprowadzone 4 czerwca 1989 roku. Była wtedy mężem zaufania, obserwowała pracę komisji w Raszowej. - Członkowie komisji wyborczej z ramienia Solidarności dostali instrukcję jak się do pracy przygotować. Można było w niej przeczytać, że należy mieć swój prowiant, coś do picia, sznurek - do dzisiaj nie mam pojęcia po co sznurek, ale także świece i latarkę - wymieniała. Instrukcja przekazana członkom komisji wyborczej nakazywała zabrać ze sobą także kalkulator i długopisy, środki opatrunkowe, leki oraz bieliznę na zmianę i środki czystości. - Pewnie na wypadek, gdyby ktoś został zatrzymany. Dzisiaj to brzmi bardzo humorystycznie, ale myśmy wtedy robili rzeczy nieznane wcześniej i mieliśmy prawo się obawiać - wspominała.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »