Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2020-10-24, 12:10 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Filharmonia Opolska: dwieście procent muzyki przy mocno ograniczonej widowni [ZDJĘCIA]

Roman Widaszek w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Roman Widaszek w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Warcisław Kunc w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Warcisław Kunc w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Niecodzienny program i maksymalne zaangażowanie artystów zyskały uznanie publiczności zgromadzonej w piątkowy (23.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Z uwagi na ograniczenia w organizacji wydarzeń kulturalnych, wynikających z aktualnej sytuacji pandemicznej, uczestnicy koncertu mogli zająć jedynie 25 procent miejsc na widowni, przy jednoczesnym zachowaniu odstępu i bezwzględnym nakazie zakrywania ust oraz nosa. Do sytuacji tej odniósł się w takcie koncertu dyrygent, który w żartobliwej konwencji podziękował publiczności za przybycie na koncert, pomimo niecodziennych warunków.
A tym razem opolskich filharmoników poprowadził ceniony polski dyrygent Warcisław Kunc, który ma spore doświadczenie w prezentacji muzyki operowej, nie jest mu jednak obca obszerna i zróżnicowana tzw. literatura symfoniczna. Oprócz muzycznego ukłonu w stronę Roku Beethovenowskiego (prezentacja uwertury "Coriolan" op. 62) artysta zaproponował także prezentację rzadko wykonywanej II symfonii Artura Honeggera. Dyrygent opowiedział publiczności zarówno o samym dziele, jak i o jego twórcy. Wcześniej jednak zabrzmiał - po raz trzeci w historii, a po raz pierwszy na Opolszczyźnie - Koncert klarnetowy napisany przez Mikołaja Góreckiego dla wybitnego polskiego muzyka Romana Widaszka, który w Filharmonii Opolskiej koncertował po raz pierwszy.

- Koncert generalnie zbudowany jest tak bardzo nietypowo, bo są tylko dwie części, dwie skrajne, dwie różne, pierwsza melancholijna - mówi Roman Widaszek. - Mikołaj [Górecki - przyp. red.] ma niesłychanie bogatą wyobraźnię harmoniczną, co też przelewa na papier, a potem my wykonując te partytury, rzeczywiście możemy to przekazać publiczności. Z racji tego, że Mikołaj mieszka w Stanach Zjednoczonych, też słychać pewnego rodzaju inklinacje jakieś takie czy zaczerpnięcia z muzyki filmowej amerykańskiej. Także miks taki jest naprawdę bardzo przyjemny, zarówno dla grających, jak i dla słuchaczy.

Dodajmy, że w koncercie tym pojawia się niecodzienny zestaw perkusji, a jeden z instrumentów musiał być specjalnie na ten koncert sprowadzony z innego ośrodka muzycznego. Więcej na temat samego utworu, ale też i ogólnie współczesnej muzyki klarnetowej wkrótce w audycji "Klasyka wieczorową porą". Dodajmy tylko, że Radio Opole jest patronem medialnym wszystkich wydarzeń organizowanych przez filharmonię. Na razie, pomimo zaostrzenia w całym kraju ograniczeń związanych z pandemią, wszystkie koncerty odbywają się przy 25-procentowym udziale publiczności oraz zgodnie z tzw. zasadą DDM (dystans-dezyfekcja-maseczka). O szczegółach poszczególnych wydarzeń i ewentualnych zmianach w ich organizacji będziemy informować na bieżąco.
Roman Widaszek

Zobacz także

2020-09-08, godz. 14:00, Kultura i rozrywka "Piosenka wNET!" - ruszył nowy projekt edukacyjny Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Na kanałach społecznościowych i stronie internetowej Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu pojawiły się już dwa odcinki bezpłatnych warsztatów edukacyjnych. W ramach projektu 'Piosenka wNET!' cały zespół opolskiej instytucji stworzył… » więcej 2020-09-08, godz. 01:45, Kultura i rozrywka 57. KFPP: Na zakończenie festiwalu Polska Scena Alternatywna. 35. urodziny świętuje Armia [ZDJĘCIA, FILM] 57. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu zakończył koncert muzyki alternatywnej zatytułowany 'Książę nocy'. Wśród wykonawców byli: Grubson, Luxtorpeda, Armia, Eldo, Noże, Mery Spolsky oraz Pablopavo i Ludziki. Koncert przyciągnął… » więcej 2020-09-07, godz. 18:58, Kultura i rozrywka 57. KFPP: "To był jedyny zespół stąd, który miał swoje hasła w encyklopediach muzycznych". Za nami próby do koncertu na 50-lecie grupy SBB Za nami próby przed koncertem z okazji 50-lecia SBB w ramach 57. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Będzie to pierwsza część Sceny Alternatywnej, której transmisję zaplanowano w TVP Kultura oraz na antenie Radia Opole. W… » więcej 2020-09-03, godz. 20:00, Kultura i rozrywka "U progu kariery" wystąpią w Filharmonii Opolskiej 'U progu kariery' - to tytuł pierwszego z wrześniowych koncertów (04.09) z udziałem młodych wykonawców, które odbędą się w Filharmonii Opolskiej jeszcze przed inauguracją 69. sezonu artystycznego, zaplanowaną na 2 października… » więcej 2020-09-02, godz. 16:29, Patronaty - polecamy Muzeum Polskiej Piosenki zaprasza na cykl warsztatów on-line "Piosenka wNET"! Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu od najbliższego poniedziałku (07.10) zaprasza na cykl bezpłatnych warsztatów edukacyjnych on-line poświęconych historii i teraźniejszości polskiej piosenki. Przygotowano 15 odcinków. Plan ich emisji… » więcej
110111112113114115116
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »