Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2021-06-12, 15:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Przed nami niecodzienny koncert w zabytkowym kościele w Bogacicy

Kościół pw. Trójcy Świętej w Bogacicy [fot. polska-org.pl]
Kościół pw. Trójcy Świętej w Bogacicy [fot. polska-org.pl]
Koncert Kolegium Muzyki Ewangelickiej w Bogacicy - plakat wydarzenia
Koncert Kolegium Muzyki Ewangelickiej w Bogacicy - plakat wydarzenia
Dyplomy 2021 w GSW w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Dyplomy 2021 w GSW w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Muzyka dawna i oparte na niej współczesne improwizacje, a do tego połączenie głosów wokalnych i historycznych instrumentów - taka gratka na miłośników muzyki czeka w niedzielę (13.06) w Bogacicy koło Kluczborka. Wszystko to za sprawą zespołu Kolegium Muzyki Ewangelickiej, którego skład zmienia się w zależności od prezentowanego na danym koncercie repertuaru, z zespołem tym od lat związani są jednak m.in. artyści pochodzący z Opolszczyzny.
Zespół, koncentrujący się na popularyzacji kulturowego dziedzictwa reformacji, łącząc przy tym muzykę dawną z nowoczesnymi brzmieniami, występował już kilkukrotnie na Opolszczyźnie, prezentując m.in. repertuar wielkopostny i to zarówno ewangelicki, jak i katolicki.

- Teraz przygotowaliśmy taki "przegląd", nie tyle zorientowany na okres liturgiczny, co bardziej na poezję - wyjaśnia jeden z wykonawców, pochodzący z okolic Głogówka bas-baryton Oskar Koziołek Goetz. - W większości teksty, które my wykonujemy, powstały na przełomie renesansu i wczesnego baroku, i chodzi o to, że to są teksty polskich twórców ewangelickich. I to są takie nazwiska jak Jakub Gembicki, Jakub Lubelczyk. Natomiast teksty tych poetów wykonywane są do melodii śpiewnika Claude'a Goudimela, a to są z kolei rejony francuskojęzycznej Szwajcarii.

Oprócz Oskara Koziołka Goetza, wystąpi również sopranistka Blanka Dembosz-Tondera, natomiast wokalistom towarzyszyć będzie małżeństwo gambistów - Justyna i Piotr Młynarczykowie (viola da gamba), a także oboista Jakub Kornakiewicz, który zagra zarówno na barokowym, jak i współczesnym oboju. Koncert rozpocznie się w niedzielę (13.06) o godzinie 16:00 w kościele pw. Trójcy Świętej w Bogacicy niedaleko Kluczborka. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Oskar Koziołek Goetz

Zobacz także

2024-03-01, godz. 10:00, Kultura i rozrywka Koncert "Muzyka nieśmiertelna" zabrzmi w piątkowy wieczór w Filharmonii Opolskiej Filharmonia Opolska zaprasza na piątkowy koncert symfoniczny. Usłyszymy Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej i solistę, który zagra na skrzypcach. » więcej 2024-02-28, godz. 17:15, Patronaty - polecamy Maciej Tubis zagra kompozycje Krzysztofa Komedy W roli głównej fortepian, a tuż za nim bezgranicznie mu oddany pianista i aranżer - Maciej Tubis. Ten duet już w najbliższą sobotę (02.03) w Filharmonii Opolskiej porwie słuchaczy do krainy interpretacji twórczości Krzysztofa Komedy… » więcej 2024-02-23, godz. 20:01, Patronaty - polecamy Filharmonia w Dzień Kobiet zaprasza na koncert "Amitié, to znaczy przyjaźń" Świat twórców muzyki w minionych epokach zdominowany był przez mężczyzn. Jednym z wyjątków od tej reguły była Grażyna Bacewicz i nie bez powodu to jej „Uwertura na orkiestrę symfoniczną” rozpocznie koncert w Filharmonii Opolskiej… » więcej 2024-02-20, godz. 09:01, Patronaty - polecamy "Muzyka nieśmiertelna" zabrzmi w Filharmonii Opolskiej Preludium do Popołudnia fauna Claude’a Debussy’ego, I Koncert skrzypcowy op. 35 Karola Szymanowskiego, a na koniec VII Symfonia A-dur op. 92 Ludwiga van Beethoven - to repertuar koncertu zatytułowanego „Muzyka nieśmiertelna”, na… » więcej 2024-02-14, godz. 14:40, Patronaty - polecamy Utwory Stanisława Grzesiuka oraz piosenki lwowskie na koncercie w filharmonii Utwory warszawskiego barda Stanisława Grzesiuka oraz piosenki lwowskie zabrzmią w sobotę 24 lutego w klubie muzycznym Filharmonii Opolskiej podczas koncertu Projekt Volodia. Będzie okazja poczuć muzyczny klimat folkloru miejskiego Warszawy… » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »